Karibské Nizozemsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Karibské Nizozemsko
Caribisch Nederland
Vlajka
vlajka
Znak
znak
geografie

BES islands location map.svg

Hlavní město:
Rozloha: 322 km²
Časové pásmo: UTC -4
obyvatelstvo
Počet obyvatel: 18 000 (2010)
Hustota zalidnění: 56 ob./km²
Jazyk: nizozemština, angličtina, papiamento
správa regionu
Nadřazený celek: Nizozemsko
Druh celku: zvláštní správní obvody
Vznik: 10. 10. 2010
Měna: americký dolar [1]
mezinárodní identifikace
ISO 3166-2: BQ
Telefonní předvolba: +599
Internetová doména: bq

Karibské Nizozemsko (nizozemsky Caribisch Nederland, v papiamentu Hulanda Karibe) je souhrnné pojmenování pro 3 ostrovy v Karibiku, které mají statut „speciálních municipalit Nizozemska“ [2] (možný též český výraz „zvláštní správní obvod“, nizozemsky „bijzondere gemeenten“). Jedná se o ostrovy Bonaire, Svatý Eustach a Saba. Bonaire se nachází v blízkosti ostrovů Aruba a Curaçao při venezuelském pobřeží, zatímco Saba a Svatý Eustach náleží do skupiny tzv. Závětrných ostrovů.

Správa ostrovů[editovat | editovat zdroj]

Karibské Nizozemsko vzniklo 10. října 2010, kdy zanikly Nizozemské Antily [3] a tyto 3 ostrovy získaly nové postavení v rámci Nizozemska. Za zdravotnictví, dopravní infrastrukturu, imigrační politiku, daňový systém, policii, vzdělávací a sociální systém je zodpovědná Národní kancelář pro Karibské Nizozemsko (nizozemsky Rijksdienst Caribisch Nederland) [4]. Karibské Nizozemsko obdrželo nový mezinárodní ISO 3166 kód: BQ [5]

Až do svého zániku měly Nizozemské Antily ve vztahu k Evropské unii postavení „Zámořské země a území“ [6]. I přesto, že Bonaire, Saba a Svatý Eustach jsou nyní integrální součástí Nizozemska, statut Zámořské země či území jim zůstane minimálně do roku 2015.

Přehled ostrovů[editovat | editovat zdroj]

Ostrov Hlavní město Rozloha Počet obyvatel Hustota zalidnění
BonaireBonaire Bonaire Kralendijk 288 km² 13 389 46 ob./km²
SabaSaba Saba The Bottom 13 km² 1 737 134 ob./km²
Svatý Eustach Svatý Eustach Oranjestad 21 km² 2 886 137 ob./km²

Přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Na Bonaire panuje tropické suché klima. Jižní část ostrova je rovinatá, naopak na severu se nachází nízké pohoří (nejvyšší bod má výšku 240 m n.m.). Po ostrově je rozeseto několik lagun se slanou vodou, které skýtají útočiště pro několik tisíc plameňáků. V blízkosti Bonaire se nachází menší ostrov Klein Bonaire (6 km²).

Saba je neaktivní sopka se čtyřmi krátery, které se strmě svažují do moře. Na ostrově se nachází nejvyšší hora Nizozemského královstvíScenery – 877 m n. m.

Svatý Eustach je s největší pravděpodobností neaktivní vulkán s kráterem na jihovýchodě ostrova. Kráter se jmenuje The Quill a je asi dvě stě tisíc let starý. Na sever od kráteru je vyvřelá hornina a zbytek nížinaté krajiny.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. (anglicky) americký dolar se oficiálně začal používat 1. 1. 2011 (do té doby byl v oběhu gulden Nizozemských Antil)
  2. (česky) termín speciální municipalita Nizozemska používá české Ministerstvo zahraničních věcí
  3. (nizozemsky) oficiální oznámení o zrušení Niz. Antil
  4. (anglicky) (nizozemsky) oficiální webová stránka Národní kanceláře pro Karibské Nizozemsko
  5. od 15. prosince 2010. ISO 3166-1 Newsletter VI-8 "Code elements for Bonaire, Saint Eustatius and Saba, Curaçao and Sint Maarten (Dutch part), update of other territories and minor corrections" published
  6. Konsolidované znění Smlouvy o Evropské unii a Smlouvy o fungování Evropské unie [online]. RADA EVROPSKÉ UNIE, [cit. 2011-08-07]. Dostupné online. (česky) ; strana 425, Příloha II