Lake District

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mapa
Panorama z hory Loughriigg Fell

Lake District neboli Jezerní oblast je největší národní park Anglie. Leží v hrabství Cumbria na severozápadě země. Má rozlohu 2292 km² a byl vyhlášen 9. května 1951. Krajina je kopcovitá (vrchy jsou nazývány v místním nářečí fell), nachází se zde největší hora Anglie Scafell Pike (978 m). Cumbrijské pohoří bylo vyvrásněno v ordoviku, současnou dramatickou podobu mu dal kontinentální ledovec v poslední době ledové. Pokrývají je slatiniště, dubové lesy a pastviny (chovají se ovce místního plemene herdwick), vrcholy hor jsou tvořeny batolity. Je to jediné místo v Anglii, kde žijí ve volné přírodě veverky,[1] hnízdí zde také orel skalní a luňák červený, typickou rybou v jezerech je síh malý, který je velmi citlivý na čistotu vody. Rostou zde chráněné masožravé tučnice a rosnatky. Lake District je nejdeštivější částí Anglie: v lokalitě Sprinkling Tarn spadne až 5000 mm srážek ročně.[2] [3]

Název oblasti dalo zhruba šedesát jezer ledovcového původu. Wastwater je nejhlubším jezerem v Anglii (79 metrů), Windermere je nejrozlehlejší (17 km²). Další významná jezera jsou: Bassenthwaite Lake, Brotherswater, Buttermere, Coniston Water, Crummock Water, Derwent Water, Devoke Water, Elter Water, Ennerdale Water, Esthwaite Water, Grasmere, Hayeswater, Loweswater, Rydal Water, Thirlmere a Ullswater.

Park navštíví ročně šestnáct až osmnáct milionů lidí.[4] Turisty vozí po jezerech tradiční parníky, provozuje se cykloturistika i horolezectví. Vzhledem k množství biofarem a minipivovarů je oblast také oblíbeným cílem labužníků.

Lake District byl osídlen už pět tisíciletí před naším letopočtem, jak o tom svědčí nález mnoha kamenných seker v údolí Great Langdale.[5]

Ve zdejší pitoreskní krajině hledala inspiraci literární skupina nazývaná Jezerní básníci. Ve vesnici Near Sawrey žila autorka pohádkových knížek Beatrix Potterová, která velkou část svého jmění věnovala na ochranu místní přírody.[6] Arthur Ransome zasadil na jezera děj svých dobrodružných příběhů pro mládež o Amazonkách a Vlaštovkách.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.visitcumbria.com/squirrels/
  2. http://www.quido.cz/priroda/lake_district.html
  3. http://www.dandantheweatherman.com/Pikanto/Britrec.htm
  4. http://www.novinky.cz/cestovani/129027-romanticke-kouzlo-jezerni-oblasti.html
  5. http://www.megalithic.co.uk/article.php?sid=6924
  6. http://www.lakedistrictletsgo.co.uk/famous_people/beatrixpotter.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]