Týnské údolí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vodovodní rybník v Týnském údolí
Týnské údolí

Týnské údolí je lesní park v Třebíči, převážně na území místní části Týna. V podstatě jde o část členitého údolí Týnského potoka. Údolí překlenuje dvojice třípolových mostů novodvorské páteřní ulice Marie Majerové. Na Týnském potoce se v Týnském údolí dochovala stará soustava rybníčků, zřízená původně za účelem zásobování města vodou.

Lesopark Týnského údolí zaujímá plochu asi 20 ha. Souvislá plocha zeleně je však mnohem rozsáhlejší vzhledem k bezprostřední návaznosti na podklášterský Hrádek s jeho židovským hřbitovem, na novodvorský Hájek a lesní porost Šmeralova kopce. Vlastní Týnské údolí je jedním z výrazných bočních údolí členících třebíčský reliéf. Na samo údolí navazují podružná údolíčka od týnské návsi, druhé bočního přítoku od Baráku a Nadýmáčku a třetí od Hájku.

V dávné minulosti Týnským údolím pravděpodobně vedla cesta ze střední Moravy (Rajhrad) a Uher, která se v Týně spojovala s cestou od dnešního Žerotínova náměstí, což byla obchodní cesta z Rakous.[1]

Týnské údolí má nejen vysokou přírodní hodnotu jako rekreační území, ale obyvatelům novodvorských sídlišť slouží i jako efektivní zkratka do centra. Park trpí nedostatečným vybavením inventářem, provést by se měly některé další parkové úpravy, zbudovat další přístupové cesty ze sídliště.[2] Záměr revitalizace Týnského údolí byl zanesen do programu městské samosprávy vzešlé z komunálních voleb z roku 2006. Revitalizace by měla obnovit skalní stepi na jižních svazích údolí, údolí by se mělo pročistit od náletových dřevin, vzniknout by měly nové cesty, ty současné by se měly upravit, doplněno by mělo být veřejné osvětlení. Úpravy by se měl dočkat i Týnský potok, který je místy zakrytý.[3]

Týnský potok a rybníky[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Týnský potok.

Týnský potok jako tvůrce Týnského údolí pramení v polích za městem na Podklášteří, jeho severní přítok pak v trati V Chudobě na sever od Nového hřbitova. V Týně stéká do Týnského údolí, protéká Kočičinou a vlévá se zleva do řeky Jihlavy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BARTUŠEK, Antonín. Umělecké památky Třebíče. 1. vyd. Brno: Blok, 1969. 176 s. S. 44. 
  2. URBÁNEK, Petr. Zeleň v našem městě: Týnské údolí. Zpravodaj města Třebíče. 2. 1995, čís. 2, s. 14–17. 
  3. Město Třebíč. Programové prohlášení Rady města Třebíče pro volební období 2006–2010. Třebíč: [s.n.], 2007. 19 s. S. 14 bod 3.9.16.