Živočišné uhlí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Několik tablet živočišného uhlí

Živočišné uhlí (černé, aktivní či absorpční uhlí) je jedno z nejrozšířenějších a nejbezpečnějších léčiv užívaných proti průjmu. Je volně prodejné v lékárnách, vyrábí ho několik firem pod různými názvy (Carbo medicinalis, Carbosorb). Přípravek je určen pro dospělé a děti od 3 let, může být podán i domácím zvířatům (psi, kočky).

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Živočišné uhlí se vyrábí spalováním zvířecích kostí za vysokých teplot bez přítomnosti kyslíku. Kvůli hrozbě nemoci šílených krav se nepoužívá páteř a lebka.[zdroj?]


V názvu článku zmíněné uhlí označované jako živočišné se vlastně nyní nepoužívá, ale stále je to obecné, lidové označení pro uhlí rostlinné, adsorpční. Živočišné uhlí se vyrábělo spalováním zvířecích kostí za vysokých teplot bez přítomnosti kyslíku. Nyní se používá medicinální uhlí, které se vyrábí zuhelněním rostlinného materiálu, je označováno jako aktivované dřevěné (adsorpční) uhlí. Nicméně název živočišné uhlí tvrdošíjně přetrvává.


Více informací na: http://www.celostnimedicina.cz/zivocisne-uhli.htm#ixzz3Gpmut7IW

Indikace[editovat | editovat zdroj]

Živočišné uhlí se užívá k terapii akutních průjmů především alimentárního původu (dietní chyby), kde není podezření na bakteriální infekci, a dále u dráždivého tračníku. Lze využít i v případě akutních intoxikacích (otravách), kdy brání vstřebání jedovaté látky do organismu, samozřejmě pod lékařským dohledem. Při těchto stavech je vhodná kombinace živočišného uhlí s projímadlem.

Dávkování[editovat | editovat zdroj]

U průjmu děti užívají 4-5 tablet 4× denně, dospělí pak 10-12 tablet 3-4× denně. Toto vysoké dávkování je nutné vzhledem k velkému povrchu střeva, které musí být pokryto, aby živočišné uhlí mělo dostatečný efekt. U domácích zvířat lze použít dávkování jako u dětí, popř. zmenšit (záleží na velikosti zvířete). Tablety se rozkoušou a zapijí vodou, dětem je možno tablety nadrtit a rozmíchat ve vodě.

Mechanismus účinku[editovat | editovat zdroj]

Živočišné uhlí působí čistě fyzikální cestou. Má vysokou adsorpční schopnost a naváže na svůj povrch plyny a toxické látky ze zažívacího traktu.

Nežádoucí účinky[editovat | editovat zdroj]

Nejsou známy žádné nežádoucí účinky, pouze v případě předávkování může dojít ke vzniku zácpy.[zdroj?]

Interakce[editovat | editovat zdroj]

Užití živočišného uhlí může snižovat vstřebávání látek ve střevě, především současně užívaných léků. Proto je nutné ostatní léky podat s minimálně dvouhodinovým odstupem od užití živočišného uhlí. Jiné interakce živočišné uhlí nezpůsobuje, do organismu se totiž nevstřebává.

Upozornění[editovat | editovat zdroj]

Užívání živočišného uhlí může zabarvovat stolici do černa a tím simulovat přítomnost krve v ní.

Těhotenství a laktace[editovat | editovat zdroj]

Přípravek mohou užívat jak těhotné, tak i kojící ženy.

Všeobecné rady[editovat | editovat zdroj]

Při výskytu průjmu je živočišné uhlí jednou z prvních variant léčby. Pokud by nezapůsobilo, je nutné začít přemýšlet o průjmu bakteriálního původu a přejít na jiné léky. Je všeobecně důležité dostatečně pít, hlavně u dětí hrozí riziko velmi rychlé dehydratace. Nejvhodnější jsou minerální vody, které kromě vody doplní i ztracené minerály, nebo rehydratační roztoky prodávané v lékárnách. Přijímaná strava by měla být samozřejmě dietní. U déletrvajících problémů (delší než 2, 3 dny) a u dětí do 3 let by se měl vyhledat lékař, stejně tak pokud se vyskytne krev ve stolici (pozor na změnu barvy živočišným uhlím), delší křeče nebo větší váhový úbytek (nad 5% tělesné váhy).