Zdeněk Mézl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdeněk Mézl
Narození31. října 1934
Praha
Úmrtí23. května 2016 (ve věku 81 let)
Praha
Příčina úmrtíinfarkt myokardu
Místo pohřbeníModřanský hřbitov
Alma materAkademie výtvarných umění v Praze
Povoláníilustrátor, grafik, učitel a kurátor
DětiMagdalena Mézlová
PodpisZdeněk Mézl – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zdeněk Mézl (31. října 1934 Praha23. května 2016 Praha) byl český grafik a ilustrátor, používající osobitý styl dřevorytu, podle kterého jsou jeho díla na pohled rozpoznatelná.

V letech 1949-1953 studoval u profesora Vodrážky na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Praze, následně v letech 1953-1956 u profesora Vladimíra Pukla na pražské akademii výtvarných umění. Studium přerušil na jeden rok kvůli studijnímu pobytu na sofijské Akademii v Bulharsku. Po návratu do Prahy dokončil studium u profesora Pukla v roce 1960. Již na Akademii se Zdeněk Mézl pouštěl do prvních ilustračních pokusů v technice dřevorytu, která jej pak provázela celý život.

Zdeněk Mézl dal dřevorytu nový význam. Dokonale ovládl materiál i techniku a ve svých grafických listech a ilustracích uplatňuje smysl pro jasnou a přehlednou siluetu vyplněnou řadou jemných detailů, smysl pro jednoduché, lapidární vyjádření děje a úsměvný pohled na svět, někdy laskavý, jindy ironický.

Mézl sám sebe označuje za kritického realistu - je mu blízký Hierynomus Bosch a Francisco de Goya. Volné tvorbě se věnuje po obdobích vyplněných bohatou činností ilustrátorkou. Jako ilustrátor se po svém postupně vypořádal jak s antickými bájemi, tak s Jaroslavem Haškem, Ezopovými bajkami či Danteho Peklem. Vybírá si autory, kteří mu umožňují ztvárnit ironizující nadsázku.

Během své kariéry ilustroval více než 100 knih,[1] vytvořil 3 poštovní známky a řadu svébytných grafických listů, obrazů a plastik. Celkem za svůj život vyryl 170 000 centimetrů čtverečních zimostrázových a hruškových desek.

Samostatně vystavoval v Čechách, Belgii, Itálii, Holandsku, Německu, Japonsku, v Jihoafrické republice.

V roce 2002 byl ve Velké Británii prohlášen za jednoho z nejlepších světových dřevorytců 20. století.

Zemřel ve věku 81 let v jedné z pražských nemocnic. S manželkou Janou Mézlovou (*1950), šperkařkou, restaurátorkou a sochařkou, mají dcery Magdalenu a Markétu, dvojčata. Obě dcery se věnují umělecké činnosti. Dcera Magdalena Mézlová (*1977) je řezbářka a sochařka.[2] Dcera Markéta Kynclová, roz. Mézlová, (*1977) je sochařka a restaurátorka.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • 1970 - Hlavní cena mezinárodní výstavy knih v Moskvě
  • 1972 - Cena mezinárodního knižního veletrhu v Bologni
  • 1972 - Bronzová medaile IBA v Lipsku
  • 1975 - Medaile mezinárodního bienále ex-libris v Malborku
  • 1978 - Čestné uznání v soutěži o nejkrásnější knihu
  • 1983 a 1984 - Čestné uznáni spolku českých bibliofilů
  • řada výročních cen nakladatelských domů

Ilustrované knihy (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hynek Glos, Petr Vizina, 2016, s. 124
  2. magdalena_mezlova. www.mezlova.cz [online]. [cit. 2022-02-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2022-02-17. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]