Wysoka Kopa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wysoka Kopa
Vrchol Wysoka Kopa
Vrchol Wysoka Kopa

Vrchol 1126 m n. m.
Prominence 241 m ↓ Novosvětský průsmyk
Izolace 5,6 km → Mumlavská hora
Seznamy Koruna hor Polska #10
Hory a kopce Jizerských hor #1
Poznámka nejvyšší hora Jizerských hor
Poloha
Státy Polsko Polsko
Pohoří Jizerské hory
Souřadnice
Wysoka Kopa
Wysoka Kopa
Hornina žula, rula
Povodí Jizera, Kwisa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wysoka Kopa (německy Hinterberg) je nejvyšší hora Jizerských hor, nachází se ve Vysokém jizerském hřebeni v polské části hor, ležící přibližně 3900 m SV směrem od hranic s ČR. Patří mezi vrcholy Koruny hor Polska. Někdy bývá začleňována do masivu takzvané Zielone Kopy. Vrchol je odlesněný v důsledku vysokých imisí v 80. letech 20. století. Dnes pokrývají horu mladé smrčiny. Je tvořena ortorulou, což je hornina vzniklá přeměnou žulové vyvřeliny.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Vrchol je plochý, označený pouze vrcholovým triangulačním bodem a je na něj přístup po neznačené pěšině, vzdálené 0,5 km od červeně značené cesty, přecházející nejvyšší jizerský hřeben (Świeradów Zdrój - Szklarska Poręba), která nese název Hlavní sudetská trasa (Główny Szlak Sudecki). Z vrcholu je dobrý výhled na Krkonoše, Jizerské hory a do polského vnitrozemí.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

V nevýrazném sedle mezi Přední kupou a Vysokou kupou leží ve výšce 1100 m n. m. nejvýše položené rašeliniště Jizerských hor, velmi bohaté na poměrně neobvyklé druhy rostlinstva. Nalézají se zde i malá jezírka. Mezi Zlatými jámami a Vysokou kupou leží další vrchoviště, které je také bohaté na vegetaci. Zajímavostí je také prudký zářez Jehněčího potoka (Jagnięcy Potok).

Flora[editovat | editovat zdroj]

Nenachází se zde kleč, nýbrž zakrslý smrkový porost prorostlý suchopýrem pochvatým a suchopýrkem trsnatým. Zástupci vzácné flory zde jsou především šicha černá, šicha oboupohlavná (v české části hor roste jen u Pytláckých kamenů).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]