Wysoka Kopa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wysoka Kopa
Vrchol Wysoka Kopa
Vrchol Wysoka Kopa

Vrchol 1126 m n. m.
Prominence 241 m ↓ Novosvětský průsmyk
Izolace 5,6 km → Mumlavská hora
Seznamy Koruna hor Polska #10
Hory a kopce Jizerských hor #1
Poznámka nejvyšší hora Jizerských hor
Poloha
Státy Polsko Polsko
Pohoří Jizerské hory
Souřadnice
Wysoka Kopa
Wysoka Kopa
Hornina žula, rula
Povodí Jizera, Kwisa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wysoka Kopa (německy Hinterberg) je nejvyšší hora Jizerských hor, nachází se ve Vysokém jizerském hřebeni v polské části hor, ležící přibližně 3900 m SV směrem od hranic s ČR. Patří mezi vrcholy Koruny hor Polska. Někdy bývá začleňována do masivu takzvané Zielone Kopy. Vrchol je odlesněný v důsledku vysokých imisí v 80. letech 20. století. Dnes pokrývají horu mladé smrčiny. Je tvořena ortorulou, což je hornina vzniklá přeměnou žulové vyvřeliny.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Vrchol je plochý, označený pouze vrcholovým triangulačním bodem a je na něj přístup po neznačené pěšině, vzdálené 0,5 km od červeně značené cesty, přecházející nejvyšší jizerský hřeben (Świeradów Zdrój - Szklarska Poręba), která nese název Hlavní sudetská trasa (Główny Szlak Sudecki). Z vrcholu je dobrý výhled na Krkonoše, Jizerské hory a do polského vnitrozemí.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

V nevýrazném sedle mezi Přední kupou a Vysokou kupou leží ve výšce 1100 m n. m. nejvýše položené rašeliniště Jizerských hor, velmi bohaté na poměrně neobvyklé druhy rostlinstva. Nalézají se zde i malá jezírka. Mezi Zlatými jámami a Vysokou kupou leží další vrchoviště, které je také bohaté na vegetaci. Zajímavostí je také prudký zářez Jehněčího potoka (Jagnięcy Potok).

Flora[editovat | editovat zdroj]

Nenachází se zde kleč, nýbrž zakrslý smrkový porost prorostlý suchopýrem pochvatým a suchopýrkem trsnatým. Zástupci vzácné flory zde jsou především šicha černá, šicha oboupohlavná (v české části hor roste jen u Pytláckých kamenů).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]