Varan pustinný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxVaran pustinný
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaplazi (Reptilia)
Řádšupinatí (Squamata)
Podřádještěři (Sauria) či (Lacertilia)
Čeleďvaranovití (Varanidae)
Rodvaran (Varanus)
Binomické jméno
Varanus griseus
(Daudin, 1803
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Varan pustinný je druh varana žijícího v písčitých nebo kamenitých pouštích a stepích severní Afriky, na Arabském poloostrově a v Přední, jihozápadní a střední Asii.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Má pro varany typickou stavbu těla s dlouhým krkem a dlouhým silným ocasem. Hlava při pohledu shora trojúhelníkovitá, čenich s nosními otvory blízko velkých očí připomíná zobák. Kůže v barvě písku, od šedohnědé po žlutohnědou, na zádech až šest tmavě hnědých skvrn tvořících příčné sedlovité pruhy, na krku podélné; hlava je světlá s tmavým temenem. Samec dosahuje délky do 130 cm a hmotnosti kolem 3 kg, samice je menší, 90–100 cm dlouhá, s hmotností 1–1,8 kg.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Vyhrabává nory nebo jámy, v nichž se ukrývá. Rychle běhá, dobře šplhá po stromech. Je agresivní. Jako všichni plazi je studenokrevný a potravu hledá jen ráno a večer, dokud pouštní prostředí není příliš horké nebo naopak příliš chladné. V horku a v noci se ukrývá v podzemní noře, chráně se tak před extrémními teplotami a před predátory, především ptáky, velkými kočkovitými šelmami a hyenami. V části Asie upadá do několikaměsíčního zimního spánku. Živí se především bezobratlými (např. hmyzem a jeho larvami), také vejci ptáků a jejich mláďaty, menšími plazy a troufne si i na hady.

Doba páření je květenčerven. Samci o právo pářit se bojují: vzpřímí se, strkají do protivníka předními končetinami a snaží se ho převalit. Tyto boje nejsou smrtelné. Samice dva až tři týdny po páření klade do vyhrabaných jamek v písku asi osm vajec a překryje je pískem; o potomstvo se již dále nestará. Mláďata se líhnou po maximálně deseti měsících a žijí skrytě až do dosažení pohlavní zralosti ve dvou a půl letech.

Ohrožení a ochrana[editovat | editovat zdroj]

Varan pustinný je člověkem pronásledován kvůli masu; rovněž jeho vejce jsou vyhrabávána ke konzumaci. Obzvláště je decimován lovem kvůli kůži používané k výrobě luxusních kabelek, obuvi a opasků. Kvůli masovému lovu byl druh zařazen do Přílohy I Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES). Obchod s mrtvými i živými exempláři stejně jako s výrobky z nich je ve všech státech, které uznaly konvenci, zakázán.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Již Hérodotos zmiňuje varana jako „pozemního krokodýla“, který žije na území libyjských nomádů. V minulosti se nebezpečnost varana pustinného silně přeháněla a tvrdilo se o něm, že je schopen napadnout i jezdce na koni. V Egyptě ho dříve, podobně jako kobry, předváděli zaklínači hadů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wüstenwaran na německé Wikipedii.