Kniha do vlaku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kniha do vlaku
StátČeskoČesko Česko
TypProjekt malých bezplatných knihoven na nádražích ČR
Založena2014
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kniha do vlaku je projektem více než stovky knihoven v České republice, jehož cílem je propagace literatury, knihoven a služby cestujícím.

Popis projektu[editovat | editovat zdroj]

Projekt Kniha do vlaku vznikl v roce 2014 v Městské knihovně v Mikulově. Mgr. Ilona Salajková, vedoucí knihovny, dostala za tento projekt ocenění Knihovna roku 2015 – významný počin.

Knihovničky s volně dostupnými knihami se nachází na nádražích v Mikulově, Českých Budějovicích, Havlíčkově Brodě, Chlumci nad Cidlinou, Kutné hoře hl.n., Mostě, Strakonicích, Brodku u Přerova, Přerově, Slaném, Bohumíně [1], ve Zlíně i v dalších městech. V Praze tuto službu začala na stanici v Dejvicích nabízet na začátku roku 2016 pražská Městská knihovna.[2]

Projekt je založen na volném půjčování knih a možnosti vrátit je v kterékoli jiné zúčastněné stanici.[3] Půjčování knih je podmíněno pouze otevírací dobou čekárny či místa, kde je knihovnička umístěná.

K projektu se postupně přidávají knihovny na Slovensku a v Polsku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Železničář
  2. Jedete vlakem a nemáte nic na čtení?
  3. SALAJKOVÁ, Ilona. Kniha do vlaku – Projekt Městské knihovny Mikulov a ČD [online]. Praha: Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky, 2014-03-12 [cit. 2016-02-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-02-06. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]