Spore

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Spore
VývojářMaxis
VydavatelElectronic Arts
DistributorEA Czech
DesignWill Wright
SkladatelBrian Eno (e)
Poslední verze1.05
PlatformyPc/Mac/Wii/NDS
Datum vydání5. září 2008
ŽánrStrategie/RPG
MódyJeden hráč
MédiaDVD
Systémové
požadavky
2GHz Pentium 4 procesor, 512 MB RAM, 128MB grafickou kartu s podporou Pixel Shader 2.0, Nejnovější verzi DirectX 9.0c, 6 GB volného místa na pevném disku
Ovládánípočítačová klávesnice (e)
Everyone 10+, Everyone 10+ a Everyone 10+ PEGI 12 USK 12
Webové stránkywww.spore.com (e)
Data mohou pocházet z datové položky.

Spore je počítačová hra vytvořená studiem Maxis vydaná společností Electronic Arts v roce 2008. Hru navrhl Will Wright. Ve hře má hráč v rukou vývoj organismů od malé buňky až po vyspělé civilizace, létající do vesmíru. Hra se dělí na pět fází.

Zatímco hudbu v hlavním menu hry složil Cliff Martinez, autorem hlavní hudby během hraní je Brian Eno, který ji složil ve spolupráci s Peterem Chilversem.

Herní fáze[editovat | editovat zdroj]

Buněčná fáze[editovat | editovat zdroj]

Po výběru buněčné fáze má hráč na výběr mezi býložravcem a masožravcem, což určuje, jestli bude příšerka jíst řasy nebo maso. Jestli se rozhodnete pro masožravce můžete také lovit ostatní příšerky. Mimo jiné to také určí pravděpodobný vývoj do celé hry.Můžete si také vybrat variantu všežravce tím, že si na svoji příšerku umístíte tlamu býložravce a masožravce zároveň, elegantnější řešení je však po zabití všežravé buňky si v editoru umístíte na tělo nově nalezenou všežravou tlamu. Při každém snězení dostává hráč DNA body, které mu umožňují upravovat svoji příšerku. Do editoru se dostane tehdy, když zavolá partnera na páření. Nové části těl může získat, jestliže sežere jinou příšerku nebo rozlouskne meteorit. Až dosáhne dostatečného množství DNA bodů, může přejít do další fáze.

Fáze vývoje tvorů[editovat | editovat zdroj]

Tato fáze se odehrává na suchu a velmi se podobá fázi buněčné. Každý druh příšerky má zde svoje vlastní hnízdo, kde se může hráčova příšerka uzdravovat a potkávat další příšerky. Podle úrovně pokročení může hráč získávat do své smečky až tři další příšerky. DNA body se získávají přátelením se s cizími příšerkami nebo jejich zabíjením a migrováním do nového hnízda, do kterého asi tak 2-3x odejdou členové vašeho druhu. Nové části těl se získávají spřátelením se, zabitím alfy rozmanitější, nebo je najdete v kostrách.

Možnosti úpravy příšerky jsou zde daleko rozmanitější než v buněčné fázi. Tvar těla se dá měnit přemisťováním, zvětšováním nebo přidáváním obratlů. na toto tělo lze umístit velké množství různých částí, které se dají tvarovat a mají vliv na vlastnosti budoucí příšerky. Na rozdíl od buněčné fáze přejdete v této fázi do 3D editoru.

Kmenová fáze[editovat | editovat zdroj]

V této fázi se hra přepíná do strategického módu. Na planetě se nachází pět kmenů, úkolem je získat všechny jejich vesnice. To lze udělat dvěma způsoby - buď dobytím nebo spřátelením se, což se provádí tím, že jim hrajete na různé hudební nástroje. Budovy a noví členové kmenu (jejichž kapacita se zvětšuje počtem vlastněných vesnic) se kupují za jídlo, které je potřeba ulovit resp. nasbírat. Také můžete sbírat vejce buď z hnízd jiných druhů a nebo z ohrady, ve které máte ze začátku zvířata, která byla ve vaší smečce a která byla jiného druhu než vy nebo si sem můžete přivést divoká zvířata, když si je ochočíte. V tzv. kmenovém krejčí lze obléct svoje příšerky a ovlivnit tak jejich vlastnosti.

Civilizační fáze[editovat | editovat zdroj]

Počínají touto fází se začínají objevovat města. Cílem je stejně jako v kmenové fázi je sjednotit. To lze učinit s pomocí vlastnoručně vytvořených vozidel (pozemních, vodních a letadel) těmito způsoby:

  • dobýt je (vojenský způsob)
  • převést na vlastní víru (náboženský způsob) - funguje hlavně u nespokojených měst.
  • koupit je (ekonomický způsob)

Města se také dělí tímto způsobem. Vnitřní rozestavení měst lze měnit, což velmi ovlivňuje hru. Lze vytvořit vlastní domy, které se dělí na radnici, obytné domy, továrny a zábavní budovy.

  • Radnice a obytné domy - posilují schopnosti okolo stojících budov
  • Továrny - přidávají peníze ale také snižují radost vašich obyvatel
  • Zábavní budovy - zvyšují spokojenost a neměly by být umístěny vedle továren

Mimo měst lze zabírat i gejzíry koření, které taktéž přidávají peníze.

Vesmírná fáze[editovat | editovat zdroj]

Tato fáze začíná vytvořením kosmické lodi a jedná se o nejkomplexnější část hry. Hlavní náplň hry zde tvoří rozšiřování impéria. Spočívá v získávání nových slunečních soustav - ty lze buď kolonizovat založením měst na jejich planetách nebo dobýt či koupit od cizích impérií. V každé sluneční soustavě se nachází několik planet. Jestliže je některá z nich obsazena, pak produkuje koření určité barvy podle počtu továren v kolonii. Toto koření lze prodávat jiným koloniím (svým i cizím) za různé ceny.

Za dosahování určitých mezí dostává hráč tzv. odznaky, které mu po určitém množství umožňují přijímat do své flotily nové lodě od spojenců (podobné jako smečka ve fázi vývoje tvorů).

Pokračování a rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Darkspore[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Darkspore.

Pokračování Spore s ním má kromě tvorby příšerek pramálo společného. Jedná se totiž o RPG, v němž z izometrického pohledu likvidujete hordy pološílených nepřátel.

Spore: Galactic Adventures[editovat | editovat zdroj]

Spore: Galactic Adventures je prvním datadiskem pro hru Spore. Přidává možnost sestoupit z lodi (ve vesmírné fázi) a různě měnit vzhled planety, dávat na ni faunu, flóru a různé spolubojovníky a rozsáhlou část misí. Typů misí je hodně, například tyto: nalézt předmět a donést ho zpět, zabíjet velké příšery, infiltrovat a ničit nepřátelské lodě, hledání postav, chránění teritoria a další. Datadisk vyšel v Česku (a českém provedení) 26. června 2009.

Spore: Creepy & Cute[editovat | editovat zdroj]

Spore: Creepy & Cute je balíček doplňků pro hru Spore. Obsahuje mnoho nových částí na tvoření příšerek, které jsou rozřazeny do dvou skupin. V první skupině si můžete vytvořit legrační a roztomilá stvoření a v druhé hrůzostrašná monstra. Obsahuje přes sto nových částí, takže si při tvoření příšerek užijete více zábavy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]