Velký Potočný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Velký Potočný
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Pohled na rybník od asfaltové cesty
Pohled na rybník od asfaltové cesty
Základní informace
Vyhlášení1. února 1986
VyhlásilOkresní národní výbor Písek
Nadm. výška378–380 m n. m.
Rozloha38,95 ha[1][2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresPísek
UmístěníKestřany
Souřadnice
Velký Potočný
Velký Potočný
Další informace
Kód985
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Velký Potočný je přírodní památka severozápadně od Kestřan v okrese Písek. Vyhlášena byla k ochraně Velkého potočného rybníka, který je významný výskytem chráněných druhů rostlin a živočichů. Nachází se v katastrálním území Staré Kestřany asi jeden kilometr od vesnice. Chráněné území spravuje Krajský úřad Jihočeského kraje.[3]

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Rozloha přírodní památky je 38,95 hektarů a nachází se v nadmořské výšce 378–380 metrů. Vyhlášené ochranné pásmo měří 2,91 hektarů. Důvodem ochrany je výskyt chráněných druhů rostlin a živočichů.[3]

Velký Potočný leží na rozhraní geomorfologických celků Českobudějovická pánev a Táborská pahorkatina. V Českobudějovické pánvi spadá do podcelku Putimská pánev a okrsku Kestřanská pánev. Severní cíp rybníka patří do Táborské pahorkatiny, ve které patří do podcelku Písecká pahorkatina a okrsku Zvíkovská pahorkatina. Rybníkem protéká Brložský potok, která je levým přítokem Otavy.[4]

Flora[editovat | editovat zdroj]

Na obnažených březích rybníka je možné ze vzácných rostlinných druhů spatřit např. šáchor hnědý (Cyperus fuscus), bezosetku štětinovitou (Isolepis setacea), ostřici šáchorovitou (Carex bohemica) a jiné.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Z živočichů se zde vyskytuje převážně ptáci jako chřástal vodní (Rallus aquaticus), rákosník velký (Acrocephalus arundinaceus), husa velká (Anser anser), potápka roháč (Podiceps cristatus), potápka černokrká (Podiceps nigricollis), potápka malá (Tachybaptus ruficollis), moták pochop (Circus aeruginosus), žluva hajní (Oriolus oriolus), ťuhýk obecný (Lanius collurio) či výr velký (Bubo bubo).

Lokalita je významnou migrační zastávkou ptáků. Vyjma ptáků se zde objevují také obojživelníci jako např. skokan zelený (Pelophylax esculentus).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. Nationally designated areas inventory. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]
  3. a b Velký Potočný [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR [cit. 2020-08-24]. Dostupné online. 
  4. CENIA. Katastrální mapy, geomorfologická mapa ČR [online]. Praha: Národní geoportál INSPIRE [cit. 2020-08-24]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Českobudějovicko. Příprava vydání Peter Mackovčin, Miroslav Sedláček. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, 2003. 808 s. (Chráněná území ČR; sv. VIII.). ISBN 80-86064-65-4. Kapitola velký Potočný, s. 296. 
  • ŠTEFÁNEK, Stanislav. Encyklopedie vodních ploch Čech, Moravy a Slezska. 1. vyd. Praha: Libri, 2010. 367 s. ISBN 978-80-7277-440-1. Kapitola Velký potočný rybník, s. 304. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]