Věra Soukupová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Věra Soukupová
Základní informace
Narození 12. dubna 1932 (87 let)
Praha
Povolání zpěvačka a operní pěvkyně
Nástroje hlas
Hlasový obor mezzosoprán a alt
Ocenění národní umělec (1985)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Věra Soukupová (12. dubna 1932 Praha), významná česká pěvkyně (mezzosoprán, alt).

Zpěv studovala na pražské vyšší hudební pedagogické škole a soukromě u Luise Kadeřábka a poté u A. Mustanové-Linkové. Stala se laureátkou několika prestižních mezinárodních pěveckých soutěžích (1958 Toulouse, 1960 absolutní vítězka pěvecké soutěže Pražského jara).

V letech 1957-60 byla sólistkou divadla J.K.Tyla v Plzni a od roku 1960 sólistkou opery pražského Národního divadla (Georges Bizet: Carmen; Bedřich Smetana: Tajemství, Hubička, Libuše; Antonín Dvořák: Čert a Káča; Giuseppe Verdi: Don Carlos, Aida, Rigoletto).

Krátce nato se stala také sólistkou České filharmonie, spolupracovala s dirigenty Václavem Neumannem, Martinem Turnovským, Zdeňkem Mácalem. Premiéry svých skladeb jí připsali Ilja Hurník (Sulamit), Pavel Bořkovec, Jiří Pauer a další soudobí skladatelé. Hostovala s úspěchem na zahraničních operních scénách (Rouen, Bayreuth) a byla také mezinárodně vyhledávanou interpretkou písňové, kantátové a oratorní tvorby (Igor Stravinskij: Oidipus Rex; Giuseppe Verdi: Rekviem; Antonín Dvořák: Stabat Mater; Gustav Mahler: Písně o mrtvých dětech, Písně potulného tovaryše; Brahms, Prokofjev aj.). Výjimečné hlasové dispozice a dokonale zvládnutá technika jí umožnily věnovat se také náročným partům klasické a předklasické hudby. Se souborem Ars rediviva uvedla v československé premiéře řadu vokálních děl Johanna Sebastiana Bacha. Natočila mnoho snímků pro nahrávací společnosti, televizi a rozhlas.

Prameny[editovat | editovat zdroj]

  • Jan Kozák: Českoslovenští koncertní umělci a komorní soubory, SHV, Praha 1964
  • Česká filharmonie, Praha 1971
  • Archiv Františka Slámy
  • Osoba Věra Soukupová ve Wikicitátech