SS Celtic (1872)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
SS Celtic (1872)
White Star flag NEW.svg
Základní údaje
MajitelWhite Star Line
Domovský přístavLiverpool
Spuštěna na vodu18. 6. 1872
Panenská plavba24. 10. 1872
Osud1898 v Brestu sešrotován
Technická data
Prostornost3 867 BRT
Délka133,3 m
Šířka12,5 m
Ponor10,54 m
Pohonparní a plachetní
Rychlost14 uzlů
Dosah-
Kapacita166 pasažérů v 1. třídě a 1000 ve třetí

SS Celtic byl parník vybudovaný v loděnicích Harland & Wolff v Belfastu pro společnost White Star Line.

Celtic (později Amerika) byl první ze dvou lodí White Star Line tohoto jména a první ze dvou nových lodí objednaných k úspěšným prvním čtyřem lodím třídy Oceanic. Druhý byl Adriatic. Celtic se měl původně jmenovat Arctic, ale kvůli tomu, že se potopil roku 1854 kolesový parník stejného jména společnosti American Collins Line, se vedení White Star Line rozhodlo ho přejmenovat na Celtic.

V roce 1880 se mladý Edward J. Smith, který se později stal nejoslavovanějším kapitánem White Star Line a kapitánem Titaniku, připojil k posádce Celtiku jako 4. důstojník.

19. května 1887 asi v 17:25 odpoledne Celtic kolidoval s jinou lodí White Star Line, Britannikem, v husté mlze asi 560 km od východně od Sandy Hooku, New Jersey. Celtic s 870 pasažéry se právě plavil do New Yorku, zatímco Britannic se 450 pasažéry se vracel do Liverpoolu. Lodě se srazily téměř v pravém úhlu. Celtic vnikl asi 3 m do zádi na levoboku Britanniku. Celtic se odrazil a srazil se ještě dvakrát, než sklouzl za záď Britaniku.

6 pasažérů třetí třídy bylo zabito na palubě Britanniku a dalších šest se dostalo přes palubu. Na Celtiku nebyli žádní mrtví. Obě lodě byly hodně poškozené, ale Britannic víc, měl velkou díru v podpalubí. V obavách, že bude loď ztracena, se pasažéři hnali k záchranným člunům. Kapitán Britanniku s pistolí v ruce přikázal, aby šly nejdříve ženy a děti. Několik mužů se přesto prorvalo na čluny. Až poté, co byly spuštěny všechny čluny si lidé uvědomili, že Britannic zůstane na hladině, proto byly všechny blízké čluny zavolány zpět. Ostatní pluly na Celtic. Obě lodě zůstaly přes noc u sebe a až ráno se připojily k lodím Wilson line Marengo a Inman Line British Queen a všechny čtyři pomalu pluly do přístavu v New Yorku.

V roce 1893 byl Celtic prodán společnosti Thingvalla line. V roce 1898, kdy se Thingvalla sloučila s Scandinavian American Line, byl Celtic, přejmenovaný na Amerika a následovně sešrotován.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku RMS Celtic (1872) na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]