Viléma Meistera léta tovaryšská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Viléma Meistera léta tovaryšská
Autor Johann Wolfgang von Goethe
Původní název Wilhelm Meisters Wanderjahre, oder Die Entsagenden
Jazyk němčina
Žánry román
Datum vydání 1821
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Viléma Meistera léta tovaryšská aneb Odříkání (Wilhelm Meisters Wanderjahre oder Die Entsagenden) je čtvrtý román německého spisovatele Johanna Wolfganga von Goetha a volné pokračování jeho Bildungsromanu Viléma Meistera léta učednická (1795–1796). Ačkoli dílo bylo započato během 90. let 18. století, první vydání se objevilo až roku 1821, a druhé vydání, jež se podstatně liší od prvního, v roce 1829.

Román se dočkal ve 20. letech 19. století smíšených recenzí; plnou kritickou pozornost získal až v polovině 20. století. Skládá se převážně ze samostatných povídek a novel, které jsou propleteny s prvky románu v dopisech, zdlouhavými úseky aforismů a několika rozptýlenými básněmi. Struktura tohoto románu zpochybňuje formu románu, jak byla běžná v době jeho zveřejnění.

Základním tématem, které propojuje různé části románu, je „Entsagung“, což lze přeložit jako „odříkání“. Nejslavnější částí románu je pravděpodobně epizoda, ve které protagonista a jeho syn Felix navštíví „pedagogickou provincii“.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wilhelm Meister's Journeyman Years na anglické Wikipedii.