John Brown

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
John Brown

John Brown (9. května 1800 – 2. prosince 1859) byl abolicionista, který prosazoval ozbrojené povstání jako jedinou cestu k ukončení otroctví. Účastnil se masakru v Pottawatomie roku 1856 - Krvavý Kansas a proslavil se neúspěšným útokem na skladiště zbraní v Harpers Ferry roku 1859.

Historikové se shodují, že hrál významnou roli v událostech, vedoucích k Americké občanské válce. V roce 1859 byl popraven ve Virgínii, za přípravu povstání otroků.

John Brown ( 09.5.1800 - 2. prosince 1859) bylamerický bílý zrušení trestu smrti , který věřil, ozbrojené povstání byljediný způsob, jak svrhnout instituci otroctví ve Spojených státech [ 1 ] Během konfliktu 1856 v Kansasu , Brown velel silám . v bitvě u Black Jack a bitvy Osawatomie . [ 1 ] Brown následovníci také zabil pět otroctví příznivce na Pottawatomie . [ 1 ] V roce 1859 , Brown vedl neúspěšný útok na federální zbrojnice v Harpers Ferry , který skončil jeho dopadení . [ 1 ] trial Brownův vyústil v jeho odsouzení a trestu smrti oběšením . [ 1 ]

Brownův pokus v roce 1859 , kdo osvobozeneckého hnutí mezi zotročených afrických Američanů v Harpers Ferry ve Virginii , elektrifikovaný národ . Byl souzen za zradu proti státu Virginie , vraždy pěti mužů a podněcování povstání otroků . Byl shledán vinným ve všech bodech obžaloby , a byl oběšen . Jižané tvrdil, že jeho vzpoura bylašpička ledovce abolicionistického a představovaly přání republikánské strany na konec otroctví . Historici se shodují, žeraid Harpers Ferry v roce 1859 vystupňovala napětí , že o rok později vedly k odchodu a americké občanské války .

Brown nejprve získal pozornost, když vedl malé skupiny dobrovolníků během Bleeding Kansas krize . Na rozdíl od většiny jiných seveřanů , kteří zastávali klidné odpor k pro - otroctví frakce , Brown věří, že pokojný odpor byl ukázaly jako neúčinné , a žejediný způsob, jak porazit represivní systém otroctví bylo přes násilné povstání . On věřil, že on bylnástrojem Božího hněvu na potrestání muže k hříchu vlastnit otroky . [ 2 ]

Nespokojený s pacifismu podporovala organizované abolicionistického hnutí , řekl: " Tito muži jsou všichni mluví . To, co potřebujeme, je akce , akce ! " [ 3 ] Během kampaně Kansas , on a jeho stoupenci zabili pět pro - otroctví jižané v co stal se známý jako Pottawatomie masakr května 1856 v reakci na nájezdu na " bez půdy" města Lawrence , Kansas . V roce 1859 vedl útok na federální zbrojnici v Harpers Ferry . Během nájezdu , on chytil zbrojnice ; Sedm lidí bylo zabito a deset či více bylo zraněno . Měl v úmyslu ozbrojit otroky se zbraněmi z arzenálu , aleútok se nezdařil. Do 36 hodin , Brown muži uprchli nebo byli zabiti nebo zajati místními zemědělci pro - otroctví , milicionáři a US Marines pod vedením Roberta E. Leea . Brownův následné zajetí federálních sil chytil národa pozornost , protože Jižané se obával, že je to jenprvní z mnoha severních pozemků způsobit otrockou vzpouru , která by mohla ohrozit jejich životy , zatímco republikáni odmítl názor, a řekl, že by nebylo v rozporu s otroctví na jihu [4].