SS Justicia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
SS Justicia
SS Justicia
SS Justicia
Royal Coat of Arms of the United Kingdom (HM Government).svg
Základní údaje
Majitel Holland America Line (1915)
• Vláda Velké Británie (1915-18)
Zahájení stavby 1912
Spuštěna na vodu 9. 7. 1914
Panenská plavba ???
Osud Potopila se po 6 torpédováních 19. a 20. července 1918. První 4 torpéda vystřelila UB-64, zbylá dvě UB-124.
Technická data
Prostornost 32 234 BRT
Délka 237 m
Šířka 26 m
Pohon pístové parní stroje pohánějící dva krajní šrouby a parní turbína pohánějící prostřední šroub
Rychlost 18 uzlů
Dosah -
Kapacita 3430 cestujících; přibližně 4 000 vojáků

SS Justicia byla britská loď sloužící v 1. světové válce pro transport jednotek. Postavena byla jako SS Statendam pro rejdařství Holland America Line v loděnicích Harland & Wolff v Belfastu. Ještě před dokončením si loď přivlastnila britská vláda, pro kterou s ní operovala White Star Line.

Historie[editovat | editovat zdroj]

9. července 1914 byla Justicia spuštěna na vodu a pokřtěna a začala se vybavovat. Ale ještě před dokončením začala 1. světová válka a práce byly na rok přerušeny. V roce 1915 si ji přisvojila britská vláda za účelem transportu jednotek. Jejím operováním bylo nejprve pověřeno rejdařství Cunard Line kvůli popopení Lusitanie a přejmenována na Justicia (název vznikl přidáním tradiční koncovky -ia ke slovu justice). Cunnard však nedokázal najít pro Justicii posádku, tak byla předána White Star Line, která měla volnou posádku z potopeného Britannicu. Šedý trup lodi byl přetřen podle kamuflážního schématu.

Torpédování[editovat | editovat zdroj]

Justicia v kamuflážním nátěru

19. července 1918 plula prázdná z Belfastu do New Yorku střežená torpédoborci. Když byla asi 37 km jižně od Skerryvore, torpédovala ji německá ponorka UB-64. Přestože byla Justicia třikrát zasažena, díky včasnému uzavření vodotěsných přepážek se nepotopila. Naproti tomu doprovázející torpédoborce poškodily ponorku, která musela odplout pryč. Většina členů posádky byla evakuována a Justicia musela být odtažena remorkérem Sonia do Lough Swilley. Pak ale přišlo čtvrté torpédo, když se podařilo UB-64 Justicii opět lokalizovat. Loď však zůstala na hladině.

Následující den potkala Justicii další německá ponorka UB-124 a po 9. hodině ráno na ni vypálila další dvě torpéda, kteá zasáhla bok trupu. V poledne už byla posádka evakuována a loď se poté překlopila a zmizela pod vlnami. Doprovázející torpédoborce Marne, Milbrook a Pigeon zaútočily na ponorku hloubkovými minami a palbou z děl a nakonec ji potopily.

Vrak Justicie teď leží asi 45 km severozápadně od Malin Head v Irsku 68 metrů pod vodou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku SS Justicia na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]