Wikipedista:Tchoř/Články: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
malý pokrok
MGroBot (diskuse | příspěvky)
Řádek 72: Řádek 72:


===Helicopters===
===Helicopters===
{{main|Human-powered helicopter}}
{{Hlavní článek|Human-powered helicopter}}
The first officially observed human-powered helicopter to have left the ground was the Da Vinci III in 1989. It was designed and built by students at Cal Poly San Luis Obispo in California, USA. It flew for 7.1 seconds and reached a height of 8 inches (20 cm). The second was the Yuri I in 1994, designed and built by students at Nihon University in Japan. It flew for 19.46 seconds and reached an altitude of 20 cm. Both were attempts to win the [[Sikorsky Prize]].
The first officially observed human-powered helicopter to have left the ground was the Da Vinci III in 1989. It was designed and built by students at Cal Poly San Luis Obispo in California, USA. It flew for 7.1 seconds and reached a height of 8 inches (20 cm). The second was the Yuri I in 1994, designed and built by students at Nihon University in Japan. It flew for 19.46 seconds and reached an altitude of 20 cm. Both were attempts to win the [[Sikorsky Prize]].



Verze z 16. 8. 2009, 10:21

Nosiči vody v Malawi
Stanoviště sítě Bicing v Barceloně

Doprava lidskou silou je taková doprava, kde je pohon zajišťován silou lidských svalů. Podobně jako doprava s využitím zvířat je doprava lidskou silou běžná od počátku civilizace, od nepaměti, zejména v základních podobách bez technických pomůcek — chůzi, běhu a plavání. S příchodem industrializace a automobilismu se rozsah použití a význam dopravy lidskou silou (i dopravy s využitím zvířat) výrazně snížil. Stále je však důležitá v odlehlých či „zaostalých“ regionech. Může být však preferována kdekoliv z důvodu nízké ceny nebo jako způsob zdravého trávení (nejen) volného času. V rámci environmentalismu a důrazu na udržitelnost je také zdůrazňován její význam jakožto udržitelné dopravy.

Transport ulovené zvěře, Německá východní Afrika, 1906

Obvykle jsou do této kategorie řazeny i způsoby přepravy, které mohou v závislosti na situaci částečně jednoduše využít přirozené přírodní sílycyklista nebo lyžař mohou využít gravitace, plavec nebo kánoista může využít vodní proudy, prakticky vždy je lépe provozovat pohyb s větrem v zádech a podobně. Vstup lidské síly by se ovšem neměl omezit jen na řízení, použití plachetnice (na rozdíl od veslice) nebo kluzáku za dopravu lidskou silou nepovažujeme.

Lidský výkon

Cyklista — městský kurýr v Londýně

Z hlediska celkového vytížení těla co se výsledné vykonané práce týče je jedním z nejdokonalejších způsobů obecně cyklistika.

Odhaduje se, že průměrný cyklista „ve formě“ může podávat výkon zhruba 3 watty na každý kilogram své váhy po dobu jedné hodiny, tedy okolo 200 wattů v případě sedmdesátikilového cyklisty. Špičkoví amatérští cyklisté jsou schopni až 5 wattů a profesionální atleti dokáži podávat hodinu výkon až 6 wattů, tedy v případě sedmdesátikilového cyklisty 400 wattů. Elitní cyklisté specializovaní na krátké tratě dokáží krátkodobě podat výkon až okolo 2000 wattů, respektive 25 wattů na kilogram své váhy, elitní silniční cyklisté dokáží na konci pětihodinového závodu na cílové rovince zvýšit svůj výkon krátkodobě až k 1700 wattům.

Pro porovnání: koňská síla je (v závislosti na různých definicích) zhruba 735 wattů, základní varianta motoru osobního automobilu Škoda Favorit má výkon 46 000 wattů.

Způsoby dopravy

Inuit v tradičním kajaku na lovu tuleňů
Skejt je velice jednoduchým dopravním prostředkem, pohon je realizován odrážením, případně gravitací

Způsoby dopravy lidskou silou můžeme rozdělit podle toho, zda je používán nějaký dopravní prostředek.

Suchozemské dopravní prostředky

Malá skládací koloběžka

Nejjednodušími malými prostředky pro pohyb po zemi jsou kolečkové brusle, malé koloběžky a skejty. Dají se snadno přenášet či vozit v hromadné dopravě a zároveň vyžadují poměrně kvalitní povrch (zejména kvůli malým kolečkům), proto jsou používány ve městech.

Tam jsou také používána jízdní kola, která jsou nejpopulárnějším a nejrozšířenějším dopravním prostředkem poháněným lidskou silou, a jsou běžně používána i pro přepravu mezi městy. Co se týče poměru vynaložené energie a rychlosti přepravy, jsou i prostředkem nejefektivnějším. Nejsou tolik limitována kvalitou povrchu, po kterém jedou, a i netrénovaný člověk dokáže na kole ujet několik desítek kilometrů denně. V rámci bicyklů jsou z důvodu aerodynamiky nejefektivnější kapotovaná lehokola, na jednom takovém nazvaném Varna Diablo II. se podařilo v roce 2002 Samu Wittinghamovi ujet 200 metrů rychlostí 130,36 kilometrů za hodinu, přičemž jel po rovině a nikdo mu nerozrážel vzduch[1] Cyklista John Howard dosáhl v roce 1985 dokonce rychlosti 244,9 kilometrů v hodině, ovšem za pomoci automobilu, který mu rozrážel vzduch.[2] Greg Kolodziejzyk v roce 2006 ujel na kole rekordních 1041 kilometrů za 24 hodin a přitom zároveň dosáhl rekordu 1000 kilometrů ujetých v čase 23 hodin a 2 minunty.

V zemích s rozvinutou cyklistikou se lze setkat i s nákladními koly, s velomobily či kapotovanými koly. Také zde bývá rozvinutá síť cyklostezek a cyklotras.[3]

Letecké dopravní prostředky

Gossamer Albatross v letu

The Pedaliante flew short distances fully under human power in 1936, but the distances were not significant enough to win the prize of the Italian competition for which it was built. Furthermore, the fully human-powered flights were deemed to be a result of the pilot's significant strength and endurance; and ultimately not attainable by a typical human. Additional attempts were made in 1937 and 1938 using a catapult system, launching the plane to a height of 9 metres (30 ft). With the catapult launch, the plane successfully traveled the 1 km (0.62 mi) distance outlined by the competition, but was declined the prize due to the takeoff method.[4][5][6]

The first officially authenticated regularly-feasible take-off and landing of a human-powered aircraft (one capable of powered takeoffs, unlike a glider) was made on 9 November 1961 by Derek Piggott in Southampton University's Man Powered Aircraft (SUMPA).

Perhaps the best-known human-powered plane is the Gossamer Albatross, which flew across the English Channel in 1979.

The current distance and duration record recognised by the FAI was achieved on 23 April 1988 from Iraklion on Crete to Santorini in a MIT Daedalus 88 piloted by Kanellos Kanellopoulos: a straight distance of 115.11 km (74 miles) in 3 hours, 54 minutes.

The current speed record is held by the Monarch B, built by a team at MIT in 1983, which won a Kremer Prize of £20,000 for sustaining a speed of over 30 km/h over a 1.5 km triangular course.

Helicopters

Hlavní článek: Human-powered helicopter

The first officially observed human-powered helicopter to have left the ground was the Da Vinci III in 1989. It was designed and built by students at Cal Poly San Luis Obispo in California, USA. It flew for 7.1 seconds and reached a height of 8 inches (20 cm). The second was the Yuri I in 1994, designed and built by students at Nihon University in Japan. It flew for 19.46 seconds and reached an altitude of 20 cm. Both were attempts to win the Sikorsky Prize.

Airships and balloons

French inventors have built man-powered airships and balloons. Solar hot air balloons and solar hot air airships are new types of balloons and airships.[7] Because lift is supplied through buoyancy, human power can be devoted to thrust.[8][9]

Human-powered watercraft

A Punt Pedalo
Birchbark canoe

Human-powered watercraft include prehistoric and well-known traditional and sporting craft such as canoes, rowing boats and galleys. The term human-powered boat is often used for more modern craft using propellers and water wheels for propulsion. These can be more efficient than paddles or oars and especially allow the use of the leg muscles which are generally strong also with non-athletes. In addition, there is little skill required for forward propulsion while looking forwards and such craft are popular at resorts as pedalos.

Hydrofoil

Hydrofoils have less water resistance at the highest speeds just obtainable by humans and are thus usually faster than displacement boats on short courses. The world speed record on water was set 27 October 1991 by MIT Professor Mark Drela who pedalled a human-powered hydrofoil, "Decavitator", to 18.5 knots (21.3 mph)(9.53 meters/second) over a 100 meter race course in Boston, Massachusetts.

Submarines

In 1989, the first human-powered International Submarine Race (ISR) was held in Florida with 17 craft. Since then nine more races have been held. The races themselves have been moved from the waters of Florida to the United States Naval Surface Warfare Center's Carderock Division David Taylor Model Basin in Bethesda, Maryland, and are held biennially. At the 9th ISR in 2007 (in which 23 submarines participated) several new records where set: A single-person craft, Omer5 achieved a record speed of 8.035 knots breaking the Omer team's previous record of 7.19 knots set by Omer 4 in 2004. Also Omer 6 snatched up a record for non -propeller driven craft with a speed of 4.642 knots.[10]

Reference

Externí odkazy

Air

Water

Land