Diplodocus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox

Diplodocus
Stratigrafický výskyt: Svrchní jura
Kostra diplodoka v Natural History Museum, Londýn
Kostra diplodoka v Natural History Museum, Londýn
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Sauropodomorpha
Nadčeleď: Diplodocoidea
Čeleď: Diplodocidae
Rod: Diplodocus
druhy
  • Diplodocus longus
  • Diplodocus carnegiei Hatcher, 1901
  • Diplodocus hallorum (Gillette, 1991) Lucas et al., 2004
  • Diplodocus hayi Holland, 1924

Diplodocus („Dvojitý trám“) nebo také Seismosaurus („ještěr otřásající zemí“) byl z rodu obřích sauropodních dinosaurů, který žil v několika druzích na konci jurského období na území dnešních Spojených států amerických asi před 155–148 miliony let. Na rozdíl od jiných dinosaurů měl duté obratle, takže jeho hmotnost při délce 25–35 m zřejmě nepřesahovala 15 tun. Diplodokus byl podle stavby chrupu nepochybně býložravec. Zuby mu ale sloužily pouze pro trhání potravy (například listí ze stromů), ne pro její rozžvýkání. Po sežrání potravy někdy polykal kameny (gastrolity), kterými v prvním žaludku potravu rozmělnil.[1] Z tohoto důvodu nejspíš také žil blízko vody, kde je zeleň měkčí, šťavnatější a lépe stravitelná. Do vody však často nevstupoval.

Historie objevů[editovat | editovat zdroj]

Diplodokus na zastaralé rekonstrukci

Byl objeven v 70. letech 19. století na americkém Středozápadě. Průměrně velcí jedinci dosahovali délky kolem 25 metrů. Diplodocus tak dlouho patřil mezi nejdelší známé dinosaury (rekordní exemplář, dlouhý 26,7 m, držel primát do poloviny 70. let). V roce 1991 však byl objeven ještě větší diplodocidní sauropod Seismosaurus, který byl podle posledních upravených údajů dlouhý až 35 metrů (původní, značně přemrštěné údaje však hovořily i o délce 54 metrů). Podle studií z poslední doby byl však Seismosaurus pouze výjimečně velkým exemplářem rodu Diplodocus, snad druhu Diplodocus longus, spíše však D. hallorum.[1] Ani tak by se však Diplodocus nestal znovu nejdelším známým dinosaurem. Sauropodi jako byl Argentinosaurus možná dosahovali délky až kolem 40 metrů (a byli tak nejdelšími známými obratlovci vůbec).

Diplodocus

Seismosaurus byl objeven v roce 1985 v Novém Mexiku (USA). Od roku 1991 je jeho kostra vykopávána, zachovaná je asi z 1/3. Původně byl považován za samostatný druh, pozdější teorie a v současnosti je považován nalezený jedinec Seismosaura za mimořádně vzrostlého příslušníka rodu Diplodocus.

Stravování[editovat | editovat zdroj]

Diplodocus zřejmě spásal značné množství jehličnanů, kapradin a mechorostů. Zuby měl tento sauropod poměrně tupé a jejich stavba byla jednoduchá.

Možnosti vzhledu hlavy diplodoka

Izolovaný protein[editovat | editovat zdroj]

V roce 1991 byla publikována studie o izolování proteinu kolagenu z fosilního obratle seismosaura. Tím se stal tento sauropod držitelem primátu v nejstarším získaném organickém substrátu, starém 150 milionů let. Předchozím „rekordmanem“ byl 80 milionů let starý křídový korýš. V poslední době byly proteiny prokázány i u 78 milionů let starého brachylofosaura a 65 milionů let starých jedinců rodu Triceratops a Tyrannosaurus.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://dinosaurusblog.wordpress.com/2009/04/07/778055-kouzlo-dinosaurich-koprolitu/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]