Violet Jessop

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Violet Jessop
Narození2. října 1887 nebo 1. října 1887
Bahía Blanca
ArgentinaArgentina Argentina
Úmrtí5. května 1971 (ve věku 83 let)
Great Ashfield, Suffolk
Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Příčina úmrtísrdeční selhání
Povoláníservírka a všeobecná sestra
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Violet Constance Jessop (2. října 1887 Bahía Blanca5. května 1971 Great Ashfield) byla britská stevardka, pracující pro rejdařskou společnost White Star Line. Ve službě na moři prožila Violet Jessop celkem 42 let. Šlo o jednu ze dvou osob, která sloužila na palubě všech tří lodí třídy Olympic (RMS Olympic, RMS Titanic a HMHS Britannic) a přežila jak srážku lodí Olympic a křižníku HMS Hawke v roce 1911, tak potopení Titanicu v roce 1912, a jako zdravotní sestra i ztroskotání Britannicu v roce 1916.[1] Druhým člověkem, který přežil tyto havárie, byl Arthur John Priest.[2]

Život[editovat | editovat zdroj]

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako první z devíti dětí irských emigrantů Williama a Katherine Kelly Jessopových v Argentině. Z dětí přežilo jen šest sourozenců, Violet sama v dětství onemocněla tuberkulózou. Po smrti otce se rodina vrátila do Spojeného království Velké Británie a Irska. V roce 1908 těžce onemocněla její matka. Violet opustila školu a stala se stevardkou u Royal Mail Line (loďstvo královské pošty). V roce 1910 začala pracovat u White Star Line.

Záchrana při službě na moři[editovat | editovat zdroj]

Dne 20. září 1911 byla na palubě Olympicu, který se srazil s křižníkem HMS Hawke. Obě lodě byly vážně poškozeny, ale ani jedna se nepotopila. O sedm měsíců později, 10. dubna 1912, byla jednou z osmnácti stevardek na palubě Titanicu. Po čtyřech dnech plavby Atlantikem se Titanic po srážce s ledovcem potopil se ztrátou 1 523 lidských životů. Violet se dostala do záchranného člunu číslo 16. Po osmi hodinách byla jeho posádka přijata na loď Carpathia, která zachráněné lidi, převážně ženy a děti, dopravila bezpečně do New Yorku.

Během první světové války pracovala jako zdravotní sestra pro britský Červený kříž. V roce 1916 byla ve službě na HMHS Britannic. Když 21. listopadu 1916 ráno najela loď ve Středozemním moři u řeckých břehů na námořní minu a za necelou hodinu se potápěla, byla Violet Jessop v jednom ze záchranných člunů. Dva z nich však byly vtaženy do víru ještě rotujících šroubů potápějící se lodi. Téměř všichni lidé na těchto člunech zahynuli. Violet Jessop ještě zavčas skočila do vody. Při potápění se udeřila pod vodou do hlavy o kýl lodi a zachránila ji až posádka jiného člunu. Sama poté řekla, že úder do hlavy byl asi zmírněn jejími hustými vlasy.

Pozdější život[editovat | editovat zdroj]

Po válce pokračovala v práci pro White Star Line, později byla u Red Star Line a poté u svého prvního zaměstnavatele Royal Mail Line. Po třicátém roce věku se vdala, bezdětné manželství však bylo zakrátko rozvedeno. V roce 1950 se usadila v domku ze 16. století v Great Ashfieldu. Zde v roce 1971 zemřela na srdeční selhání jako jedna z posledních přeživších dospělých z Titaniku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Violet Jessop na německé Wikipedii.

  1. FÉR, Ondřej. Žena, která přežila nejhorší námořní katastrofy. Nepotopitelná Violet. Technet [online]. MAFRA, 2014-12-05 [cit. 2015-02-12]. Dostupné online. 
  2. Arthur John Priest [online]. C2013 [cit. 2014-02-12]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Violet Jessop (1997) Titanic Survivor: The Memoirs of Violet Jessop, Stewardess. Sutton. ISBN 0-7509-1758-X

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]