Josef Durdík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Prof. PhDr. Josef Durdík
Narození 16. října 1837
Hořice
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 30. června 1902 (ve věku 64 let)
Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Povolání spisovatel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Durdík (16. října 1837 Hořice30. června 1902 Praha) byl český filosof, psycholog, estetik, překladatel, literární kritik a poslanec českého zemského sněmu. Vytvořil českou filosofickou terminologii.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z rodiny klenotníka a po studiích na tehdejší Karlo-Ferdinandově univerzitě dosáhl aprobace v oboru matematika-fyzika.

Hrob Josefa Durdíka na Olšanských hřbitovech v Praze

Roku 1880 byl jmenován profesorem filozofické fakulty. Po rozdělení univerzity (1882) působil na její české části a přednáškami se významně zaspal do dějin české filozofie.

Těžiště jeho mnohostranně práce je v estetice a psychologii. Estetické názory vyložil ve spise Všeobecná estetika (1875). Při sporech zabývajících se vznikem a vývojem vesmíru a světa se postavil jednoznačně na stranu Darwinova učení.[1]

Přednáškou „O poezii a povaze lorda Byrona se jako první v Čechách zase pokusil o systematický kritický výklad v literatuře. Psal i dramata: Stanislav a Ludmila (1881) nebo Kartaginka (1882). Roku 1870 vydal první českou filozoficko-historickou knihu Dějepisný nástin filosofie novověké, při jejímž psaní zároveň dotvářel české filozofické názvosloví. Přispíval též do mnoha časopisů jako Světozor, Lumír, Květy a dalších.

Byl členem Královské české společnosti nauk a poté Hlávkou založené České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, ale i Umělecké besedy a dalších společností.[1]

Je pohřben na Olšanských hřbitovech v Praze.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b SZABO, Miloš. Pražské hřbitovy. Olšanské hřbitovy III.. Praha : Libri, 2011. 245 s. ISBN 978-80-7277-487-6. S. 168.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Dílo online[editovat | editovat zdroj]

  • DURDÍK, Josef. Kritika : výbor úvah : o zjevech literarních a uměleckých. Praha : Urbánek, 1874. Výbor úvah o zjevech literárních a uměleckých (včetně divadelních) se zaměřením na české a francouzské drama uvedené v Prozatímním divadle, hereckou kariéru Otýlie Sklenářové-Malé a obranu kritiky jako takové. Dostupné online.