V Bahnách

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
V Bahnách
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Západní okraj rezervace
Západní okraj rezervace
Základní informace
Vyhlášení 1. října 1952
Vyhlásil MŠMT ČR
Nadm. výška 422 m n. m.
Rozloha 8,63 ha[1]
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Rakovník
Umístění Třtice, okres Rakovník
Souřadnice
V Bahnách
V Bahnách
Další informace
Kód 477
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Přírodní rezervace V Bahnách je nevelký mokřad, rašelinná louka s bohatou květenou a společenstvy slatin, nacházející se v katastru obce Třtice na severovýchodě okresu Rakovník, v mělkém údolí asi 1 km jižně od Třtice, v nivě potoka Loděnice (Kačáku) pod Buckým rybníkem, západně od silnice Třtice – Nové Strašecí. Rozloha PR činí 8,6 ha, nadmořská výška 422 m.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vrstva rašeliny na lokalitě V Bahnách dosahuje síly i 320 cm, a proto se dokonce těžila pro potřebu lázní Mšené u Budyně.

Chráněné území bylo vyhlášeno již 1. října 1952 vyhláškou Ministerstva školství, věd a umění ČSR č. 43.958/52, dodatečná registrace provedena výnosem č. 14.200/88-SÚOP ze dne 29. listopadu 1988 a přehlášení nařízením Okresního úřadu Rakovník č. 17/1996 ze dne 1. červbna 1996.

Majitel pozemku Ing. Ivan Kasalický nechal zpracovat projekt, podle kterého se realizovaly asanační práce v letech 1994 – 2003 na tomto území. Plán péče pro chráněné území vychází ze zákona ČR č. 114/92 Sb. o ochraně přírody a krajiny a prováděcí vyhlášky č. 395/92 Sb. Monitoring provedený po předchozích asanačních zásazích potvrdil jejich význam pro vitalitu a rozšíření vzácných rostlin. Území vyžaduje trvalou péči, zejména kosení.

Botanika[editovat | editovat zdroj]

Východní okraj rezervace V Bahnách

Převažujícími rostlinami jsou rákos obecný (Phragmites australis) a olše lepkavá (Alnus glutinosa), které doprovázejí pcháč zelinný (Cirsium oleraceum), pcháč bahenní (Cirsium palustre), kakost bahenní (Geranium palustre), vrbina obecná (Lysimachia vulgaris) či kostřava luční (Festuca pratensis). V rákosinách se vyskytují též bezkolenec modrý (Molinia caerulea), čertkus luční (Succisa pratensis), krvavec toten (Sanguisorba officinalis), vrba rozmarýnolistá (Salix rosmarinifolia), ostřice Davallova (Carex davalliana), vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata) a hořec hořepník (Gentiana pneumonanthe). Prolákliny porůstá vícero druhů rašeliníku, též rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia), bublinatka jižní (Utricularia australis), kohátka kalíškatá (Tofieldia calyculata), tolije bahenní (Parnassia palustris) či všivec ladní (Pedicularis sylvatica), na rašelinných odkryvech lze spatřit tučnici obecnou (Pinguicula vulgaris).

Zoologie[editovat | editovat zdroj]

Z typických živočichů pro nížinná rašeliniště lze zmínit ještěrku živorodou nebo hraboše mokřadního (Microtus agrestis).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Chráněná území ČR, Střední Čechy, svazek XIII. 2005, s. 566, 567, 853, ISBN 80-86064-87-5

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]