Varan pustinný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxVaran pustinný
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Reptilia)
Řád šupinatí (Squamata)
Podřád ještěři (Sauria) či (Lacertilia)
Čeleď varanovití (Varanidae)
Rod varan (Varanus)
Binomické jméno
Varanus griseus
(Daudin, 1803
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Varan pustinný je druh varana žijícího v písčitých nebo kamenitých pouštích a stepích severní Afriky, na Arabském poloostrově a v Přední, jihozápadní a střední Asii.

Má pro varany typickou stavbu těla s dlouhým krkem a dlouhým silným ocasem. Hlava při pohledu shora trojúhelníkovitá, čenich s nosními otvory blízko velkých očí připomíná zobák. Kůže v barvě písku - od šedohnědé po žlutohnědou, na zádech až šest tmavě hnědých skvrn tvořících příčné, sedlovité pruhy, na krku podélné, hlava je světlá s tmavým temenem. Samec dorůstá délky do 130 cm a hmotnosti kolem 3 kg, samice je menší, 90–100 cm dlouhá s hmotností 1-1,8 kg.

Vyhrabává nory nebo jámy, v nichž se ukrývá, velmi rychle běhá, dobře šplhá po stromech. Je velmi agresivní; jako všichni plazi je studenokrevný a potravu hledá jen ráno a večer, dokud jeho pouštní prostředí není příliš horké nebo naopak příliš chladné. Za poledne a v noci se ukrývá v cca 2 m dlouhém podzemním doupěti, které si sám vyhrabal, chráně se tak před extrémními teplotami, ale také před predátory, především ptáky, velkými kočkovitými šelmami a hyenami. V části Asie upadá do několikaměsíčního zimního spánku. Živí se především bezobratlími (hmyzem, červi], ale také vejci ptáků a jejich mláďaty, menšími plazy a troufne si i na hady.

Doba páření je květenčerven. Samci o právo pářit se bojují: vzpřímí se, strkají do protivníka předními končetinami a snaží se ho převalit. Tyto boje nejsou smrtelné. Samice dva až tři týdny po páření klade do vyhrabaných jamek v písku cca osm vajec a překryje je pískem, o potomstvo se pak již dále nestará. Mláďata se líhnou po maximálně deseti měsících a žijí až do dosažení pohlavní zralosti ve dvou a půl letech v úkrytu.

Ohrožení a ochrana[editovat | editovat zdroj]

Varan pustinný je člověkem pronásledován kvůli svému masu; rovněž jeho vejce jsou vyhrabávána ke konzumaci. Obzvláště je však decimován lovem kvůli své kůži, používané k výrobě luxusních kabelek, obuvi a opasků. Kvůli tomuto masovému lovu byl druh zařazen do Přílohy I Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES). Obchod s mrtvými i živými exempláři stejně jako s výrobky z nich je ve všech státech, které uznaly konvenci, zakázán.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Již Hérodotos zmiňuje varana jako “pozemního krokodýla”, který žije na území libyjských nomádů. V minulosti se nebezpečnost varana pustinného silně přeháněla a tvrdilo se o něm, že je schopen napadnout i jezdce na koni. V Egyptě ho dříve, podobně jako kobry, předváděli zaklínači hadů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wüstenwaran na německé Wikipedii.