Avtozavodskaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Avtozavodskaja

Avtozavodskaja (rusky Автозаво́дская) je stanice moskevského metra na Zamoskvorecké (druhé) lince. Svůj název nese podle nedalekého automobilového závodu.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Avtozavodskaja se řadí k nejstarším stanicím na lince, ne však přímo k těm nejstarším z prvního úseku, zprovozného v 30. letech 20. století. Otevřena byla za druhé světové války, 1. ledna 1943, a to ještě pod názvem Zavod imeni Stalina (od 15. července 1968 má současný název). Její výstavba byla zahájena ještě před vypuknutím války a vzhledem k bojům musela být pozastavena; poté co se fronta posunula na západ mohly být práce obnoveny a stavba dokončena. Přesto se v rámci odstraňování komunistických symbolů na počátku 90. let (1992) ještě uvažovalo o přejmenování stanice na Simonovo, to však neuspělo.

Avtozavodskaja je podzemní, mělce založená (11 m hluboko) hloubená stanice, předchůdce masivně budovaných podobných stanic z 60. a 70. let podle jednotného projektu. Její nástupiště je ostrovní, strop podpírají dvě řady sloupů. Jejich obkladem je oroktojský žlutý mramor; v některých částech stanice byl ale užit i v jiné barvě (šedý) a jiného typu. Na stěnách za nástupištěm jsou kromě těchto mramorových desek umístěny také mozaiky; je jich celkem osm a připomínají Velkou vlasteneckou válku.

Stanice se proslavila také v roce 2004; tehdy v tunelu směrem do stanice Pavěleckaja explodovala ve vlaku bomba. Při tomto teroristickém útoku zahynulo mnoho cestujících.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Rečnoj vokzal Metro v MoskvěZamoskvoreckaja – 2 směr Krasnogvardějskaja
Pavěleckaja Avtozavodskaja Kolomenskaja
Rečnoj vokzalVodnyj stadionVojkovskajaSokolAeroportDinamoBěloruskaja 5MajakovskajaTverskaja 7 9Těatralnaja 1 3Novokuzněckaja 6 8Pavěleckaja 5AvtozavodskajaKolomenskajaKaširskaja 11KantěmirovskajaCaricynoOrechovoDomodědovskajaKrasnogvardějskajaAlma-Atinskaja