Mamba černá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Mamba černá

Mamba černá v obranném postoji
Mamba černá v obranném postoji
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený
Vědecká klasifikace
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Reptilia)
Řád: Šupinatí (Squamata)
Podřád: Hadi (Serpentes)
Čeleď: Korálovcovití (Elapidae)
Rod: Mamba (Dendroaspis)
Binomické jméno
Dendroaspis polylepis
D.polylepis range.png

Mamba černá (Dendroaspis polylepis) je největším jedovatým hadem, který žije na území Afriky. Obvykle dorůstá délky 2,5 metru, může však výjimečně dosáhnout i délky přes 4,5 metru. Své jméno dostal tento druh hada podle barvy vnitřku tlamy. Zbarvení kůže je u každého jedince odlišné, mamby černé mohou být zbarveny např. žlutozeleně či bronzovou šedí. Je to jeden z nejrychlejších hadů na světě, může vyvinout rychlost až 20 km/h.

Chování[editovat | editovat zdroj]

Mamba černá je teritoriální had, který běžně před nebezpečím ustupuje. Když se však cítí ohrožen, stává se velmi agresivní, zvláště pak v případě, že se hrozba nachází mezi samotným hadem a jeho doupětem. Je-li mamba útočně naladěna, vztyčí hlavu do co největší výšky, pouze někdy se v této pozici dívá člověku z očí do očí. Dále zaoblí záda, což jí napomáhá udržovat rovnováhu vztyčené části těla, poté otevře tlamu a tím odhalí její inkoustově černý vnitřek; přitom velmi agresivně syčí. Při lovu malých zvířat jí postačí jediné uštknutí, poté se stáhne a vyčkává, než začne působit neurotoxický jed. Ten způsobí absolutní ochromení oběti. Je-li její obětí pták, mamba se nestahuje, ale zůstává v něm zakousnutá. Tím ptákovi znemožňuje, aby odletěl a zemřel na místě, kde jej had nenajde. Když bojuje proti nebezpečí, vpraví do těla soupeře více smrtelných uštknutí.

Mnozí lidé věří, že mamba černá útočí na lidi. To je zřejmě nedorozumění, protože mamba obvykle využije své rychlosti k tomu, aby unikla do bezpečí.[1] Člověk totiž představuje jejího největšího nepřítele, nikoli kořist.[2] Mamby se obvykle snaží kontaktu s lidmi vyhnout.[3]

Jed[editovat | editovat zdroj]

Jed, který mamba černá používá, je velice silný a toxický. Na jedno kousnutí spotřebuje průměrně 100–120 mg, dokáže však spotřebovat dokonce 400 mg, přičemž smrtelná dávka pro dospělého člověka je 10 až 15 mg. Úmrtnost na uštknutí mamby černé je tedy takřka 100%[4] – jen málo obětí má to štěstí, že dostanou protijed, ten je vzácný, drahý a obvykle jej při sobě mají pouze lidé, kteří berou v potaz možnost setkání s mambou černou; včasné podání je přitom základním předpokladem záchrany života. Smrt může nastat už do dvaceti minut.

Mladé mamby jsou jedovaté již od narození, a mohou se tedy již pár minut po vylíhnutí aktivně bránit. Mají plně vyvinuté jedové žlázy, jež obsahují 1–2 ml jedu, což je množství, které postačuje k usmrcení dospělého člověka.[4][5]

Mamba černá v kultuře[editovat | editovat zdroj]

 • Ve dvoudílném filmu Kill Bill má hlavní postava Nevěsty/Beatrix Kiddo (Uma Thurman) kódové jméno Černá Mamba. Další postava ve filmu – Bud (Michael Madsen) – umírá po uštknutí mambou černou, kterou na něj nastražila Elle Driver (Daryl Hannah). Ta umírajícímu Budovi předčítá souhrn účinků jedu mamby černé podobný informacím uvedeným výše.
 • Boty nazvané Air Jordan XIX měly svůj vzhled inspirovaný právě mambou černou.
 • Černá mamba je jméno jednoho mecha (typu robota) ve hře Heavy Gear.
 • Basketbalista týmu Los Angeles Lakers Kobe Bryant si sám dal přezdívku mamba černá.
 • Mamba černá je název písně od rockové kapely The Academy Is....
 • Mamba černá je název převráceného vláčku ve Fantasialandu v Německu.
 • Mamba černá je také protagonistou v díle Johna Godeyho, které se jmenuje Had.
 • Mamba černá hraje důležitou úlohu ve filmu Mamba (1988)[6]
 • Black Mamba je název nové černé sjezdovky(se sklonem až 63%) na Kitzsteinhornu
 • Black Mamba je značka výkonného střeliva italského výrobce Fiocchi[7]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. (2002) The new encyclopedia of Reptiles (Serpent). Time Book Ltd. 
 2. National Geographic (Black Mamba, Dendroaspis polylepis) [online]. National Geographic Society, [cit. 2013-07-05]. African myths exaggerate their capabilities to legendary proportions; Black mambas are shy and will almost always seek to escape when confronted.. Dostupné online. (anglicky) 
 3. O'Shea, Mark(2005). VENOMOUS SNAKES OF THE WORLD. multiple places: US and Canada: Princeton University Press; Europe: New Holland (UK) Ltd, 78-79. ISBN 978-0-691-15023-9. “...in common with other snakes they prefer to avoid contact 
 4. a b Závada, J.; Valenta J., Kopecký O., Stach Z., Leden P (2011).  "Black Mamba Dendroaspis Polylepis Bite: A Case Report". Prague Medical Journal 112 (4): 298–304. PMID 22142525. 
 5. Valenta, Jiri(2010). Venomous Snakes: Envenoming, Therapy. Nova Science Publishers, 108–111. ISBN 978-1-60876-618-5. 
 6. http://www.csfd.cz/film/132249-mamba/
 7. http://www.fiocchigfl.it

Související články[editovat | editovat zdroj]


Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Mamba černá ve Wikimedia Commons