Komančové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vlajka Komančů

Komančové jsou indiánský kmen, zvaný „Vládci jižních plání“. Původně obývali velké území zvané Comancherie, zahrnující severozápadní Texas a přilehlé části Nového Mexika, Oklahomy a Kansasu. Dnes žije asi 14 700 Komančů převážně v okolí města Lawton (stát Oklahoma).

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Název Komančů pochází z jazyka Ute, kde kohmahtse znamená nepřítel. Komančové byli původně součástí etnické skupiny Šošonů žijící ve Skalistých horách, okolo roku 1700 přesídlili k jihozápadu do oblasti zvané Llano Estacado. Přizpůsobili se životu na prériích založenému na lovu bizonů a chovu koní. Byli kočovnými lovci a sběrači, žili ve snadno přenosných stanech zvaných týpí. Komančové s lehkou výzbrojí na vytrvalých mustanzích byli obávanými válečníky, kteří obchodovali s ukořistěnými koni i otroky. Ottův slovník naučný je charakterizuje: "Jsou menší postavy než jejich sousedi, ale jinak silného vzrůstu, mají obličej velmi pravidelný výrazu ušlechtilého a pleť světlejší, ale jsou náchylni k tloustnutí. Jsou ukrutní, bojovní, loupeživí, zrádní a nespolehliví, ale jinak povahy živé a veselé, hovorní, ale k cizincům odměření a vážní. Velice milují hry, závody a tanec. Dříve výhradným pramenem jejich výživy byly lov a loupežení, při čemž podnikali nájezdy až hluboko do Mexika. Velmi brzo seznámili se s koňmi Evropany do Ameriky přivezenými a opatřovali si je lupem, hlavně v Mexiku. Poněvadž pak byli již od přirozenosti vždy v chůzi nemotorní, stali se brzo jezdci nad jiné dokonalými." Boje s Mexičany a Američany i nemoci zavlečené bílými osadníky snížily počet Komančů během 19. století ze zhruba čtyřiceti tisíc na patnáct set. Vlajka vznikla v 19.století.

Dnes žijí Komančové usedle, hovoří převážně anglicky, někteří vyznávají křesťanství, jiní se hlásí k Native American Church, kterou založil komančský náčelník Quanah Parker) a patří k nejvzdělanějším indiánským etnikům - mají i vlastní vysokou školu, Comanche Nation College.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]