Judea a Samaří

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek se týká distriktu Izraele, který se jmenuje Judea a Samaří. Pro historické oblasti jděte na Judea nebo Samaří. Pro článek týkající se části palestinské autonomie jděte na Západní břeh Jordánu.
Judea a Samaří

Judea a Samaří (hebrejština: יהודה ושומרון, Jehuda ve-Šomron, také akronym יו"ש Još nebo ש"י Šai; arabsky: اليهودية والسامرة, al-Yahudiyyah was-Sāmarah) jsou biblická označení pro území dnes známé pod označením Západní břeh Jordánu. Jedná se o oficiální název sedmého izraelského distriktu (neuznaného OSN).

Geografická oblast Samaří zhruba odpovídá území starověkého Izraelského království s hlavním městem v Šomronu (Sebastia), zatímco Judea odpovídá Judskému království s hlavním městem v Jeruzalémě. Po přibližně osmdesáti letech sjednoceného Izraelského království pod vládou krále Davida a Šalamouna se království rozpadlo na dvě nezávislá království, mezi nimiž následně probíhaly i boje. Odkazování k nim jako k jednomu celku pochází z moderní doby, konkrétně od jejich okupace a anexe Jordánskem. Nicméně, před jordánskou okupací, je pojem „Samaří a Judea“ použito v rezoluci Rady bezpečnosti OSN číslo 181 z 29. listopadu 1947, jako součást popisu hranic mezi navrhovaným židovským a muslimským státem.

Někdy je pojem „Judea a Samaří“ používán kvůli odlišení od „Západního břehu“. O druhém pojmu se v současnosti uvádí, že zahrnuje i východní Jeruzalém a území, pro které se používá označení země nikoho, mezi Izraelem a západním břehem řeky Jordánu. Po anexi východního Jeruzaléma Izraelem, podle izraelského práva je Judea a Samaří považována za zemi nikoho (terra nullius).

Pojem „Judea a Samaří“ je také používán konkrétně jako společný odkaz na židovské osadníky v této oblasti, a to jak v minulosti tak v současnosti. Je používán zejména židovskými osadníky a jejich podpůrci. Mnoho Palestinců se proti tomuto názvu ohrazuje, jelikož jej chápou jako odmítnutí jejich nároku na tuto zemi. Nicméně termín al-Yahudiyya was-Samarah je používán křesťany v odkazu na Bibli.[1]

Status[editovat | editovat zdroj]

Spojené národy a většina států světa považuje Judeu a Samaří (Západní břeh Jordánu) za území ilegálně okupované Izraelem.

V izraelských parlamentních volbách v roce 2006 získaly strany (Kadima, Avoda, Meretz a arabské strany) obhajující vzdání se Judeje a Samaří 64 z celkových 120 křesel v Knesetu. Nicméně díky změně názoru veřejnosti po Druhé libanonské válce v červenci-srpnu 2006 tyto plány již nejsou součástí vládní agendy.

Města[editovat | editovat zdroj]

Místní rady[editovat | editovat zdroj]

Oblastní rady[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Judea and Samaria na anglické Wikipedii.

  1. Murqus, Sa'īd. Tafsīr kalimāt al-Kitāb al-Muqaddas (Káhira, 1996, v arabštině)

Související články[editovat | editovat zdroj]