John Kerry

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
John Kerry
John F. Kerry.jpg
Úřadující
Ve funkci od: 1. února 2013
Prezident Barack Obama
Předchůdce Hillary Clintonová

Narození 11. prosince 1943 (70 let)

USA Aurora, Colorado, USA

Politický subjekt Demokratická strana
Choť Teresa Heinzová (od 1995)
Děti 2 dcery, 3 nevlastní synové
Vzdělání Yaleova univerzita
Zaměstnání politik
Náboženství římskokatolické

John Forbes Kerry (* 11. prosince 1943) je americký politik, a od 1. února 2013 ministr zahraničí Spojených států. V letech 1985–2013 zastával úřad senátora za stát Massachusetts a poslední čtyři roky v něm působil jako předseda zahraničního výboru. Senátorskou funkci obhájil během voleb v letech 1990, 1996 a 2002.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

John Kerry se narodil v Coloradu ve městě Aurora. Navštěvoval internátní školu v Massachusetts a New Hampshire. Poté pokračoval ve studiu na Univerzitě v Yale, kde se specializoval na obor politologie. Stal se členem tajné společnosti "Skull and Bones" s řadou prazvláštních rituálů, která se nachází na půdě univerzity. Členové tohoto tajného spolku se řadí mezi nejvlivnější lidi světa a patří mezi ně například i jeho protivník v prezidentských volbách George W. Bush. Tento tajný spolek je přívrženci konspirativních teorií podezírán z toho, že jejich skutečným cílem je dosažení změny světového řádu a vznik globální centralizováné vlády, kdy moc na celým světem bude shromážděna v rukou několika jednotlivců, dalším členem tohoto spolku je i George W. Bush i jeho otec George H.W. Bush. V roce 1966 se zapsal k námořnictvu (the Naval Reserve) a během let 1968 až 1969 sloužil zkrácenou čtyřměsíční službu v Jižním Vietnamu jako důstojník. Po návratu do Spojených států se Kerry připojil ke skupině "Vietnamští veteráni proti válce", ve které sloužil jako národně uznávaných mluvčí a jako otevřeným odpůrcem války ve Vietnamu.

V roce 2004 se jako kandidát demokratické strany účastnil amerických prezidentských voleb, v nichž jej porazil republikán George W. Bush, který tak obhájil prezidentský úřad pro druhé volební období. V roce 2008 v primárkách americké Demokratické strany podpořil Baracka Obamu.

V roce 1995 se podruhé oženil s Teresou Heinzovou, dědičkou kečupového impéria Heinz.

České kořeny[editovat | editovat zdroj]

Dědeček Johna Kerryho se narodil 10. května 1873 jako Fritz Kohn v židovské rodině v Horním Benešově (německy Bennisch) v českém Slezsku, kde byl jeho otec Benedikt Kohn pivovarským mistrem, sládkem v tamním pivovaře.

Teresa Heinzová a John Kerry

V roce 1901 Fritz Kohn požádal o změnu svého jména na Frederick Kerry (podle legendy se rodina rozhodla, že si změní jméno podle toho, kam zapíchne tužku do mapy, a ta ukázala na irskou oblast Kerry), v roce 1902 mu rakouské úřady vyhověly a on současně konvertoval ke katolicismu. O tři roky později emigroval do Spojených států, kde v roce 1921 za nejasných okolností spáchal sebevraždu. John Kerry, narozený v roce 1943, tedy svého dědečka nikdy nespatřil.

Matka Johna Kerryho Rosemary Forbesová pocházela z větve Forbesů (tento rod sahá až k prvnímu guvernérovi státu Massachusetts Johnu Wintropovi).

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu