José Mujica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
José Mujica
Pepemujica2.jpg
Úřadující
Ve funkci od: 1. března 2010
Viceprezident Danilo Astori
Předchůdce Tabaré Vázquez

Narození 20. května 1935 (79 let)
Montevideo, Uruguay
Politický subjekt Frente Amplio
Choť Lucía Topolansky
Commons José Mujica

José Alberto Mujica Cordano [xoˈse muˈxika] přezdívaný El Pepe (* 20. května 1935) je uruguayský politik a od roku 2010 prezident Uruguaye. Pochází z chudé rodiny baskických přistěhovalců.[1] Od přelomu šedesátých a sedmdesátých let byl členem partyzánského hnutí národního osvobození Tupamaros. Během působení v této organizaci se účastnil řady odbojových akcí proti diktátorskému režimu, který v Uruguayi existoval v letech 19731985. Během odboje byl Mujica několikrát postřelen a celkem strávil téměř patnáct let ve vězení. Byl vězněn jako rukojmí, který by byl popraven, pokud by Tupamaros obnovili svoji aktivitu. Propuštěn byl až díky amnestii po návratu demokracie v roce 1985. Hnutí Tupamaros po skončení diktatury složilo zbraně a integrovalo se do strany Frente Amplio.

José Mujica ve vrcholové politice[editovat | editovat zdroj]

V letech 1994-1999 byl poslancem a poté senátorem (1999-2004) a během let 2005-2008 působil jako ministr zemědělství státu Uruguay. Roku 2008 se stal opět senátorem. Z jeho projevů bylo patrné, že má zájem stát se budoucím prezidentem. V červnu roku 2009 byl zvolen jako oficiální prezidentský kandidát za stranu Frente Amplio a v druhém kole voleb konaném 29. listopadu 2009 zvítězil nad kandidátem strany Partido Nacional Luisem Albertem Lacallem v poměru 52% ku 43 %. Stal se tak prezidentem Uruguaye na pětileté období počínající 1. březnem 2010.

Podle Juana Carlose Doyenarta, ředitele agentury veřejného mínění v Montevideu, pomohlo Mujicovi vyhrát volby především to, že jeho současný dědečkovský image má daleko k partyzánovi, kterým byl v 70. letech a protože si vybral jako viceprezidenta ekonoma Danilo Astoria, který dodal Mujicově lidovosti a autentičnosti vážnost a intelekt.

Mujica v prezidentském paláci pouze úřaduje, jinak žije na rodinném statku nedaleko Montevidea a živí se pěstováním květin. Jeho nejcennějším majetkem je Volkswagen Brouk z roku 1987. Devadesát procent prezidentského platu dává do fondu, který pomáhá chudým lidem rozjet vlastní podnikání.[2] Z jeho iniciativy se stala Uruguay prvním státem na světě, který legalizoval marihuanu. Od státem kontrolovaného pěstování a prodeje konopí si Mujica slibuje vyšší výběr daní.[3] Za jeho prezidentování byly také v Uruguayi povoleny sňatky homosexuálů.[4]

Od 1. března 2010, kdy vystřídal svého předchůdce Tabaré Vázqueze, je prezidentem státu Uruguay. Je ženatý (jeho manželkou je od roku 2005 senátorka a bývalá příslušnice Tupamaros Lucía Topolansky), bezdětný.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://diariolarepublica.net/de-paseo-por-muxika/
  2. http://www.novinky.cz/muzi/325247-nejchudsi-prezident-sveta-pije-vodu-ze-studny-kuchyn-mate-hezci-i-na-chate.html
  3. http://www.ustavmezinarodnichvztahu.cz/article/uruguay-legalizace-marihuany-jako-dusledek-politicke-zmeny
  4. http://www.rozhlas.cz/zpravy/amerika/_zprava/uruguay-jako-druha-zeme-latinske-ameriky-povolila-snatky-homosexualu--1199015

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]