Oblastní rada Mate Binjamin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Oblastní rada Mate Binjamin (hebrejsky: מועצה אזורית מטה בנימין, anglicky: Mateh Binyamin Regional Council) je správní region v Izraeli, v distriktu Judea a Samaří, který se rozkládá severně od Jeruzalému na Západním břehu Jordánu. Oblastní rada má ve znaku vlka a nápis בנימין (Binjamin). Úřad oblastní rady je umístěn v obci Psagot. Předsedou oblastní rady je Avi Roeh.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Oblastní rada Mate Binjamin byla založena v květnu 1979. V té době již na jejím území existovalo několik izraelských osad. Jako první byla založena Mevo Choron (1970). Výraznější osidlovací aktivita začala v letech 1975-77, zejména poté, kdy vznikla v centrálním Samařsku osada Ofra. V současnosti je součástí Oblastní rady Mate Binjamin přes 30 izraelských osad.[1] Mezi nimi se nachází i několik větších sídel, která geograficky jsou součástí regionu Binjamin ale administrativně jsou samostatné (mají buď statut města: Modi'in Illit, nebo místní rady: Giv'at Ze'ev, Har Adar a Bejt El). Počátkem 21.století byla část území oblastní rady zahrnuta do Izraelské bezpečnostní bariéry a oddělena tak od okolních arabských vesnic. Týká se to osad v aglomeraci Modi'in Valley (Chašmonajim, Matitjahu, Na'ale, Nili a Mevo Choron, kde již byla bariéra dokončena. U obcí severně od Jeruzaléma byla dle stavu k roku 2008 bariéra dokončena jen částečně. Týká se to obce Bejt Choron. Obce Kfar Adumim, Almon, Alon a Nofej Prat východně od Jeruzaléma mají být do bariéry zahrnuty, ale k roku 2008 nebyla tato bariéra ještě postavena, ani nebyla oficiálně vytyčena její trasa.[2] Zbylé osady se nacházejí hlouběji ve vnitrozemí Západního břehu Jordánu, často v obklopení palestinskými vesnicemi a městy.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1987 dosahoval počet obyvatel v správních hranicích oblastní rady 5 700. Do roku 1990 vzrostl na 11 500 a do roku 1995 se opět zdvojnásobil. V roce 2009 přesahoval počet obyvatel ve 34 obcích Oblastní rady Mate Binjamin 50 000. 8 obcí v rámci oblastní rady má sekulární charakter, 4 jsou tvořené smíšenou populací sekulárních a nábožensky založených Izraelců a ostatní jsou nábožensky orientované.[1]


Seznam sídel[editovat | editovat zdroj]

Poznámka: Další sídla mají polooficiální charakter a vznikla dodatečnou expanzí stávajících osad. Některé z nich se postupně osamostatňují, jiné nikoliv. Některým hrozí demolice po rozhodnutí soudů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b על המועצה [online]. מועצה אזורית מטה בנימין, [cit. 2009-10-12]. Dostupné online. (hebrejsky) 
  2. Separation Barrier Map [online]. B´Tselem, [cit. 2009-10-10]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]