Varan pustinný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Varan pustinný

alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Reptilia)
Řád: šupinatí (Squamata)
Podřád: ještěři (Sauria) či (Lacertilia)
Čeleď: varanovití (Varanidae)
Rod: varan (Varanus)
Binomické jméno
Varanus griseus
(Daudin, 1803
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Varan pustinný je druh varana žijícího v písčitých nebo kamenitých pouštích a stepích severní Afriky, na Arabském poloostrově a v Přední, jihozápadní a střední Asii.

Má pro varany typickou stavbu těla s dlouhým krkem a dlouhým silným ocasem. Hlava při pohledu shora trojúhelníkovitá, čenich s nosními otvory blízko velkých očí připomíná zobák. Kůže v barvě písku - od šedohnědé po žlutohnědou, na zádech až šest tmavě hnědých skvrn tvořících příčné, sedlovité pruhy, na krku podélné, hlava je světlá s tmavým temenem. Samec dorůstá délky do 130 cm a hmotnosti kolem 3 kg, samice je menší, 90–100 cm dlouhá s hmotností 1-1,8 kg.

Vyhrabává nory nebo jámy, v nichž se ukrývá, velmi rychle běhá, dobře šplhá po stromech. Je velmi agresivní; jako všichni plazi je studenokrevný a potravu hledá jen ráno a večer, dokud jeho pouštní prostředí není příliš horké nebo naopak příliš chladné. Za poledne a v noci se ukrývá v cca 2 m dlouhém podzemním doupěti, které si sám vyhrabal, chráně se tak před extrémními teplotami, ale také před predátory, především ptáky, velkými kočkovitými šelmami a hyenami. V části Asie upadá do několikaměsíčního zimního spánku. Živí se především bezobratlími (hmyzem, červi], ale také vejci ptáků a jejich mláďaty, menšími plazy a troufne si i na hady.

Doba páření je květenčerven. Samci o právo pářit se bojují: vzpřímí se, strkají do protivníka předními končetinami a snaží se ho převalit. Tyto boje nejsou smrtelné. Samice dva až tři týdny po páření klade do vyhrabaných jamek v písku cca osm vajec a překryje je pískem, o potomstvo se pak již dále nestará. Mláďata se líhnou po maximálně deseti měsících a žijí až do dosažení pohlavní zralosti ve dvou a půl letech v úkrytu.

Ohrožení a ochrana[editovat | editovat zdroj]

Varan pustinný je člověkem pronásledován kvůli svému masu; rovněž jeho vejce jsou vyhrabávána ke konzumaci. Obzvláště je však decimován lovem kvůli své kůži, používané k výrobě luxusních kabelek, obuvi a opasků. Kvůli tomuto masovému lovu byl druh zařazen do Přílohy I Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES). Obchod s mrtvými i živými exempláři stejně jako s výrobky z nich je ve všech státech, které uznaly konvenci, zakázán.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Již Hérodotos zmiňuje varana jako “pozemního krokodýla”, který žije na území libyjských nomádů. V minulosti se nebezpečnost varana pustinného silně přeháněla a tvrdilo se o něm, že je schopen napadnout i jezdce na koni. V Egyptě ho dříve, podobně jako kobry, předváděli zaklínači hadů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wüstenwaran na německé Wikipedii.