Cicha Równia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cicha Równia
Cicha Równia
Posed na vrcholu Cicha Równia (1001 m)

Vrchol1001 m n. m.
Prominence46 m
Izolace1,8 km → Złote Jamy
SeznamyHory a kopce Jizerských hor
Poloha
StátPolskoPolsko Polsko
PohoříJizerské hory
Souřadnice
Cicha Równia
Cicha Równia
Horninažula
PovodíJizera, Kwisa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cicha Równia (německy Theisenhübel ; česky Tichá rovina) je vrchol nacházející se v západním výběžku Vysokého jizerského hřebene, v polské části Jizerských hor. Spolu s na západ ležícím vrcholem Krogulec (1001 m) tvoří oblé a rozložité návrší oddělené od sebe mělkým sedlem. Velmi nevýrazný vrchol označuje žulový mezník zapuštěný do země pod mysliveckým posedem.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Na vrchol nevede žádná značená cesta, jen několik nezpevněných cest a průseků. Nejjednodušší přístup je po červené značce z Orle nebo Jakuszyc, ze které odbočuje asi půlkilometrová odbočka na vrchol. V zimě vedou přímo přes vrchol značené běžkařské tratě.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Zhruba 1 km severně od vrcholu se nalézá rozcestí Rozdroże pod Cichą Równią což je bývalá křižovatka Staré sklářské cesty (Stara Droga Szklarska) s cestou nazývanou Dukt Końskiej Jamy. Ve své době to bývaly jedny z nejdůležitějších cest v této části Jizerských hor.

Asi 1 km jihovýchodně od vrcholu je městečko Jakuszyce, centrum běžeckého lyžování na polské straně Jizerských hor. Pro běžkažské tratě jsou využívány mj. četné průseky na Cicha Równia a Krogulci.