Svetomir Nikolajević

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svetomir Nikolajević
Светомир Николајевић.jpg
Stranická příslušnost
ČlenstvíNárodní radikální strana

Narození21. září 1844
Ub
Úmrtí18. dubna 1922 (ve věku 77 let)
Bělehrad
NárodnostSrbové
Profesepolitik a spisovatel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svetomir Nikolajević (v srbské cyrilici Светомир Николајевић; 27. září 1844, Raduša u Ubu, Srbsko18. dubna 1922, Bělehrad, Království SHS) byl srbský politik a premiér.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Základní školu vyšel ve své rodné obci, gymnázium studoval v Šabaci a později v Bělehradě. Maturitu složil v roce 1863. Dva roky studoval na Filozofické fakultě Velké školy. V letech 18651871 studoval v západní Evropě světové dějiny a literaturu. Od podzimu 1871 až do poloviny roku 1873 pracoval jako písař Ministerstva osvěty a církevních záležitostí. Později pracoval jako profesor na Katedře obecných dějin literatury Univerzity v Bělehradě jako první profesor s kvalifikací v oblasti západoevropské literatury.

Od roku 1881 byl poslancem skupštiny. Nejprve se ztotožňoval s Radikální stranou a později s pokrokáři. Jeho politická činnost mu však podstatným způsobem ovlivňovala jeho kariéru v oblasti vzdělávání; byl často pomlouván a kritizován. Přesto se v roce 1894 stal ministrem vnitra a později ještě téhož roku i předsedou vlády. Jako premiér nechal zrušit ústavu z roku 1888, na jejíž tvorbě se paradoxně i sám podílel. Vládu nasměroval ve vztahu k Turecku mnohem vřelejším směrem; poté se uskutenčnilo několik jednání mezi srbským králem a tureckým sultánem.[1]

Po nějakou dobu byl poté v roce 1903 velvyslancem Srbska v Aténách. V roce 1915 jej několik poslanců nominovalo na Nobelovu cenu za mír. Během první světové války zůstal v Srbsku, ve vesnici Malo Crniće. Bylo mu nabídnuto se stát v roce 1915 guvernérem okupační správy, tuto pozici však odmítl.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Svetomir Nikolajević na srbské Wikipedii.

  1. ŠEBA, Jan. Rusko a Malá dohoda v politice světové. Praha: Melantrich, 1936. 652 s. Kapitola II., s. 138.