Hadriánův val

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mapa ukazující polohu Hadriánova valu
Jedna ze zachovalých částí Hadriánova valu u Greenhead

Hadriánův val je kamenné a hliněné opevnění, táhnoucí se napříč severní Anglií. Tento val tvořil na dlouhou dobu severní hranici římské říše, která měla chránit jižní část země před nájezdy severních kmenů ze Skotska.

Charakteristika a historie[editovat | editovat zdroj]

Val se stal severní hranicí římského impéria a nejlépe opevněnou částí hranice, za kterou již římský vliv nesahal. Stavba byla využívána jak k vojenským účelům jako opevnění, ale také jako průchozí místo pro obchodníky, kteří zde museli platit daně z prodeje.

Stavba valu začala roku 122 a trvala zhruba 10 let. Od roku 1987 jsou zbytky valu zařazeny na Seznam světového dědictví UNESCO.

Hadrianův val je dlouhý 80 římských mil, což odpovídá přibližně 117 kilometrům. Podél valu leželo čtrnáct podpůrných táborů. Ve vzdálenosti jedné římské míle bylo 80 bran. Mezi dvěma branami byla vždy jedna strážní věž, která sloužila k pozorování a signalizaci. Šířka a výška není po celé délce valu stejná, ale je závislá na použitém materiálu a na místě, kde byl vystaven. Poblíž řeky Irthing je val vystavěn z kvádrů a měří až 3 metry do šířky a 5 až 6 metrů do výšky. Západním směrem od řeky byl val postaven z hlíny a drnů, což se odrazilo v tom, že je široký okolo 6 metrů a vysoký pouze okolo 3,5 metru. Val byl částí obranného systému, který byl, viděno ze severu na jih, vybudován z následujících prvků:

  • předprseň s hlubokým příkopem, vyplněným špičatými dřevěnými kůly
  • valem
  • vojenskou silnici a
  • valem, dvěma velkými náspy, mezi kterými je příkop

Val byl vystavěn na rozkaz římského císaře Hadriana, který v roce 122 val osobně navštívil.

Posádka[editovat | editovat zdroj]

Posádka byla tvořena z pomocných jednotek armády (nebyli římskými občany). Její počty v průběhu let kolísaly, ale odhaduje se na zhruba 9000 (hlavně pěší vojsko a kavalérie).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]