Taipan velký

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxTaipan velký
alternativní popis obrázku chybí
taipan velký
Vědecká klasifikace
Říše Živočichové (Animalia)
Kmen Strunatci (Chordata)
Podkmen Obratlovci (Vertebrata)
Třída Plazi (Reptilia)
Řád Šupinatí (Squamata)
Podřád Hadi (Serpentes)
Čeleď Korálovcovití (Elapidae)
Rod Taipan ( Oxyuranus)
Binomické jméno
Oxyuranus scutellatus
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Taipan velký, někdy též taipan pobřežní (Oxyuranus scutellatus) je jeden z nejjedovatějších známých hadů žijící na pobřeží Austrálie a Papui-Nové Guineje. Jeho uštknutí dokáže usmrtit člověka do jedné hodiny. Patří do čeledi korálovcovitých hadů.

Taipan loví obvykle ve dne, za velmi teplého počasí však loví v noci. Jeho kořistí jsou myši a krysy, proto ho přitahují stodoly, farmy a jiná lidská obydlí.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hlava taipana velkého

Taipan velký je poměrně velký druh hada, jeden z největších v Austrálii. Dospělí jedinci taipana velkého dosahují celkové velikosti okolo 1,2 m. Starší jedinci mohou mít mezi 1,5 až 2,0 m. Ostatní druhy taipanů sice dosahují podobné velikosti, ale jejich průměrná délka těla je okolo 1,8 m. Váha téměř dvoumetrového jedince je asi 3 kg. Podle Queenslandského muzea nejdelší jedinec taipana měřil 2,9 m a vážil 6,5 kg.

Přestože se může zdát, že je taipan velký velice podobný mambě černé, jsou zde některé rozdíly v morfologii i chování. Především má štíhlejší, ale zároveň robustnější tělo. Má také výrazně světlejší hlavu. Zbarvení zbytku těla se liší, od olivově zelené až po černou, vyskytují se i oranžové nebo růžové skvrnky. V létě jejich barvy blednou, naopak v zimě se stávají tmavší. Oči jsou kulaté, světle hnědé až oříškové barvy.

Jed[editovat | editovat zdroj]

Hlavní složkou jedu taipana jsou neurotoxiny, které způsobí ochabnutí svalů a následně udušení oběti. Většinou však taipani nejsou agresivní, útočí pouze v nouzi, zahnání do kouta či napadení. Při útoku had často uštkne více než jednou. Taipan velký má tolik jedu, že by jím mohl usmrtit až 100 osob.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Taipan velký se vyskytuje pouze v Austrálii a na ostrovech Nové Guineje. Také ve dvou indonéských provinciích a na západní straně ostrova Papua-Nová Guinea. Co se jeho výskytu v Austrálii týče, pak vyhledává hlavně severní, východní a severovýchodní část. Většinou žije do stokilometrové vzdálenosti od pláží a pobřeží. V oblastech, kde se vyskytují taipani, by v zimě neměla teplota klesnout pod 20 °C.

Vhodné prostředí[editovat | editovat zdroj]

Taipani velcí se vyskytují v teplých, mírných vlhkých a tropických pobřežních oblastech, nejčastěji ve vlhkých a hustých lesích. V Queenslandu se dokázali dobře přizpůsobit i třtinovým polím, kde je díky tomu také možné je často najít. V noci taipani zalézají do opuštěných zvířecích nor nebo dutých kulatin.

Poddruhy[editovat | editovat zdroj]

Poddruh Poddruh popsal Geografický rozsah
Oxyuranus scutellatus Canni Slater, 1956 Obývá celou jižní část ostrova Nová Guinea
Oxyuranus scutellatus scutellatus W. Peters, 1867 Obývá pobřežní Queenslandu, severní části Severního teritoria a severovýchodní části západní Austrálie

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Coastal taipan na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]