Veřejné akvárium

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hlavní nádrž Dubai Mall Aquarium v nákupním centru Dubai Mall

Veřejné akvárium nebo také jen akvárium, představuje vodní obdobu zoologické zahrady, může být ale také součástí samotné zoo nebo například muzea. Veřejné akvárium obývají vodní živočichové a rostliny. Většina veřejných akvárií obsahuje nádrže, které jsou větší než ty, které mají doma akvaristé, mohou se zde ale nacházet i menší nádrže. Většina moderních veřejných akvárií se zabývá otázkami ochrany přírody a osvětou veřejnosti.[1] První veřejné akvárium vzniklo již v 19. stoletíAnglii.

Zatímco oceanária mohou být neveřejná a jsou zaměřena pouze na mořskou faunu a flóru, veřejná akvária jsou veřejnosti přístupná a mohou být zaměřena i na sladkovodní svět.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Belle Isle Aquariummichiganském DetroituUSA, rok 1900
Veřejné akvárium v Japonsku, 18. století

První veřejné akvárium bylo otevřeno v Londýnské zoo v květnu 1853. Bylo konstruováno podobně jako skleník a nazývalo se Rybí dům (anglicky the Fish House).[2] V roce 1856 vzniklo první americké akvárium jako část Barnum's American Museum, které se nacházelo v newyorském Broadwayi.[2] Poté se založilo další americké akvárium stojící samo o sobě, Aquarial GardensBostonu.[2] Poté byla založena řada dalších veřejných akvárií jako například Jardin d' acclimatationPaříži, vídeňské Akvárium Salon (obě založena 1860), poté v Hamburku (1864), v Berlíně (1869) a v Brightonu (1872).[2]

První asijské veřejné akvárium bylo otevřeno v Japonsku jako součást Ueno zoo v roce 1882.

V roce 2005 bylo otevřeno revoluční Georgia Aquarium, s více než 30 milióny litrů mořské a sladké vody, a více než 100 000 živočichy a 500 druhy v americké Atlantě.

Veřejná akvária dnes[editovat | editovat zdroj]

Moderní akvarijní nádrže mohou díky akrylovému sklu pojmout milióny litrů vody a velké živočišné druhy, včetně delfínů, žraloků nebo běluh. Do moderních akvárií patří také obojživelníci a zvířata, kteří tráví život blízko vody.[3]

Logistika[editovat | editovat zdroj]

Většina veřejných akvárií se nachází v blízkosti oceánu, pro stabilní dodávky přírodní mořské vody. Vnitrozemským průkopníkem bylo chicagské Shedd Aquarium, ke kterému se mořská voda dostávala po železnici.[4]

Činnosti veřejných akvárií[editovat | editovat zdroj]

Veřejná akvária často spolupracují s vědeckými institucemi zabývající se oceány a vedou s nimi vlastní výzkumné programy. Často se jedná o záchranné programy mořských živočichů.

Veřejná akvária v Česku[editovat | editovat zdroj]

Největší veřejné akvárium v Česku se nachází na Výstavišti PrahaZOO Mořský svět založeno v roce 2002. Další veřejná akvária se nachází například v Děčíně, Liberci, v ZOO Olomouc, velké sladkovodní akvárium, které má objem 130 000 litrů, se nachází v Hradci Králové. Akvárium výhradně českých ryb se nachází v Chotěbuzi.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Public Aquarium na anglické Wikipedii.

  1. Visitor Impact Archivováno 5. 12. 2006 na Wayback Machine., AZA official website, accessed February 3rd, 2007.
  2. a b c d BRUNNER, Bernd. The Ocean at Home. New York: Princeton Architectural Press, 2003. Dostupné online. ISBN 1-56898-502-9. S. 99. (anglicky) 
  3. Taylor, Leighton R. Aquariums: Windows to Nature. New York : Prentice Hall General Reference, 1993.
  4. Shedd History Archivováno 15. 5. 2008 na Wayback Machine., Shedd Aquarium's official website, accessed February 3rd, 2007.
  5. Mořská i sladkovodní akvária v ČR – objevte podvodní svět [online]. spektrumzdraví.cz [cit. 2016-05-05]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]