Taipan velký

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxTaipan velký
alternativní popis obrázku chybí
taipan velký
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše Živočichové (Animalia)
Kmen Strunatci (Chordata)
Podkmen Obratlovci (Vertebrata)
Třída Plazi (Reptilia)
Řád Šupinatí (Squamata)
Podřád Hadi (Serpentes)
Čeleď Korálovcovití (Elapidae)
Rod Taipan ( Oxyuranus)
Binomické jméno
Oxyuranus scutellatus
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Taipan velký, někdy též taipan pobřežní (Oxyuranus scutellatus) je jeden z nejjedovatějších známých hadů žijící na pobřeží Austrálie a Papui-Nové Guineje. Jeho uštknutí dokáže usmrtit člověka do jedné hodiny. Patří do čeledi korálovcovitých hadů.

Taipan loví obvykle ve dne, za velmi teplého počasí však loví v noci. Jeho kořistí jsou myši a krysy, proto ho přitahují stodoly, farmy a jiná lidská obydlí.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hlava taipana velkého

Taipan velký je velký druh hada, jeden z největších v Austrálii. Zároveň se řadí mezi nejdelší jedovaté hady světa, když delší jsou pravidelně jen kobra královská, mamba černá a někteří křovináři. Pohlavní dospělosti dosahují taipani při velikosti okolo 1,2 m. Starší jedinci měří obvykle mezi 1,5 až 2,0 m, někdy i více. Příbuzný taipan menší dorůstá v průměru stejné nebo jen o málo menší velikosti. Váha dvoumetrového jedince dosahuje asi 3 kg. Podle Queenslandského muzea nejdelší jedinec taipana velkého měřil 2,9 m a vážil 6,5 kg, nicméně se předpokládá existence i více než třímetrových kusů.

Přestože se může zdát, že je taipan velký velice podobný mambě černé, jsou zde některé rozdíly v morfologii i chování. Především má štíhlejší, ale zároveň robustnější tělo. Má také výrazně světlejší hlavu. Zbarvení zbytku těla se liší, od olivově zelené až po černou, vyskytují se i oranžové nebo růžové skvrnky. V létě jejich barvy blednou, naopak v zimě se stávají tmavší. Oči jsou kulaté, světle hnědé až oříškové barvy.

Jed[editovat | editovat zdroj]

Taipan velký je třetí nejjedovatější had světa. Silnějším jedem disponují jen taipan menší a pakobra východní, nicméně taipan velký má větší zásoby jedu než oba zmíněné druhy.[2] Hlavní složkou jedu taipana jsou neurotoxiny, které způsobí ochabnutí svalů a následně udušení oběti. Většinou však taipani nejsou agresivní, útočí pouze v nouzi, zahnání do kouta či napadení. Při útoku had často uštkne více než jednou. Taipan velký má tolik jedu, že by jím mohl usmrtit až 100 osob.

Sérum proti jedu taipana je k dispozici od roku 1955. Velkou zásluhu na tom má australský herpetolog a lovec hadů Kevin Budden, který v roce 1950 odchytil jako první dospělého taipana velkého, jehož jed posloužil k vývoji séra. Tento úspěch stál lovce život – když cpal úlovek do pytle, byl kousnut do ruky a zemřel v nemocnici den po uštknutí.

Brendan James Murray ve své knize Venom (Jed), která se zabývá vývojem séra proti jedu taipana. uvádí, že jediným člověkem, o němž je známo, že přežil uštknutí taipanem bez podání antiséra, je George Rosendale, Austrálec z kmene Guugu Yimithirr, uštknutý v Hope Vale v roce 1949. Murray píše, že Rosendalův stav byl tak závažný, že vzorky jeho krve, které pacientovi posléze ukázaly zdravotní sestry, byly zcela černé.[3]

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Taipan velký se vyskytuje pouze v Austrálii a na ostrovech Nové Guineje. Také ve dvou indonéských provinciích a na západní straně ostrova Papua-Nová Guinea. Co se jeho výskytu v Austrálii týče, pak vyhledává hlavně severní, východní a severovýchodní část. Většinou žije do stokilometrové vzdálenosti od pláží a pobřeží. V oblastech, kde se vyskytují taipani, by v zimě neměla teplota klesnout pod 20 °C.

Vhodné prostředí[editovat | editovat zdroj]

Taipani velcí se vyskytují v teplých, mírných vlhkých a tropických pobřežních oblastech, nejčastěji ve vlhkých a hustých lesích. V Queenslandu se dokázali dobře přizpůsobit i třtinovým polím, kde je díky tomu také možné je často najít. V noci taipani zalézají do opuštěných zvířecích nor nebo dutých kulatin.

Poddruhy[editovat | editovat zdroj]

Poddruh Poddruh popsal Geografický rozsah
Oxyuranus scutellatus Canni Slater, 1956 Obývá celou jižní část ostrova Nová Guinea
Oxyuranus scutellatus scutellatus W. Peters, 1867 Obývá pobřežní Queenslandu, severní části Severního teritoria a severovýchodní části západní Austrálie

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Coastal taipan na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]
  2. Which is the Most Venomous Snake? : School of Biomedical Sciences. School of Biomedical Sciences [online]. 2017-05-30 [cit. 2018-01-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-01-14. (anglicky) 
  3. MURRAY, Brendan James. Venom: The Heroic Search for Australia's Deadliest Snake. [s.l.]: Bonnier Pub Australia, 2018. 384 s. Dostupné online. ISBN 9781760405694. (anglicky) Google-Books-ID: SOaVtAEACAAJ. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]