Iraklio

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Iraklio
Ηράκλειο
Katedrála
Katedrála
poloha
zeměpisné souřadnice:
Iraklio (Řecko)
Red pog.png
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 120 km²
počet obyvatel: 173 993 (2011)
správa
oficiální web: http://www.heraklion-city.gr

Iraklio (řecky Ηράκλειο) či Hérakleion (starořecky a v katharevuse Ἡράκλειον) je významný přístav a hlavní město řeckého ostrova Kréty. Nachází se na severním pobřeží ostrova a v roce 2011 zde žilo 173 450 obyvatel.

Dějiny města[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší dějiny města spadají do mínojské doby. Podle archeologických nálezů bylo založeno již před rokem 2000 př. n. l. Z té doby se dochovaly ruiny paláce Knossos. Okolo roku 1100 před naším letopočtem osídlují Krétu řecké kmeny a dávají městu nynější název.

Během římského období se město jmenovalo Chandak (příkop), po nájezdu Arabů se město proměnilo na nejvýznamnější tržiště s otroky v oblasti Středozemního moře. Po příjezdu Benátčanů se název města změnil na Candia[1] a byla zde vystavěna pevnost, která původně měla chránit vstup do přístavu před Turky, a obrovský přístav. Heraklion získal zpátky svůj název ke konci turecké okupace, kolem roku 1898.

Doprava v Irakliu[editovat | editovat zdroj]

Město je plné nejen aut, ale hojná je zde i autobusová doprava. Pro rozvoj města a turisty je však důležitější doprava letecká. Nedaleko města se nachází největší letiště na ostrově Kréta Mezinárodní letiště Nikose Kazantzakise (též Letiště Iraklio), které je s okolními městy a také centrem Iraklia spojeno autobusovými linkami.

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kréta: hlavní město Heraklion (Iraklion) [online]. kreta.rovnou.cz, [cit. 2014-01-20]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Iraklio ve Wikimedia Commons