Argentinská doga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Argentinská doga
Dog argentyński 111.jpg

Argentinská doga

Základní informace
země původu Argentina Argentina
Tělesná charakteristika
výška samce † 62 - 68 cm
výška samice † 60 - 68 cm
barva bílá
Klasifikace a standard
skupina FCI 2 Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi
sekce FCI 2.1: Typ mastif (bez zkoušky z výkonu
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Argentinská doga je velké psí plemeno bílé barvy, vzniklé křížením španělských bojových psů s mastify, boxery, buldoky a bulteriéry - výsledkem byl schopný lovec pum a jaguárů. Argentinská doga se také dříve používala jako strážný pes amerických plantáží, kde hlídala otroky. Vinou své pověsti bojovníka bylo toto plemeno v řadě zemí zakázáno. Pokud se však argentinská doga včas socializuje s ostatními psy a projde řádným výcvikem, může být pro zkušeného majitele oddaným rodinným společníkem. V zemi původu se kromě lovu používá také i jako slepecký vodicí pes, služební pes v armádě a jako strážce majetku svého majitele.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dříve se používala jako lovec vysoké zvěře.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Odvážná, temperamentní, za každou cenu věrná svému pánovi, málo štěká a je tvrdá sama k sobě. Má silně vyvinutý lovecký pud a velkou výdrž. Občas se mohou chovat dominantně vůči ostatním psům.

Výchova[editovat | editovat zdroj]

Doga je psem vhodným spíše pro zkušeného chovatele. Potřebuje vyrovnanou, láskyplnou, ale velice důslednou výchovu. Když si vede dobře, chvalte ji. Dělá-li něco špatně, trestejte ji pouze svým hlasem. Tvrdá výchova a osamocení v boudě může u Argentinské dogy vyvolat nepředvídatelné povahové rysy. Argentinská doga potřebuje dlouhé procházky a nejlépe i prostornou zahradu, kde se může vybít. Pokud chcete nechat dogu na procházce na volno musíte ji dobře ovládat. Nikdy totiž nezapomínejte na její lovecký pud a dominantní chování.

Společenská charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Tito psi vycházejí většinou velice dobře s dětmi, ale občas mohou být bouřlivé. Soužití s ostatními domácími zvířaty není nemožné, ale příliš se nedoporučuje. Doga může např. v ovci vidět kořist. Argentinské dogy díky své přátelské povaze k lidem zpravidla nejsou příliš dobrými hlídači, i když samotný vzhled tohoto psa případného zloděje spolehlivě odradí.

Srst a její péče[editovat | editovat zdroj]

Má krátkou srst, která je vždy bílá. Mohou se vyskytnout pigmentové skvrny na kůži. Malá černá skvrna mezi okem a uchem je povolena. Srst této dogy se udržuje snadno. V období línání odstraňujeme uvolněné chlupy gumovým kartáčem. Mějte na paměti, že její srst jí nedovoluje delší pobyt venku ve větších mrazech.

Zvláštnosti[editovat | editovat zdroj]

U těchto psů může být dědičná (vrozená) hluchota, a proto si pořiďte štěně jen od důvěryhodného chovatele.