Velký Potočný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Velký Potočný
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Pohled na rybník od asfaltové cesty
Pohled na rybník od asfaltové cesty
Základní informace
Vyhlášení 1. února 1986
Vyhlásil Okresní národní výbor Písek
Nadm. výška 378 – 380 m n. m.
Rozloha 38,87 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Písek
Umístění Kestřany
Souřadnice
Velký Potočný
Velký Potočný
Další informace
Kód 985
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Přírodní památka Velký Potočný, ev. č. 985, je přírodní památka zahrnující Velký potočný rybník s okolím nacházející se na území okresu Písek, na severozápadním okraji obce Kestřany (katastrální území Staré Kestřany) přibližně 1 kilometr od obce. Správu nad památkou zastřešuje AOPK České Budějovice. Chráněná památka se nachází na území 38,87 ha, ale celková plocha včetně ochranného pásma dosahuje až 41,87 ha. Památka je dosažitelná z asfaltové silnice Kestřany-Dobev, která vede přímo okolo ní a případně i po polní cestě, která vede v území památky.

Rybník a jeho příbřežní oblasti jsou významným sídlištěm celé řady vzácných rostlin a živočichů, což je důvodem jeho ochrany. Z živočichů se zde vyskytuje převážně ptáci jako chřástal vodní (Rallus aquaticus), rákosník velký (Acrocephalus arundinaceus), husa velká (Anser anser), potápka roháč (Podiceps cristatus), potápka černokrká (Podiceps nigricollis), potápka malá (Tachybaptus ruficollis), moták pochop (Circus aeruginosus), žluva hajní (Oriolus oriolus), ťuhýk obecný (Lanius collurio) či výr velký (Bubo bubo).

Na obnažených březích rybníka je možné ze vzácných rostlinných druhů spatřit např. šáchor hnědý (Cyperus fuscus), bezosetku štětinovitou (Isolepis setacea), ostřici šáchorovitou (Carex bohemica) a jiné.

Oblast je současně významnou migrační zastávkou ptáků. Vyjma ptáků se zde objevují také obojživelníci jako např. skokan zelený (Pelophylax esculentus).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ALBRECHT, Josef a kolektiv. Chráněná území ČR VIII. - Českobudějovicko. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, 2003. 807 s. ISBN 80-86064-65-4. Kapitola velký Potočný, s. 296. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]