Wysoka Kopa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Wysoka Kopa
Vrchol Wysoka Kopa
Vrchol Wysoka Kopa

Vrchol1127 m n. m.
Prominence241 m ↓ Novosvětský průsmyk
Izolace5,6 km → Žlabský vrch
SeznamyKoruna hor Polska #10
Hory a kopce Jizerských hor #1
Poznámkanejvyšší hora Jizerských hor
Poloha
SvětadílEvropa
StátPolskoPolsko Polsko
PohoříJizerské hory
Souřadnice
Wysoka Kopa
Wysoka Kopa
Horninažula, rula
PovodíJizera, Kwisa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wysoka Kopa (německy Hinterberg) je nejvyšší hora Jizerských hor, nachází se ve Vysokém jizerském hřebeni v polské části hor, přibližně 4 km SV od česko-polské hranice.[1] Patří mezi vrcholy Koruny hor Polska.[2] Někdy bývá začleňována do masivu takzvané Zielone Kopy. Vrchol je odlesněný v důsledku vysokých imisí v 80. letech 20. století. Dnes pokrývají horu mladé smrčiny. Je tvořena ortorulou, což je hornina vzniklá přeměnou žulové vyvřeliny.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Vrchol je plochý a nevýrazný, označený pouze vrcholovým triangulačním bodem. Je přístupný po neznačené pěšině, vzdálené 0,5 km od červeně značené Hlavní sudetské magistrály (polsky Główny Szlak Sudecki), přecházející nejvyšší jizerský hřeben mezi městy Świeradów Zdrój a Szklarska Poręba. Z vrcholu je dobrý výhled na Krkonoše, Jizerské hory a do polského vnitrozemí. Přístupové cesty na vrchol jsou veřejnosti uzavřeny z důvodu ochrany tetřívka. Symbolický vrchol je na červené značené stezce.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

V nevýrazném sedle mezi Przední Kopou a Wysokou Kopou leží ve výšce 1100 m n. m. nejvýše položené rašeliniště Jizerských hor, bohaté na poměrně neobvyklé druhy rostlinstva. Nalézají se zde i malá jezírka. Mezi Zlatými jámami a Wysokou Kopou leží další vrchoviště, které je také bohaté na vegetaci. Neroste zde kleč, nýbrž zakrslý smrkový, porost prorostlý suchopýrem pochvatým a suchopýrkem trsnatým. Na vrchovišti roste kromě šichy černé i vzácná šicha oboupohlavná, která v české části hor roste jen u Pytláckých kamenů.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Wysoka Kopa na Mapy.cz
  2. Koruna hor Polska na kgp.amos.waw.pl
  3. SIMM, Otokar, kolektiv. Tisícovky Jizerských hor. Liberec: Jizerskohorsko-ještědský spolek, 2007. Kapitola Wysoka Kopa. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]