John Kerry

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
John Kerry
John F. Kerry.jpg
Úřadující
Ve funkci od: 1. února 2013
Prezident Barack Obama
Předchůdce Hillary Clintonová

Narození 11. prosince 1943 (71 let)
USA Aurora, Colorado, USA
Politický subjekt Demokratická strana
Choť Teresa Heinzová (od 1995)
Rodiče Richard J. Kerry a Rosemary Forbesová Kerryová
Děti 2 dcery, 3 nevlastní synové
Vzdělání Yaleova univerzita
Zaměstnání politik
Náboženství římskokatolické
Commons John Kerry

John Forbes Kerry (* 11. prosince 1943 Aurora, Colorado, USA) je americký politik, a od 1. února 2013 ministr zahraničí Spojených států. V letech 1985–2013 zastával úřad senátora za stát Massachusetts a poslední čtyři roky v něm působil jako předseda zahraničního výboru. Senátorskou funkci obhájil během voleb v letech 1990, 1996 a 2002.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

John Kerry se narodil v Coloradu ve městě Aurora. Navštěvoval internátní školu v Massachusetts a New Hampshire. Poté pokračoval ve studiu na Univerzitě v Yale, kde se specializoval na obor politologie. Stal se členem tajné společnosti "Skull and Bones" s řadou prazvláštních rituálů, která se nachází na půdě univerzity. Členové tohoto tajného spolku se řadí mezi nejvlivnější lidi světa a patří mezi ně například i jeho protivník v prezidentských volbách George W. Bush. Tento tajný spolek je přívrženci konspirativních teorií podezírán z toho, že jejich skutečným cílem je dosažení změny světového řádu a vznik globální centralizováné vlády, kdy moc na celým světem bude shromážděna v rukou několika jednotlivců, dalším členem tohoto spolku je i George W. Bush i jeho otec George H.W. Bush. V roce 1966 se zapsal k námořnictvu (the Naval Reserve) a během let 1968 až 1969 sloužil zkrácenou čtyřměsíční službu v Jižním Vietnamu jako důstojník. Po návratu do Spojených států se Kerry připojil ke skupině "Vietnamští veteráni proti válce", ve které sloužil jako národně uznávaných mluvčí a jako otevřeným odpůrcem války ve Vietnamu.

V roce 2004 se jako kandidát demokratické strany účastnil amerických prezidentských voleb, v nichž jej porazil republikán George W. Bush, který tak obhájil prezidentský úřad pro druhé volební období. V roce 2008 v primárkách americké Demokratické strany podpořil Baracka Obamu.

V roce 1995 se podruhé oženil s Teresou Heinzovou, dědičkou kečupového impéria Heinz.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Dědeček Johna Kerryho se narodil 10. května 1873 jako Fritz Kohn v židovské rodině v Horním Benešově (německy Bennisch) v českém Slezsku, kde byl jeho otec Benedikt Kohn pivovarským mistrem, sládkem v tamním pivovaře.

Teresa Heinzová a John Kerry

V roce 1901 Fritz Kohn požádal o změnu svého jména na Frederick Kerry (podle legendy se rodina rozhodla, že si změní jméno podle toho, kam zapíchne tužku do mapy, a ta ukázala na irskou oblast Kerry), v roce 1902 mu rakouské úřady vyhověly a on současně konvertoval ke katolicismu. O tři roky později emigroval do Spojených států, kde v roce 1921 za nejasných okolností spáchal sebevraždu. John Kerry, narozený v roce 1943, tedy svého dědečka nikdy nespatřil.

Matka Johna Kerryho Rosemary Forbesová pocházela z větve Forbesů (tento rod sahá až k prvnímu guvernérovi státu Massachusetts Johnu Wintropovi).

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu John Kerry ve Wikimedia Commons