Přeskočit na obsah

Svalovec stočený

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxSvalovec stočený
alternativní popis obrázku chybí
Svalovec stočený
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenhlístice (Nematoda)
TřídaAdenophorea
ŘádTrichocephalida
ČeleďTrichinellidae
Rodsvalovec (Trichinella)
Binomické jméno
Trichinella spiralis
Owen, 1833
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svalovec stočený (Trichinella spiralis Owen, 1833) je parazitická hlístice, jejímž hostitelem jsou savci (včetně člověka) a ptáci. Onemocnění způsobené larvami těchto červů se nazývá trichinelóza. U člověka jde o nebezpečné onemocnění, jež má příčinu vždy v konzumaci syrového nebo polosyrového masa.

Vývojový cyklus trichinel[editovat | editovat zdroj]

Vývojový cyklus trichinel.
Cysty Trichinella spiralis.

Trichinely jsou biohelminté, přičemž v jejich životním cyklu chybí exogenní fáze (tzn. nevyskytují se ve vnějším prostředí mimo hostitele). Zvláštností jejich složitého vývojového cyklu je, že jeden hostitel může sloužit jako definitivní hostitel a mezihostitel zároveň, ale v jiných případech může mít svalovec až tři mezihostitele. Nejčastějšími mezihostiteli jsou potkani, jejichž konzumací se nakazí divoká nebo domácí prasata, případně šelmy. Konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa z infikovaného prasete se svalovcem může nakazit i člověk.

Definitivní hostitel se nakazí pozřením syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného masa obsahujícího živé, infekční larvy. Po natrávení v žaludku hostitele se larvy uvolní, přecházejí do tenkého střeva, kde do 2–6 dní pohlavně dospívají. Po kopulaci se samice zavrtávají do střevní sliznice, kde vyprodukují 200–1600 larev L1 o velikosti 100 µm. Samice žijí ve střevě 4–6 týdnů. Vylíhnuté larvy poté pronikají do lymfatické soustavy a dále do krve, která je roznese do příčně pruhované svaloviny po celém těle. Larvy v příčně pruhované svalovině narušují myofibrily svalů, rostou a postupně se opouzdří (vytvoří ochranný obal-kapsulu). Kapsuly jsou oválného až citrónovitého tvaru. Takto opouzdřené larvy v kapsule jsou životaschopné, respektive infekceschopné až 10 let (u lidí až 30 let).[zdroj?] Další jedinec se nakazí pozřením svaloviny s opouzdřenými larvami.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Miroslav Förstl a kolektiv: Praktický atlas lékařské parazitologie

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]