Szigethalom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Szigethalom
Szigethalom
Szigethalom
Szigethalom – znak
znak
Szigethalom – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Časové pásmo+1
StátMaďarskoMaďarsko Maďarsko
ŽupaPest
OkresSzigetszentmiklós
Administrativní děleníGeretanya, Háromszékitanya, Marlyntelep, Lepsénytanya, Vasúton túli rész, Vincetanya
Szigethalom
Szigethalom
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha9,12 km²
Počet obyvatel16 964 (2015)
Hustota zalidnění1 860,1 obyv./km²
Správa
StatusMěsto
StarostaFáki László
Vznik1899
Oficiální webszigethalom.asp.lgov.hu
PSČ2315
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Szigethalom [sigethalom] je město v Maďarsku v župě Pest, spadající pod okres Szigetszentmiklós. Město je součástí aglomerace tří měst Szigethalom, Szigetszentmiklós a Tököl. V roce 2015 zde žilo 16 964 obyvatel, z nichž jsou 81,8 % Maďaři.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Město se nachází v severní části ostrova Csepel, v rovinaté oblasti, 12 km od hlavního města Budapešti. Jedná se de facto o jedno z předměstí maďarské metropole. Na severovýchodě sousedí s průmyslovým areálem bývalé automobilky Csepel a čtvrtí Bucka ve městě Szigetszentmiklós, na potom jihu s lesoparkem Tököl, na severozápadě potom vede regionální železniční trať Budapešť – Ráckeve a na východě jej odděluje rameno Dunaje. Uliční síť města je uspořádána pravidelným způsobem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Szigethalom se z malé vesnice začal rozvíjet do podoby příměstského sídla v 19. století. Zprvu zde žilo jen několik málo rodin, atraktivitu lokalitě nicméně přidala i železnice, která sem byla na přelomu 19. a 20. století zavedena z Budapešti. Pozdější industrializace v období okolo první světové války znamenala příchod dalších lidí. Postavena byla továrna a pro její potřeby také i Letiště Tököl.

Kvůli průmyslu byl nicméně Szigethalom během druhé světové války cílem vzdušných úderů. Po druhé světové válce se název města změnil z Tököl–Szilágyitelep na současný.

Od vzniku samostatné obce v roce 1950 se Szigethalom dynamicky rozvíjel, během deseti let bylo předáno nové zdravotnické zařízení, potom nová základní škola, mateřská škola a policejní služebna. V roce 1970 byla v tehdejší šestitisícové obci z důvodu velkých vzdáleností zahájena autobusová doprava. Roku 1985 byla otevřena druhá základní škola

V roce 2004 obdržel statut města. Vzhledem k suburbanizaci nedaleké metropole Budapešti počet obyvatel neustále ale pozvolně roste.

Pamětihodnosti a zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se nachází řeckokatolický kostel sv. Štěpána, dále potom reformovaný kostel a římskokatolický kostel z roku 1933.

Městská knihovna Gézy Hegedüse byla založena v roce 1996 ze sbírek kulturního domu patřícího k privatizované automobilce a dnes má více než 50 000 svazků.

Park EMESE představuje ukázku středoevropské vesnice ze středověku.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Szigethalom je napojen na linku 6 budapešťské příměstské železnice HÉV a autobusové spoje s Budapeští.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Szigethalom na maďarské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]