Zwalisko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zwalisko
Výhled ze Zwaliska na Wysoki Kamień
Výhled ze Zwaliska na Wysoki Kamień

Vrchol1047 m n. m.
Prominence22 m
Izolace0,7 km → Izerskie Garby
SeznamyHory a kopce Jizerských hor
Poloha
StátPolskoPolsko Polsko
PohoříJizerské hory
Souřadnice
Zwalisko
Zwalisko
Horninarula, křemen
PovodíJizera, Kwisa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zwalisko také Zamek Wieczorny (německy Abendburg) je hora se skupinou skalisek na vrcholu v části Vysokého jizerského hřebene. Leží mezi vrcholy Wysoki Kamień a Izerskie Garby. Vrcholové skály jsou z ortoruly a jejich podoba připomíná zříceninu hradu. Skály zvedající od západu se na temeni Zwaliska nesou názvy Skalna Brana, Zamek Wieczorny a Skarbki. Vrcholové lesy byly v důsledku imisí v 80 letech 20. století zničeny a v současné době jsou zalesněny převážně mladým smrkovým porostem. Poblíž samotného vrcholu, který se z dálky zdá být pouze mírnou vyvýšeninou v hřebeni, se nachází již nefungující lom Stanisław. Z vrcholu je výborný výhled na blízké Krkonoše a Jizerské hory.

Název[editovat | editovat zdroj]

Slovo zwalisko znamená v češtině zřícenina a druhý název Zamek Wieczorny je Večerní hrad. Objevovaly se také pojmenování Abdenburg, Odenburk, Abdent-Rottenburg, Schloß aj.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Masiv hory není čistě rulový, ale jsou zde patrny i křemenné žíly. Toto prorůstání křemene do původního podkladu má příčinu v nálezech několika jeho odrůd (křišťál, záhněda, ametyst). To způsobilo v 15. a 16. století drahokamovou horečku mezi vlašskými hledači. Skalní útvary z ruly či křemene se nenacházejí jen na vrcholovém temeni hory, ale jsou roztroušeny také ve svahu nad horskou silnicí Droga Sudecka spojující města Szklarska Poręba a Świeradów Zdrój.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Přístup na vrchol je možný ze tří stran: