Brod

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Brod (rozcestník).
Přechod brodu, cca 2500 let př. n. l., Egypt
Překonávání brodu terénním automobilem, Þórsmörk, Island
Brod přes potok Pine, Ogle County, Illinois, USA
Brod přes Sázavu v Kácově

Brod je mělký úsek řeky nebo potoka vhodný k překonání tohoto vodního toku pěšky, na koni či jiném zvířeti nebo vozidlem. Největší hloubka vody pro brodění je (v závislosti na rychlosti toku a dalších parametrech) kolem jednoho metru[zdroj?]. Brody jsou většinou přírodní útvary. V současnosti bývají brody pro dopravu stavebně upraveny zarovnáním dna, v některých případech jeho zpevněním výdřevou, dlážděním nebo panely.

Brod v místních názvech[editovat | editovat zdroj]

Slovo brod se také vyskytuje v řadě místních názvů, zvláště měst. V Českých zemích jsou to například Český Brod, Havlíčkův Brod, Uherský Brod nebo Železný Brod, v Británii Oxford (doslova Volský Brod) či Stratford, v Německu Frankfurt (Francký brod), Schweinfurt (Svinibrod) a podobně.

Významné brody v Čechách[editovat | editovat zdroj]

Brody představovaly klíčová místa při vzniku prvních stezek. K jejich obraně vznikala na březích chráněná sídla, která mnohdy dala vznik budoucím městům.

Labe[editovat | editovat zdroj]

 • Na Labi býval významný brod v dnešním Nymburce poblíž soutoku s říčkou Mrlinou. Město je v Hájkově kronice nazýváno Svinibrod, což značí, že zde byla voda tak mělká, že šlo brodit i se stády prasat.
 • Významný brod Labe byl ve městě Poděbrady. Ještě na mapě Regni Bohemia nova et exacta descriptio (Nový a přesný popis Království českého) z roku 1619 se toto město nazývá Podiebrod.

Vltava[editovat | editovat zdroj]

Pražské brody[editovat | editovat zdroj]

Město Praha bylo založeno u významných brodů přes řeku Vltavu. Vltava teče nad Prahou hluboko zaříznutým kaňonem desítky kilometrů až po Zbraslav. V pražské kotlině se řeka rozlévá do širokého údolí, aby pak od Tróje znovu pokračovala v zaříznutém kaňonu.

Pražské brody v pořadí od severu k jihu:
 1. V raném středověku byl velmi významný Roztocký brod, který byl navázán na cestu přes Drahaňskou roklinu do Bohnic a dále. K jeho ochraně byly na obou březích Vltavy v devátém století[1] vybudovány tvrze Levý Hradec a Pravý Hradec.
 2. Holešovický brod se nalézal v prostoru dnešní městské části Troja zhruba v místě dnešní lávky pro pěší a vedl přes Císařský ostrov [2]. Osídlení na území této městské části je prokázáno již mladší době kamenné. Od Holešovického brodu vedla stará cesta nazývaná od středověku Dlážděnka (dnes ulice Na Dlážděnce). Vedla do Kobylis, na Mělnicko a do Polabí, Jiren, Vyšehořovic a pak dále až na Moravu. Ve středověku byl pro stabilnější poměry přednostně užíván holešovický brod před bubenečským.
 3. Bubenský brod, vedl v místech dnešního Hlávkova mostu přes ostrova Štvanice. Brod měl vlastní ochranu – dvorec Hradištko poblíž románské baziliky sv. Petra Na Poříčí.
 4. Brod v místě dnešního Mánesova mostu vedl v ose ulice U Železné lávky a na druhé straně řeky směřoval do ulice Kaprovy [3].
 5. Nejvýznamnější brod přímo pod Pražským hradem se pravděpodobně nacházel necelých sto metrů severně od dnešního Karlova mostu, zhruba v ose ulice Platnéřské. Od Prašné brány směřuje přesně na západ linie vytčená ulicemi Celetná a Platnéřská, tato linie míří mezi malostranské mostecké věže. Původní přechod přes řeku byl s velkou pravděpodobností právě tady [4].
 6. Brod (u bývalé osady Malovidy ležící pod Petřínem) vedl 100 m severně od dnešního Mostu Legií. Začínal na Malostranském nábřeží u jižního konce dnešních Sovových mlýnů, vedl přes severní špičku Střeleckého ostrova a končil na Smetanově nábřeží v ose ulice Krocínova.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Pravý hradec - mýty a fakta
 2. Johann Baptist Homann, Homanův schematický vojenský nákres Prahy z r. 1743, The Hebrew University of Jerusalem & The Jewish National & University Library, dostupné on-line
 3. Joseph Jüttner, Jüttnerův plán Prahy, 1811 - 1815, dostupné on-line
 4. Homola Zdeněk, stránky věnované historii Pražského hradu, dostupné on-line

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu