Stóg Izerski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Stóg Izerski
Stóg Izerski a Smrk ze Sinych Skalek
Stóg Izerski a Smrk ze Sinych Skalek

Vrchol1105 m n. m.
Prominence50 m ↓ sedlo Łącznik
Izolace1,5 km → Smrek
SeznamyHory a kopce Jizerských hor
Poloha
StátPolskoPolsko Polsko
PohoříJizerské hory
Souřadnice
Stóg Izerski
Stóg Izerski
Horninarula
PovodíJizera, Kwisa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stóg Izerski [stug izerski] (doslova Jizerský stoh) je vrchol nacházející se v polské části Jizerských hor, ve Vysokém jizerském hřebeni. Pod vrcholem je chata Schronisko Na Stogu Izerskim (1060 m n. m.). Na vrcholu je retranslační věž. Ve vzdálenosti 2,5 km západně leží nejvyšší hora české části Jizerských hor - Smrk.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Stóg Izerski je dostupný ze čtyř směrů:

Vrchol[editovat | editovat zdroj]

Do začátku roku 2000 byla na vrcholu umístěna dřevěná věž, sloužící jako rozhledna a tvořící dominantu Vysokého jizerského hřebene viditelnou z dálky. Kvůli zchátralosti však byla nejprve nepřístupná a posléze zbourána. V roce 2004 byla nahrazena ocelovou konstrukcí retranslační věže s výškou 55m, veřejnosti nepřístupnou, která byla postupně vybavena anténami pro 4 programy rozhlasu na VKV FM.[1] V roce 2008 byla zprovozněna kabinová lanovka z obce Świeradów-Zdrój s vrcholovou stanicí u chaty Schronisko Na Stogu Izerskim.

Chata pod vrcholem

Chata[editovat | editovat zdroj]

Pod vrcholem Stóg Izerski se nachází ve výšce 1060 m n. m. horská chata Schronisko Na Stogu Izerskim postavená v roce 1924. Vzhled chaty se do dnešní doby prakticky nezměnil. Chata poskytuje občerstvení i nocleh. Od terasy před chatou se nabízejí pohledy jak na nížinu rozkládající se na severu tak na hřeben Jizerských hor táhnoucí se k jihovýchodu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]