Hokejová liga mistrů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: Hokejová liga mistrů IIHF.

Hokejová liga mistrů je evropská mezinárodní hokejová soutěž, jejíž první ročník se uskuteční v sezoně 2014/2015, a kterou pořádá akciová společnost Champions Hockey League.

Pohár pro vítěze nese název European Trophy, který má připomínat soutěž, která vzniku ligy předcházela.

Předchůdci[editovat | editovat zdroj]

První celoevropskou klubovou soutěží, byl Evropský hokejový pohár pořádaný od roku 1965 do roku 1997. Ten byl nahrazen Evropskou hokejovou ligou, která však měla jen čtyři ročníky, a tak od roku 2000 Evropě chyběla mezinárodní klubová soutěž na nejvyšší úrovni. Dalším pokusem o vzkříšení byl Pohár evropských mistrů, známější pod názvem Super six, který měl rovněž jen čtyři ročníky mezi lety 20052008.

Ten pro další sezonu 2008/2009 nahradila Hokejová liga mistrů IIHF. Tento projekt Mezinárodní hokejové federace, který měl vytvořit hokejovou obdobu podobných soutěží v jiných kolektivních sportech, však nevydržel víc než jednu první sezonu, po které se z finančních důvodů již žádná další nekonala.

Mezi lety 20102013 vznikl další pokus o evropskou klubovou soutěž, který současné lize mistrů přímo předcházel. European Trophy, které se účastnily kluby ze sedmi evropských zemí, měla ovšem formu pouhého předsezónního přípravného turnaje. Narozdíl od předchozích pokusů však soutěž organizovaly a financovaly samy kluby, což je vedlo k pokusu o vytvoření nové hokejové ligy mistrů.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Po nezdaru Hokejové ligy mistrů IIHF a zkušeností s kluby pořádanou soutěží European Trophy se 26 zakládajících hokejových klubů rozhodlo zorganizovat vlastní evropskou hokejovou soutěž. Novou soutěž pořádá akciová společnost Champions Hockey League, jejímiž majiteli je z 63 procent 26 zakládajících klubů, z 25 procent šest členských hokejových lig a z 12 procent Mezinárodní hokejová federace.


Zakládající kluby a členské hokejové ligy[editovat | editovat zdroj]

ELH CZE
Elitserien SWE
SM-liiga FIN
National League A SUI
DEL GER
EBEL AUT

Sezona 2014/2015[editovat | editovat zdroj]

Kvalifikace[editovat | editovat zdroj]

Spolumajitelé ligy mají právo na tzv. A-licenci, která jim umožňuje automatickou kvalifikaci (podmínkou ovšem je, že se v tomto ročníku musí účastnit své domácí nejvyšší hokejové soutěže).

Každá členská liga pak disponuje dvěma B-licencemi, které budou přiděleny:

1. vítězi play-off

2. vítězi základní části

Pokud některou z těchto pozic obsadí tým s A-licencí, získává B-licenci klub:

3. druhý po základní části

4. finalista play-off

5. lépe postavený semifinalista play-off

6. hůře postavený semifinalista play-off

Nebude-li ani pak možné B-licenci udělit, může vedení soutěže pozvat klub na divokou kartu.[1]

Další dvě divoké karty (C-licence) mohou dostat kluby z jiných lig, např. ze Slovenska, Norska, Dánska, Francie, Itálie a Velké Británie.[2]

Systém soutěže[editovat | editovat zdroj]

40 účastníků bude na mistrovství světa v Minsku rozlosováno do 10 skupin po čtyřech. V nich se kluby střetnou každý s každým vždy jednou doma a jednou venku. Vítězové skupin pak postoupí do play-off, ve kterém je doplní 6 nejlepších klubů z druhých míst.

Formát play-off je zatím neznámý.


Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.hcorli.cz/clanek.asp?id=Jak-do-nove-hokejove-Ligy-mistru-4601
  2. http://www.hokej.cz/cz/european-trophy/liga-mistru-se-chysta-ke-startu-zakladni-skupiny-budou-rozlosovany-behem-jarniho-ms-v-minsku/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]