Nůžky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Stříhání)
Možná hledáte: nůžky (fotbal). Nůžky je také označení jedné z technik skoku do výšky.
Obvyklé kancelářské nůžky
Pružinové nůžky – Čína, Dynastie Tchang
Antické římské nůžky. Nález z římského kastela ve Straubingu. Datováno přibližně mezi 1. až 4. stol. našeho letopočtu. (Gäubodenmuseum, Straubing)
Různé typy otočných nůžek
Krejčovské nůžky
Pákové nůžky

Nůžky jsou nástroj nebo i stroj určený pro oddělování (povětšinou plochých či tenkých) materiálů, jako je papír, látka, plastická hmota, vlasy, nehty, kůže ale i plechy či maso apod. Rozdělování materiálu se děje střihem, činnost se pak nazývá stříhání. Nůžky byly pravděpodobně vynalezeny kolem roku 1500 př. n. l. ve starověkém Egyptě. Jednalo se o nůžky pružinové. První moderní otočné nůžky vyrobili kolem roku 100 n. l. Římané, ale sériově z lité kalené oceli je začal vyrábět Robert Hinchliffe v Londýně roku 1761.

Mechanika nůžek[editovat | editovat zdroj]

Nůžky můžeme rozdělit podle mechanického uspořádání:

  • nůžky pružinové – čepele jsou spojeny pružinou, jejíž deformace určuje vzájemný pohyb čepelí
  • nůžky otočné – čepele jsou spojeny otočným čepem
  • nůžky suvné – vzájemný pohyb čepelí je přímočarý
    • nůžky padací (tabulové) – s jednou posuvnou čepelí
    • nůžky lištové – s posuvnou ozubenou lištou
  • nůžky kruhové – čepele jsou tvořeny hranami rotujících kotoučů

Ruční nůžky[editovat | editovat zdroj]

Skládají se (až na výjimky) ze dvou čepelí, které k sobě těsně přiléhají, většinou bývají obě čepele hladké a rovné, ale mohou být i vroubkované. Výjimku tvoří nůžky na maso (převážně kuřecí), které se užívají k oddělování šlach a organických spojů od živočišných tkání. Doma běžně používáme kancelářské nůžky na papír, používají se zde ale i mnohem masivnější a ostřejší nůžky krejčovské. Speciální nůžtičky stříhají nehty (součást manikúry), jiné speciální nůžky jsou nůžky kadeřnické resp. vlasové. Zahradnické nůžky zase slouží k oddělování větví a stonků rostlin. Zahradnické nůžky a nůžky na maso mohou být opatřeny pružinou, která vytváří protitlak vůči stisku rukou, aby byla vyvinuta větší síla v místě oddělení, zpravidla ocelová pružina také udržuje tyto nůžky otevřené, proto mají pojistku, která se zpravidla liší provedením zajištění od výrobce k výrobci. Dalším druhem zahradnických nůžek jsou nůžky pro zarovnávání živých plotů. Velké pákové nůžky slouží ke stříhání drátů, plechů a dalších kovových součástí (mohou být v provedení ručním i stolním) kupř. v zámečnických a klempířských dílnách. Speciální typy nůžek se používají také ve zdravotnictví.

Speciální nůžky, kterými se zkracoval hořící knot svíčky, se nazývaly štipec či kratiknot. Byly opatřené malou kovovou skříňkou na hořící ústřižky knotu proti propálení ubrusu a mohly mít i malé nožičky proti ušpinění stolu. Byly velmi rozšířené v době, kdy svíčky představovaly hlavní, avšak drahý, zdroj světla. Kratší knot znamenal menší plamen a delší dobu hoření.

Nůžky existují v mnoha různých velikostech i tvarech – od miniaturních nůžtiček na nehty a modelářské nůžky až po velké dílenské stolní pákové nůžky či velké zahradnické nůžky. Příbuznými pracovními stroji a nástroji nůžek mohou být třeba kancelářské řezačky na papír, ořezávačky fotopapírů či skartovací stroje. Na principu oboustranné páky pracují též příbuzné pracovní nástroje zvané kleště.

Strojní nůžky[editovat | editovat zdroj]

Průmyslové nůžky[editovat | editovat zdroj]

Strojní průmyslové nůžky patří do skupiny tvářecích strojů.

  • Velké strojní (nemusí být vždy pákové) nůžky na stříhání plechů (příbuzným strojním zařízením je lis, který také může stříhat různé součásti – vhodný je zejména pro prostřihování otvorů)

Stříhací stroje[editovat | editovat zdroj]

Mezi strojní nůžky resp. střihací stroje patří také specializovaná strojní zařízení pracující na principu vícebřitých nůžek resp. dvou či více ozubených protiběžných stříhacích lišt.

Jedná se např. o tato zařízení:

náčrt

Zahradnické nůžky

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]