Zéva obrovská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxZéva obrovská
alternativní popis obrázku chybí
Zéva obrovská
Stupeň ohrožení podle IUCN
zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenměkkýši (Mollusca)
Třídamlži (Bivalvia)
ŘádVeneroida
Čeleďzévovití (Tridacnidae)
Rodzéva (Tridacna)
Binomické jméno
Tridacna gigas
(Linné, 1758)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zéva obrovská (latinsky: Tridacna gigas) je největší žijící mlž.[2] Dorůstá velikosti až 1,2 metru, váhy až 200 kilogramů a dožívají se více než sta let.[2] Živí se řasami, fytoplanktonem a zooplanktonem.[3] Zéva obrovská je jedním z nejohroženějších druhů mušlí. První zmínky o tomto druhu se datují do roku 1825. Avšak počet škeblí se rapidně zmenšuje a na mnoha místech, kde ještě před pár lety byly běžné, úplně vymizely. Zajímavostí je, že žádní dva jedinci zévy obrovské nejsou stejně zbarveni.[2]

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Mezi její přirozené prostředí patří korálové útesy teplých mělkých vod Indického a Tichého oceánu (obvykle žije zhruba 15 – 20 metrů pod hladinou).[4] Žijí také u břehů Filipín, kde se jim říká taklobo.

Stavba těla[editovat | editovat zdroj]

V mládí se se zéva obrovská nedá téměř rozeznat od ostatních druhů čeledi zévovitých. Dospělá zéva obrovská má na své lastuře 4–5 vertikálních ohybů, to ji odlišuje od jinak velmi podobné Tridacna derasa, která má těchto ohybů 6–7.

Největší exemplář[editovat | editovat zdroj]

Největším známým exemplářem byla zéva, která byla objevena okolo roku 1917 na severním pobřeží Sumatry. Měřila 137 cm a váha obou lastur byla 230 kg.[5] Avšak již byla mrtvá. Dnes je tento exemplář vystaven v muzeu v Severním Irsku.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Tento druh se živí řasami, které filtruje přes filtr. Škeble jsou schopny pěstovat řasy ve speciálním oběhovém systému, který jim umožňuje udržet podstatně větší počet symbiontů na jednotku objemu. Když se převrátí a na plášť jí nedopadá světlo, můžou řasy odumřít. Zéva potom změní barvu a hladoví, dokud se nedostane do správné polohy.

Reprodukce[editovat | editovat zdroj]

Zévy obrovské se množí sexuálně, začínají život jako samci, ve věku osmi let jsou hermafroditi (produkují vajíčka a spermie), poté se mění v samice. Samooplození ale není možné. Samy nevyhledávají partnera opačného pohlaví, jejich vajíčka a spermie volně plavou ve vodě a poté splynou.

Vejce[editovat | editovat zdroj]

Oplodněné vajíčko plave v moři asi 12 hodin, poté se larva vylíhne. Hned jak k tomu dojde, začne produkovat křídovou lasturu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Giant clam na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-22]
  2. a b c Giant Clam [online]. National Geographic [cit. 2010-07-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Zéva obrovská [online]. Akvapedie [cit. 2010-07-17]. Dostupné online. 
  4. Tridacna gigas [online]. Animal Diversity Web [cit. 2010-07-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. McClain C. R.; et al. (2015). Sizing ocean giants: patterns of intraspecific size variation in marine megafauna. PeerJ 3:e715 https://doi.org/10.7717/peerj.715

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]