Volkswagen Slovakia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Volkswagen Slovakia
Areál Volkswagenu Slovakia
Areál Volkswagenu Slovakia
Souřadnice sídla
Majitel Volkswagen Group
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Volkswagen Slovakia, a.s.[1] je největší automobilová společnost na Slovensku se závody v Bratislavě v Devínské Nové Vsi, v Martině a v Košicích. Bratislavský závod Volkswagen Slovakia je unikátem ve světovém měřítku, protože se tu jako v jediném automobilovém závodě na světě vyrábějí „pod jednou střechou“ vozy pěti značek (Volkswagen, Audi, Porsche, Škoda, SEAT). Většina modelů z bratislavské produkce se nikde jinde nevyrábí. Z Bratislavy se exportují do 148 zemí světa. Volkswagen Slovakia je zároveň největší firmou z hlediska obratu na Slovensku. V roce 2011 dosáhl tržeb 5,2 miliardy eur a na exportu Slovenska se podílel přibližně 9,2 %. Byl tak největším slovenským exportérem. Za dobu svého působení firma proinvestovala více než 2,1 miliardy eur. Zaměstnává více než 8 400 lidí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Volkswagen působí na území Slovenska od roku 1991, kdy se Volkswagen rozhodl rozšířít své pole působnosti do tehdejší ČSFR zapojením se do státem organizované mezinárodní soutěže o vytvoření společného podniku se státním podnikem Bratislavské automobilové závody, v níž soutěžil s General Motors a Renault. Jako vítěz v květnu 1991 s BAZ společně založili podnik Volkswagen Bratislava, s. r. o. Dvacetiprocentní podíl BAZ ve společné firmě později Volkswagen odkoupil a od roku 1999 působí firma pod názvem Volkswagen Slovakia, a. s. se 100% vlastnictvím koncernu Volkswagen.[2].

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Výroba automobilů začala v bratislavském závodě v roce 1992 modelem Volkswagen Passat Variant. Později zde byla vyráběna vozidla typových řad Volkswagen Golf, Volkswagen Polo, Seat Ibiza a Škoda Octavia. V roce 2002 zde začala výroba terénních modelů Volkswagen Touareg a karoserií pro Porsche Cayenne. V roku 2006 k nim přibylo Audi Q7. Vyráběn je zde i model Volkswagen Touareg Hybrid. V roce 2011 byla spuštěna výroba vozidel New Small Family - Volkswagen up!, Škoda Citigo a SEAT Mii. V roce 2013 začala výroba elektrického vozidla Volkswagen e-up!. Od roku 2017 jsou zde kompletně vyráběny vozy Porche Cayenne (před tím pouze karoserie). V závodě vznikají i karoserie pro další SUV koncernu Volkswagen - Bentley Bentayga a Lamborghini Urus.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Volkswagen Slovakia na slovenské Wikipedii.

  1. Výpis z Obchodného registra Okresného súdu Bratislava I, Oddiel: Sa, Vložka číslo:1973/B [online]. Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky, rev. 2015-04-09 [cit. 2015-04-10]. Dostupné online. (slovensky) 
  2. Studeničová, M.; Uhrík, J., 2009, Od tankov k Touaregu. Verbis, s. 130, ISBN 978-80-969933-4-5

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]