Václav Karel Holan Rovenský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Václav Karel Holan Rovenský
Základní informace
Narození 1644 Rovensko pod Kamenicí
České královstvíČeské království České království
Úmrtí 27. února 1718
České královstvíČeské království České království
Povolání hudební skladatel, dirigent a spisovatel
Nástroje varhany
Příbuzná
témata
Adam Václav Michna z Otradovic, Jan Rozenplut ze Švarcenbachu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Václav Karel Holan Rovenský (1644 v Rovensku pod Kamenicí (dnes Rovensko pod Troskami) – 27. února 1718 tamtéž) byl český hudební skladatel a varhaník, pracoval také jako učitel, kapelník a kameník.

Nejprve působil jako varhaník v rovenském kostele, poté v Turnově. Po nějakém čase utekl vrchnosti do Prahy, kde působil od roku 1671 jako varhaník a kapelník při kostele na Vyšehradě. Ani zde nezůstal natrvalo, navštívil Itálii a vrátil se do svého rodného kraje, kde žil nějakou dobu jako poustevník na Valdštejně, poté od roku 1704 v Rovensku, kde pracoval jako amatérský kameník.

Jeho největší příspěvek barokní hudbě bylo vytvoření kancionálu Capella regia musicalis – Kaple královská zpěvní vydaná v Praze roku 1693, kde část písní sám složil a napsal k nim text a část sebral.

Život[editovat | editovat zdroj]

Zříceniny hradu Valdštejn

Václav Karel Holan Rovenský se narodil v Rovensku pod Troskami, v té době nazývané podle říčky pod Kamenicí na statku „Pod strání“ do rodiny nejspíše dosti zámožného rovenského rychtáře Jana Holana. Prvního vzdělání se mu dostalo od rektora Samuela Fidelia Kutnohorského a tamějšího varhaníka Václava Peregrina Turnovského. Další vzdělání se mu dostalo na gymnáziu při jičínské koleji.

Od roku 1662 začal v Rovensku vyučovat hudbu (uváděn jako ludi magister) a v roce 1664 se stal varhaníkem u rovenského kostela sv. Václava na Týně. Na přechodnou dobu se stal varhaníkem v Turnově, ale po čase se vrátil do Rovenska. Když odešel následně v roce 1668 z Rovenska do Prahy, již to byl útěk z moci vrchnosti. O tři roky později se mu podařilo získat místo kapelníka a varhaníka na vyšehradském kolegiátním kostele sv. Petra a Pavla. Někdy před rokem 1693 navštívil Řím, aby se seznámil s italskou hudbou. Na konci 90. let se vrátil na Turnovsko a našel si zde útočiště na opuštěném hradě Valdštejn jako poustevník.

Od roku 1704 se objevuje v Rovensku a pracoval jako kameník, dnes jsou známé jím vytesané sluneční hodiny a jiné kamenické prvky v rovenském kostele. Po své smrti byl v tomto kostele pohřben.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Jeho skladatelské dílo se zaměřuje spíše na jednodušší líbeznou melodii než na složitější v baroku oblíbený kontrapunkt. Tiskem mu vyšly dvoje pašije. Jeho životní dílo je potom zpěvník Capella regia musicalis s předmluvou Jana Ignáce Dlouhoveského, obsahující jak Holanovy vlastní skladby, tak zejména sebrané písně jiného původu; autorství často nelze přesně určit. Pro toto dílo také sám vytvořil tři mědiryty, Narození Páně, Nejsvětější Trojice a Ukřižovaný.[1]

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

  • Pašije Ježíše Krista podle sepsání sv. Matouše, 1690
  • Pašije Ježíše Krista podle sepsání sv. Jana, 1692
  • Capella regia musicalis – Kaple královská zpěvní, 1693

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PROKOP, Toman. Nový slovník československých výtvarných umělců. 4. vyd. Ostrava : Výtvarné centrum Chagall, 1993. S. 355.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Seznam děl v databázi Národní knihovny ČR, jejichž autorem nebo tématem je Václav Karel Holan Rovenský
  • MATOUŠEK, P. M. Holan Václav Karel Rovenský. In Ottův slovník naučný. Praha : J. Otto Svazek 11, s. 481–482.
  • KALISTA, Zdeněk. České baroko. Praha : Evropský literární klub, 1941. S. 334.  
  • SYCHRA, Method Lumír. K dějinám varhan a varhanní hry v Čechách. Praha : Obecná jednota cyrillská, 1912. 36 s. Historická studie sleduje téma nástroje, jeho uplatnění i osobnosti varhaníků a skladatelů v Čechách od 13. do konce 17. století. S bohatým poznámkovým aparátem.. Dostupné online. Kapitola Václav Karel Holan Rovenský, s. 34.