José Mujica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
José Mujica
Pepemujica2.jpg
Ve funkci:
1. března 2010 – 1. března 2015
Viceprezident Danilo Astori
Předchůdce Tabaré Vázquez
Nástupce Tabaré Vázquez

Narození 20. května 1935 (79 let)
Montevideo, Uruguay
Politický subjekt Frente Amplio
Choť Lucía Topolansky
Commons José Mujica

José Alberto Mujica Cordano [xoˈse muˈxika] přezdívaný El Pepe (* 20. května 1935) je uruguayský politik, mezi roky 2010 a 2015 zastával post uruguayského prezidenta. Pochází z chudé rodiny baskických přistěhovalců.[1] Je ženatý (jeho manželkou je od roku 2005 senátorka a bývalá příslušnice Tupamaros Lucía Topolansky), bezdětný. Od přelomu šedesátých a sedmdesátých let byl členem partyzánského hnutí národního osvobození Tupamaros. Během působení v této organizaci se účastnil řady odbojových akcí proti diktátorskému režimu, který v Uruguayi existoval v letech 19731985. Během odboje byl Mujica několikrát postřelen a celkem strávil téměř patnáct let ve vězení. Byl vězněn jako rukojmí, který by byl popraven, pokud by Tupamaros obnovili svoji aktivitu. Propuštěn byl až díky amnestii po návratu demokracie v roce 1985. Hnutí Tupamaros po skončení diktatury složilo zbraně a integrovalo se do strany Frente Amplio.

José Mujica ve vrcholové politice[editovat | editovat zdroj]

V letech 1994-1999 byl poslancem a poté senátorem (1999-2004) a během let 2005-2008 působil jako ministr zemědělství státu Uruguay. Roku 2008 se stal opět senátorem. Z jeho projevů bylo patrné, že má zájem stát se budoucím prezidentem. V červnu roku 2009 byl zvolen jako oficiální prezidentský kandidát za stranu Frente Amplio a v druhém kole voleb konaném 29. listopadu 2009 zvítězil nad kandidátem strany Partido Nacional Luisem Albertem Lacallem v poměru 52% ku 43 %. Stal se tak prezidentem Uruguaye na pětileté období počínající 1. březnem 2010 a končící 1. března 2015.

Podle Juana Carlose Doyenarta, ředitele agentury veřejného mínění v Montevideu, pomohlo Mujicovi vyhrát volby především to, že jeho současný dědečkovský image má daleko k partyzánovi, kterým byl v 70. letech a protože si vybral jako viceprezidenta ekonoma Danilo Astoria, který dodal Mujicově lidovosti a autentičnosti vážnost a intelekt.

Mujica v prezidentském paláci pouze úřadoval, jinak žije na rodinném statku nedaleko Montevidea a živí se pěstováním květin. Jeho nejcennějším majetkem je Volkswagen Brouk z roku 1987. Devadesát procent prezidentského platu dává do fondu, který pomáhá chudým lidem rozběhnout vlastní podnikání.[2] Z jeho iniciativy se stala Uruguay prvním státem na světě, který legalizoval marihuanu. Od státem kontrolovaného pěstování a prodeje konopí si Mujica sliboval vyšší výběr daní.[3] Za jeho prezidentování byly také v Uruguayi povoleny sňatky homosexuálů.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://diariolarepublica.net/de-paseo-por-muxika/
  2. http://www.novinky.cz/muzi/325247-nejchudsi-prezident-sveta-pije-vodu-ze-studny-kuchyn-mate-hezci-i-na-chate.html
  3. http://www.ustavmezinarodnichvztahu.cz/article/uruguay-legalizace-marihuany-jako-dusledek-politicke-zmeny
  4. http://www.rozhlas.cz/zpravy/amerika/_zprava/uruguay-jako-druha-zeme-latinske-ameriky-povolila-snatky-homosexualu--1199015

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]