RMS Olympic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
RMS Olympic
RMS Olympic připlouvající do New Yorku po své panenské cestě
RMS Olympic připlouvající do New Yorku po své panenské cestě
White Star flag NEW.svg
Základní údaje
Typzaoceánský parník
TřídaOlympic
MajitelWhite Star Line
Domovský přístavLiverpool
StavitelHarland and Wolff
Zahájení stavby16. prosince 1908
Spuštěna na vodu20. října 1910
Uvedena do služby14. června 1911
Panenská plavba14. června 1911
Osud1935 vyřazen a sešrotován
Sesterské loděTitanic, Britannic
Technická data
Prostornost45 324 BRT
Délka269,02 m
Šířka28,2 m
Ponor10,5 m
Pohon2 čtyřválcové pístové parní stroje, trojčinného expanzního typu, 1 nízkotlaká parní nereverzibilní turbína
Palivouhlí, později nafta
Rychlost23 uzlů

RMS Olympic (RMSRoyal Mail Ship) byl první ze tří zaoceánských parníků třídy Olympic vlastněných společností White Star Line.

Jeho sesterské lodě byly Titanic a Britannic. Původně se měly všechny tři lodě jmenovat podle tří ras z řecké mytologie (Olympové, Titáni a Giganti), ale právě Gigantic/Britannic byl po potopení Titaniku raději přejmenován. Olympic byl stavěn jako první a měl na tehdejší dobu nevídané rozměry. S jeho stavbou se začalo 16. prosince 1908 a dokončen byl v květnu 1911.

Olympic nebyl při svém vyplutí pokřtěn – stejně jako všechny ostatní lodě společnosti White Star Line.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Civilní služba[editovat | editovat zdroj]

Srážka s HMS Hawke[editovat | editovat zdroj]

Při páté plavbě se během vyplutí ze Southamptonu (20. září 1911) srazil s křižníkem HMS Hawke. Ten byl při vzájemném míjení obou lodí přitažen obrovskou silou, kterou vyvíjely lodní šrouby Olympiku, a následným nárazem přídě zdemoloval Olympiku část pravoboku blízko zádi nad (viz obrázek dole) i pod čárou ponoru a poškodil jeden lodní šroub. Sám Hawke měl poškozenou příď.

Oprava v loděnicích Harland and Wolff trvala přes dva měsíce a dokonce byla pozastavena stavba Titaniku, který musel Olympiku uvolnit místo v jediném suchém doku na světě, kam se takto velká loď vešla. Na opravu Olympiku byl také použit lodní šroub vyrobený původně pro Titanic. Jako viník nehody byl stanoven Olympic, a tak společnost nemohla vymáhat způsobenou škodu ani ušlý zisk.

1. světová válka[editovat | editovat zdroj]

V době první světové války Olympic přepravoval britské vojáky. Dne 12. května 1918 byl při přepravě 9000 amerických vojáků napaden v západním vjezdu do kanálu La Manche německou ponorkou U 103. Ponorka se musela vynořit, aby rychlou loď napadla na hladině, což se jí stalo osudným. Olympic ponorku napadl palbou děl a poté potopil taranem. Z posádky ponorky 10 mužů zemřelo a 35 bylo zachráněno torpédoborcem USS Davis.[1]

Konec kariéry[editovat | editovat zdroj]

Sloužil až do roku 1935, kdy byl za 100 000 liber prodán do šrotu. Jedním z důvodů byla krize námořní dopravy. Jeho luxusní vybavení bylo prodáno v aukcích, trvajících od 5. do 18. listopadu 1935 v docích města Jarrow. Části jeho luxusních interiérů je možné vidět v některých restauracích a hotelech v Anglii. Hotel White Swan v Alnwicku se může pyšnit obložením ze společenské místnosti první třídy, částmi zábradlí Velkého schodiště a otáčivými dveřmi z chodby mezi společenskou místností a halou na palubě A. Obložení à la carte restaurantu bylo nainstalováno na výletní lodi Millenium v roce 2000. Mnoho vybavení (obložení a okna tělocvičny, obložení Velkého schodiště a obrazy z jeho odpočivadel, linolea, lustry, dveře …) se nacházejí v jedné továrně na barvy společnosti Akzo Nobel ve Velké Británii, a občas se některé z nich objeví v aukcích.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HRBEK, Jaroslav. Velká válka na moři. 5. díl. Rok 1918. Praha: Libri, 2002. 22 s. ISBN 80-7277-102-7. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]