RMS Aquitania

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
RMS Aquitania
RMS Aquitania roce 1914
RMS Aquitania roce 1914
Základní údaje
TypZaoceánský parník
MajitelCunard Line
Zahájení stavbyprosinec 1910
Spuštěna na vodu21. dubna 1913
Uvedena do služby30. května 1914
OsudRozebrána koncem roku 1950 ve Faslane ve Skotsku
Technická data
Prostornost45 647 BRT
Délka274,8 m
Šířka29,6 m
Ponor11,0 m
PohonParsonsovy parní turbíny v trojexpanzní konfiguraci, tj. 1 vysokotlaká turbína (levá hřídel), 1 střednětlaká turbína (pravá hřídel) a 2 nízkotlaké turbíny (vnitřní hřídele)
62 000 HP
Rychlost24 námořních uzlů
Posádka972
Kapacita3230 cestujících (1914)
  • 2200 cestujících (1926)

Aquitania byla britský čtyřkomínový zaoceánský parník. Po postavení dvou lodí RMS Lusitania a RMS Mauretania se společnost Cunard Line rozhodla pojistit svou dominantní pozici v Atlantiku třetí lodí. Poslední z dvanácti čtyřkomínových lodí, které brázdily Atlantik, byla RMS Aquitania, již postavili v loděnici John Brown and Company v Clydebanku pod dohledem admirality Royal Navy. Ta ji chtěla v případě války použít jako pomocný křižník. Navrhl ji konstruktér Leonard Peskett. Při konstruování se konstruktéři inspirovali u lodí třídy OLYMPIC od konkurenční White Star Line. Šlo hlavně o luxusní vybavení a prostornost lodě, která byla pro lodě třídy OLYMPIC vlastní.

Stavba byla zahájena v prosinci 1910. Loď byla spuštěna na vodu 21. dubna 1913 a byla pokřtěna paní Alicí Stanley. Na první plavbu vyplula po počátečních zkouškách 30. května 1914. Patřila k nejoblíbenějším lodím své doby a přezdívalo se jí „Ship Beatiful“ (krásná loď).

První světová válka[editovat | editovat zdroj]

Začátkem 1. světové války měla sloužit jako pomocný křižník a už v září 1914 začala sloužit jako transportní loď. Na jaře 1915 se účastnila výsadkové operace v Dardanelách. Později sloužila jako nemocniční loď HMHS Aquitania ve Středomoří, ale už v roce 1916 byla opět používána jako transportní loď a při jedné plavbě převezla přes 8000 mužů.

Meziválečné období[editovat | editovat zdroj]

Na první poválečnou plavbu ze Southamptonu do New Yorku vyplula 14. června 1919. Po návratu z plavby se ukázalo, že je třeba ji modernizovat. Kotle byly proto přestavěny na spalování mazutu a upraveny byly všechny vnitřní prostory. Aquitania byla tou dobou jedna z nejlépe vybavených lodí. Na linku ze Southamptonu do New Yorku se vrátila v srpnu 1920 a v té době si získala velkou oblibu cestujících.

Za Velké hospodářské krize podnikala levné výletní plavby do Středozemního moře. V roce 1933 byla podrobena tříměsíční přestavbě a její výkony byly stále obdivuhodné. V roce 1935 uvízla na mělčině na řece Test, ale při příštím přílivu se ji za pomoci deseti remorkérů podařilo uvolnit. Po výměně lodních šroubů v roce 1936 stále dosahovala rychlosti 24 námořních uzlů. V té době byla nasazena na atlantické lince společně s novou RMS Queen Mary.

Druhá světová válka[editovat | editovat zdroj]

Aquitania měla být v roce 1940 vyřazena a nahrazena novou RMS Queen Elizabeth, ale se začátkem 2 světové války byly tyto plány zrušeny. Začátek války ji zastihl v New Yorku, kde čekala na další příkazy. Poté ještě v barvách Cunard Line doplula do Sydney, aby se stala jako v 1. světové válce transportní lodí.

V listopadu 1941 se Aquitania, již nově přemalována do šedé barvy, nacházela v Singapuru. Později se nepřímo podílela na potopení australského lehkého křižníku HMAS Sydney, jenž byl potopen německým křižníkem Kormoran, který byl v bitvě také potopen. Kormoran s nejvyšší pravděpodobností čekal právě na Aquitanii.

Kapitán Aquitanie po doplutí na místo bojů zachránil i přes porušení rozkazu několik námořníků, ale jenom z Kormoranu, protože potopení křižníku Sydney nepřežil ani jediný muž. Druhou světovou válku přežila Aquitania bez úhony a v jejím průběhu najezdila po světových mořích přes 926 tisíc kilometrů.

Poválečné období[editovat | editovat zdroj]

V Royal Navy sloužila Aquitania až do roku 1948 a po krátkých úpravách se téhož roku vrátila na svou atlantickou linku. Rozebrána byla koncem roku 1950 ve Faslane ve Skotsku. Aquitania byla ve službě 36 let.

Obrazová galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]