Bohémové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bohémové
Původní název Rent
Země USA Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Délka 135 minut
Žánr muzikál, drama
Námět muzikál Rent od Jonathana Larsona
Scénář Stephen Chbosky
Režie Chris Columbus
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Anthony Rapp
Adam Pascal
Rosario Dawson
Jesse L. Martin
Wilson Jermaine Heredia
Idina Menzel
Tracie Thoms
Taye Diggs
Produkce Chris Columbus
Robert De Niro
Jane Rosenthal
Mark Radcliffe
Michael Barnathan
Hudba Jonathan Larson
Rob Cavallo
Doug McKean
Jamie Muhoberac
Tim Pierce
Střih Richard Pearson
Výroba a distribuce
Premiéra USA 23. listopad 2005
Studia Columbia Pictures
Revolution Studios
1492 Pictures
TriBeCa Productions
Distribuce Columbia Pictures
Rozpočet 40 000 000 $
Tržby 31 670 620 $
Bohémové na ČSFD FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bohémové (v originále Rent) je americký muzikálový a dramatický film z roku 2005, který režíroval Chris Columbus. Jde o adaptaci stejnojmenného broadwayského muzikálu, který je inspirován operou Giacoma Pucciniho, La bohème. Film popisuje životy několika bohémů a jejich bojů se sexualitou, transsexualitou, drogami, placení jejich nájmu a životem ve stínu AIDS. Děj filmu se odehrává v East Village v New York City mezi lety 1989 a 1990. Ve filmu se objevuje šest původních představitelů z Broadwaye, kteří si své role ve filmu zopakovali.

Děj filmu[editovat | editovat zdroj]

Na Štědrý den roku 1989 se aspirující filmař Mark Cohen a jeho spolubydlící Roger Davis dozvídají, že nájem, který jim doposud promíjel jejich bývalý spolubydlící a nyní majitel budovy Benjamin “Benny” Coffin III, je dvojnásobný. Ve stejný čas se ukazuje jejich bývalý spolubydlící Tom Collins, ale při cestě k nim je okraden a zmlácen v uličce. Mezitím se Mark a Roger setkávají s Bennym, který jim sdělí, že plánuje vystěhovat bezdomovce z nedalekého parkoviště a namísto toho tam vybudovat studio. Nabídne, že by tam mohli žít zadarmo, pokud donutí Maureen, Markovu bývalou přítelkyni, aby ukončila své protesty proti jeho plánům, ale Mark a Roger to odmítnou.

Pouliční bubeník a transvestita Angel objeví zmláceného a okradeného Collinse v uličce a pomůže mu. Vytvoří si mezi sebou pouto, když zjistí, že oba mají AIDS. Později té noci se Roger, který je HIV pozitivní a bývalý narkoman, snaží složit svou poslední velkou píseň. Navštíví ho jeho sousedka Mimi, exotická klubová tanečnice a závislá na heroinu, která s ním flirtuje.

Následující den Marka a Rogera navštíví Collins a Angel, který přijde s mnoha dárky. Pozvou Marka a Rogera, aby přišli na Podporu pro život, místní setkání pro podpoření lidí s AIDS. Roger odmítne, zatímco Mark řekne, že musí pomoci opravit Maureeino zvukové zařízení pro další protest. Setkává se s Joanne, Maureeninou novou přítelkyní, která s ním souhlasí, když diskutují o Maureenině promiskuitě. Nakonec však Mark s mírným zpožděním doráží na schůzku Podpory pro život.

Tu noc, když Mimi skončí s tančením, se vrací se domů a flirtuje s Rogerem. Roger je zaskočen, protože jeho bývalá přítelkyně po zjištění, že má AIDS spáchala sebevraždu, a tak Mimi odmítne a vyhazuje. Příští den přichází na další schůzku Podpory pro život, kde sdílí radost se svými přáteli. Později všichni navštíví Maureenin protest, zatímco Benny má policii v pohotovostním režimu. Nepokoje pokračují, což Mark natočí a pošle záznam do Buzzline, místního zpravodajského programu. V Life Cafe po Maureenině show Benny kritizuje bohémský život skupiny, na což všichni odpoví radostnou oslavou bohémství. Během oslavy zjistí Mimi a Roger o sobě navzájem, že jsou HIV pozitivní. Roger a Mimi vyjádří svůj zájem o druhého venku před kavárnou.

Na Nový rok skupina zjistí, že Benny je vyhodil z bytu a zamkl hlavní dveře, což Angel vyřeší tím, že je rozbije pomocí odpadkového koše. Mark se snaží sám uživit a proto bere práci v Buzzline. Po další hádce se Maureen zasnoubí s Joanne; to ale dlouho nevydrží, protože při zásnubní oslavě Maureen flirtuje s jinou ženou. Bennyho pokárá Mimi, jeho bývalá přítelkyně a řekne mu, aby vrátil skupině jejich byt. V Rogerovi po zjištění, že Mimi dříve chodila s Bennym, roste nedůvěra a s Mimi se rozejde. Mezitím se zdravotní stav Angela výrazně zhorší a umírá v náručí Collinse. Na pohřbu Angela si nakonec jde každý svou cestou, poté, co se všichni hořce pohádají.

Roger prodává svou kytaru, kupuje si auto a přestěhuje se do Santa Fe. Nakonec se ale vrátí, protože si uvědomí, že stále miluje Mimi. Mezitím Mark končí se svou prací v Buzzline, aby se soustředil na vlastní film. Na Štědrý den roku 1990 se Mark a Roger sejdou s Collinsem, který jim prozrazuje, že přeprogramoval bankomat a když si budou chtít vyzvednout peníze, je nastaveno heslo A-N-G-E-L. Ve stejný čas najdou Joanne a Maureen polomrtvou Mimi ležet na ulici a přinesou ji k Markovi a Rogerovi. Mimi a Roger si navzájem odpustí a Roger zpívá píseň, kterou napsal v uplynulém roce. Zdá se, že Mimi umřela, ale nakonec se náhle probudí. Řekne jim, že již mířila ke světlu, když se jí zjevil Angel a řekl ji, ať jde zpátky. Poprvé vidíme Markův dokument o uplynulém roce a všichni přátelé zpívají že "není jiný den, jen dnešek" ("no day but today").

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Všichni kromě dvou původních představitelek z broadwayského muzikálu si své role zopakovali i ve filmu. Režisér Columbus měl myšlenku dát původní obsazení i do filmu poté, co mluvil o muzikálu s Anthonym Rappem, Adamem Pascalem a Idinou Menzel a cítil, že pořád vypadají stejně jako, když měl v roce 1996 muzikál premiéru. Pouze Daphne Rubin-Vega a Fredi Walker, původní Mimi a Joanne, nebyly obsazeny do filmu. Rubin-Vega byla v době natáčení v sedmém měsíci těhotenství a nebyla schopná si zopakovat roli Mimi. Fredi Walker byla nabídnuta role, ale ta řekla, že se na roli cítí příliš stará; nicméně trvala na tom, že roli Joanne by si měla zahrát žena africko-amerického původu.

Hlavní role[editovat | editovat zdroj]

Vedlejší role[editovat | editovat zdroj]

Natáčení[editovat | editovat zdroj]

Natáčelo se na Super 35 mm filmový formát. Jedna ze scén se opravdu natáčela v New Yorku, scéna s Life Cafe. Studia Warner Bros sloužily jako The New York East Village a zbývající vnitřní a vnější záběry byly natočeny v San Francisku. Některé dodatečné exteriérové scény byly také natočeny v San Diegu, známém Filoli House ve Woodside (Kalifornie), Oaklandu a Santa Fe (Nové Mexiko).

Alternativní konec[editovat | editovat zdroj]

Kromě čtyř vymazaných scén obsahuje DVD také alternativní konec, který ukazuje všechny hlavní postavy mimo Angela stojící na místech, na kterých byly během písně "Seasons of Love", všichni stojící v řadě reflektorů a Angelovo místo je prázdné. Později v této scéně, Angel vstupuje z boku a jde směrem ke svému místu a na chvíli se zastaví, když prochází kolem Collinse a vezme si na chvíli jeho ruku. Ačkoliv se toto ukončení používá v divadelní verzi muzikálu, bylo od něj ve filmu upuštěno, protože se tvůrci báli, že by se mohlo publikum divit, proč se Angel vrátil nebo proč jsou postavy opět seřazeny na scéně. Chris Columbus v komentáři k tomuto říká, že "nechtěl, aby si diváci mysleli, že všechno je v pořádku a Angel je opět živý."

Rozdíly mezi divadelní a filmovou verzí[editovat | editovat zdroj]

  • Píseň "Goodbye Love" byla natočena celá, ale druhá polovina byla vystřižena z filmu, protože ji Columbus shledal jako emocionálně přetíženou, což uvádí na komentovaném příspěvku na DVD.
  • Film nechává dvojznačnou smrt Rogerovy přítelkyně April, která zemřela před začátkem děje filmu. Ve filmu je viděna, jak čte lékařskou zprávu, že je HIV pozitivní; je řečeno, že zemřela, ale nic jiného jasného není. V divadelní verzi Mark přesně řekne, že April spáchala sebevraždu tím, že si podřezala zápěstí v koupelně a Roger se tak dozvěděl i o svém onemocnění HIV. Chris Columbus v komentáři pro DVD sděluje, že scéna obsahující April, která leží ve vaně s podřezaným zápěstím, byla natočena, ale nebyla zařazena do filmu, protože si myslel, že by toho bylo "příliš mnoho".

Soundtrack[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Rent (soundtrack).

Dvoudiskový soundtrack, který obsahuje 28 skladeb, byl původně vydán v osmi různých obalech, každý představoval jednu z osmi hlavních postav ve filmu. Album bylo ve Spojených státech vydáno dne 23. září 2005.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]