Přeskočit na obsah

Wikipedie:Žádost o komentář: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m →‎Obsah stránek: -uzavrena vec
→‎Obsah stránek: + příjmení
Řádek 40: Řádek 40:
*[[/Kategorie:Pseudověda, alternativní teorie a co s nimi]] - jaký název je vhodný a zda vůbec takové kategorie používat
*[[/Kategorie:Pseudověda, alternativní teorie a co s nimi]] - jaký název je vhodný a zda vůbec takové kategorie používat
*[[/Kategorie:Basketbalisté]]
*[[/Kategorie:Basketbalisté]]
*[[/Příjmení]]


=== Chování wikipedistů ===
=== Chování wikipedistů ===

Verze z 3. 2. 2007, 19:35

pravidla:

     závazná
     doporučení
     v hlasování
     navrhovaná
     neschválená
Doporučení

Text této stránky je doporučení české Wikipedie. Vysvětluje standardy, s nimiž většina wikipedistů v principu souhlasí a které je vhodné dodržovat. Přesto není závazným pravidlem. Nebojte se stránku editovat, je-li potřeba, ale větší změny raději předem navrhněte v diskusi a oznamte je též Pod lípou.


Tato stránka je součástí procesu řešení konfliktů ve Wikipedii. Před tím než sem žádost napíšete, laskavě si přečtěte popis postupu. Pokud vaše žádost nebude splňovat veškeré formální náležitosti, bude některým ze správců automaticky vymazána a na její obsah nebude brán žádný zřetel. Pro staré případy se můžete podívat do archivu (Wikipedie:Archiv žádostí o komentář).

Stručný návod
  1. Na tuto stránku vložte [[/Problém který chcete řešit]] a uložte stránku
  2. Po uložení se zde objeví červený odkaz /Problém který chcete řešit, klikněte na něj
  3. Napište == Problém který chcete řešit == a zdůvodnění (užijte strukturu na příkladu /Wikipedista:Zlobivý) a výsledek uložte.
  4. Odkaz vložte i na Portál Wikipedie.

Žádost o komentář slouží jako místo, kde mají wikipedisté možnost explicitně požádat komunitu Wikipedie o vyjádření k existujícímu sporu o článek, sporu na diskusních stránkách nebo k chování wikipedisty.

Obsah článků

Každý může navštívit uvedené články a snažit se pomoci dosáhnout shody, pomoci s formulováním NPOV vyjádření, přispět nezaujatým pohledem a podobně.

Žádosti přidávejte seznamu na stránce Žádost o komentář. Žádost by měla obsahovat odkaz na relevantní diskusní stránku a stručné neutrální vyjádření, o co se spor vede. Neuvádějte zde žádné argumenty a přidané položky nepodepisujte.

Příklad na ukázku:

Chování wikipedistů

Tato sekce slouží k diskusi o chování uživatelů, kteří údajně porušili pravidla a doporučení Wikipedie. Širší komunita wikipedistů tak má prostor, aby se vyjádřila k nějakému chování, případně mohou wikipedisté navrhovat, jak chování zlepšít. Předpokládá se, že pokud komunita zřetelně vyjádří, že je něco nepřijatelné, uživatel takové chování nebude opakovat.

Pro přidání žádosti o komentář prosím dodržujte tento postup:

  • Žádost o komentář je už dosti vážným krokem v řešení konfliktů. Přidat sem žádost o komentář je přijatelné, jen pokud se alespoň dva wikipedisté prokazatelně pokusili řešit stejnou záležitost dohodou nebo domluvou na uživatelově stránce nebo diskusních stránkách. Pokus o domluvu se musí týkat stejného typu jednání.
  • Ke každé žádosti se zřídí subsekce v této sekci. Ta má (povinně) tuto strukturu
    • Musí začínat stručným, maximálně neutrálním popisem údajně závadného chování.
    • Dále je vhodné zařadit konkrétní příklady (formou linků do historie rozdílů, diskusní stránky a podobně).
    • Dále musí následovat odkazy na pokus o domluvu.
    • Následuje sekce, kde mohou uživatelé podepsat, že s výše uvedenou formulací problému souhlasí.
    • Následuje sekce, kde má prostor pro vyjádření komentovaný uživatel.
    • Následuje obecná diskuse.
    • Pokud to povaha problému umožňuje, může následovat návrh řešení. Návrh mohou podepsat Wikipedisté, kteří s ním souhlasí.

Seznam řešených žádostí

Obsah stránek

Chování wikipedistů

Ostatní