Živočišné uhlí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Několik tablet živočišného uhlí

Živočišné uhlí (černé, aktivní či absorpční uhlí) je jedno z nejrozšířenějších a nejbezpečnějších léčiv užívaných proti průjmu. Je volně prodejné v lékárnách, vyrábí ho několik firem pod různými názvy (Carbo medicinalis, Carbosorb). Přípravek je určen pro dospělé a děti od 3 let, může být podán i domácím zvířatům (psi, kočky).

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Živočišné uhlí se vyrábí spalováním zvířecích kostí za vysokých teplot bez přítomnosti kyslíku. Kvůli hrozbě nemoci šílených krav se nepoužívá páteř a lebka.[zdroj?]

Indikace[editovat | editovat zdroj]

Živočišné uhlí se užívá k terapii akutních průjmů především alimentárního původu (dietní chyby), kde není podezření na bakteriální infekci, a dále u dráždivého tračníku. Lze využít i v případě akutních intoxikacích (otravách), kdy brání vstřebání jedovaté látky do organismu, samozřejmě pod lékařským dohledem. Při těchto stavech je vhodná kombinace živočišného uhlí s projímadlem.

Dávkování[editovat | editovat zdroj]

U průjmu děti užívají 4-5 tablet 4× denně, dospělí pak 10-12 tablet 3-4× denně. Toto vysoké dávkování je nutné vzhledem k velkému povrchu střeva, které musí být pokryto, aby živočišné uhlí mělo dostatečný efekt. U domácích zvířat lze použít dávkování jako u dětí, popř. zmenšit (záleží na velikosti zvířete). Tablety se rozkoušou a zapijí vodou, dětem je možno tablety nadrtit a rozmíchat ve vodě.

Mechanismus účinku[editovat | editovat zdroj]

Živočišné uhlí působí čistě fyzikální cestou. Má vysokou adsorpční schopnost a naváže na svůj povrch plyny a toxické látky ze zažívacího traktu.

Nežádoucí účinky[editovat | editovat zdroj]

Nejsou známy žádné nežádoucí účinky, pouze v případě předávkování může dojít ke vzniku zácpy.[zdroj?]

Interakce[editovat | editovat zdroj]

Užití živočišného uhlí může snižovat vstřebávání látek ve střevě, především současně užívaných léků. Proto je nutné ostatní léky podat s minimálně dvouhodinovým odstupem od užití živočišného uhlí. Jiné interakce živočišné uhlí nezpůsobuje, do organismu se totiž nevstřebává.

Upozornění[editovat | editovat zdroj]

Užívání živočišného uhlí může zabarvovat stolici do černa a tím simulovat přítomnost krve v ní.

Těhotenství a laktace[editovat | editovat zdroj]

Přípravek mohou užívat jak těhotné, tak i kojící ženy.

Všeobecné rady[editovat | editovat zdroj]

Při výskytu průjmu je živočišné uhlí jednou z prvních variant léčby. Pokud by nezapůsobilo, je nutné začít přemýšlet o průjmu bakteriálního původu a přejít na jiné léky. Je všeobecně důležité dostatečně pít, hlavně u dětí hrozí riziko velmi rychlé dehydratace. Nejvhodnější jsou minerální vody, které kromě vody doplní i ztracené minerály, nebo rehydratační roztoky prodávané v lékárnách. Přijímaná strava by měla být samozřejmě dietní. U déletrvajících problémů (delší než 2, 3 dny) a u dětí do 3 let by se měl vyhledat lékař, stejně tak pokud se vyskytne krev ve stolici (pozor na změnu barvy živočišným uhlím), delší křeče nebo větší váhový úbytek (nad 5% tělesné váhy).