Petr Nedvěd: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
mBez shrnutí editace
- chybný překlad z en; a stejně nějaké divné
Řádek 35: Řádek 35:


== Biografie ==
== Biografie ==
Narodil se v [[Liberec|Liberci]] Jaroslavovi a Soně Nedvědovým. Československo opustil jako sedmnáctiletý emigrant 2. ledna 1989 po mezinárodním mládežnickém turnaji Mac's AAA midget hockey tournament v [[Calgary]]. Nedvěd byl se 17 góly a devíti asistencemi hvězdou turnaje. Rozhodl se [[emigrace|emigrovat]] do [[Kanada|Kanady]] kvůli omezeným životním možnostem v Československu, kde vládl [[komunismus|komunistický režim]], který byl velmi přísný k propuštění sportovců do zahraničí za profesionální kariérou. Svým rodičům neřekl o svém rozhodnutí a s 20 kanadskými dolary a pomocí jiných českých emigrantů, které dodnes odmítl určit, oznámil svou emigraci na calgarské policejní stanici. V rozhovoru pro list ''[[Newark Star Ledger]]'' řekl Nedvěd, že „strach z opuštění“ později převládl nad důvody útěku. O deset měsíců později přišel pád československého komunismu, známý jako [[sametová revoluce]], jeho rodiče rychle prosebně volali, aby se vrátil do mateřské země.
Narodil se v [[Liberec|Liberci]] Jaroslavovi a Soně Nedvědovým. Československo opustil jako sedmnáctiletý emigrant 2. ledna 1989 po mezinárodním mládežnickém turnaji Mac's AAA midget hockey tournament v [[Calgary]]. Nedvěd byl se 17 góly a devíti asistencemi hvězdou turnaje. Rozhodl se [[emigrace|emigrovat]] do [[Kanada|Kanady]] kvůli omezeným životním možnostem v Československu, kde vládl [[komunismus|komunistický režim]], který byl velmi přísný k propuštění sportovců do zahraničí za profesionální kariérou. Svým rodičům neřekl o svém rozhodnutí a s 20 kanadskými dolary a pomocí jiných českých emigrantů, které dodnes odmítl určit, oznámil svou emigraci na calgarské policejní stanici. V rozhovoru pro list ''[[Newark Star Ledger]]'' řekl Nedvěd, že „strach z opuštění“ později převládl nad důvody útěku.


Jeho manželkou byla od roku 2004 supermodelka [[Veronika Vařeková]]. V roce 2006, kdy hrál za [[Arizona Coyotes|Phoenix Coyotes]], Nedvěd požádal o výměnu do východní konference NHL, protože Vařeková pracovala převážně v [[New York]]u. Přesto se během léta 2006 Nedvěd a Vařeková rozvedli. Poté se vrátil do České republiky. Jeho bratr je také hokejista - obránce [[Jaroslav Nedvěd]].
Jeho manželkou byla od roku 2004 supermodelka [[Veronika Vařeková]]. V roce 2006, kdy hrál za [[Arizona Coyotes|Phoenix Coyotes]], Nedvěd požádal o výměnu do východní konference NHL, protože Vařeková pracovala převážně v [[New York]]u. Přesto se během léta 2006 Nedvěd a Vařeková rozvedli. Poté se vrátil do České republiky. Jeho bratr je také hokejista - obránce [[Jaroslav Nedvěd]].

Verze z 4. 2. 2018, 23:50

Petr Nedvěd
Osobní informace
Datum narození9. prosince 1971 (52 let)
Místo narozeníLiberec, Československo
Výška192 cm
Manžel(ka)Veronika Vařeková (2004–2006)[1]
RodičeJaroslav Nedvěd
Klubové informace
Aktivní roky1988–2014, 2018
Číslo93
Pozicecentr
KlubyVancouver Canucks
St. Louis Blues
New York Rangers
Philadelphia Phantoms
Philadelphia Flyers
Edmonton Oilers
Pittsburgh Penguins
Phoenix Coyotes
HC Sparta Praha
Bílí Tygři Liberec
HC Benátky nad Jizerou
Draft NHLV roce 1990 jako 2. celkově
týmem Vancouver Canucks
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Zimní olympijské hry
stříbro ZOH 1994 Kanada
Mistrovství světa v ledním hokeji
bronz MS 2012 Česká republika

Příbuzenstvo
manželka Veronika Vařeková
bratr Jaroslav Nedvěd

Petr Nedvěd (* 9. prosince 1971 Liberec) je bývalý kanadsko-český profesionální hokejový útočník, který odehrál 15 sezon v NHL. Jeho posledním angažmá byl klub Bílí Tygři Liberec v české extralize.

Biografie

Narodil se v Liberci Jaroslavovi a Soně Nedvědovým. Československo opustil jako sedmnáctiletý emigrant 2. ledna 1989 po mezinárodním mládežnickém turnaji Mac's AAA midget hockey tournament v Calgary. Nedvěd byl se 17 góly a devíti asistencemi hvězdou turnaje. Rozhodl se emigrovat do Kanady kvůli omezeným životním možnostem v Československu, kde vládl komunistický režim, který byl velmi přísný k propuštění sportovců do zahraničí za profesionální kariérou. Svým rodičům neřekl o svém rozhodnutí a s 20 kanadskými dolary a pomocí jiných českých emigrantů, které dodnes odmítl určit, oznámil svou emigraci na calgarské policejní stanici. V rozhovoru pro list Newark Star Ledger řekl Nedvěd, že „strach z opuštění“ později převládl nad důvody útěku.

Jeho manželkou byla od roku 2004 supermodelka Veronika Vařeková. V roce 2006, kdy hrál za Phoenix Coyotes, Nedvěd požádal o výměnu do východní konference NHL, protože Vařeková pracovala převážně v New Yorku. Přesto se během léta 2006 Nedvěd a Vařeková rozvedli. Poté se vrátil do České republiky. Jeho bratr je také hokejista - obránce Jaroslav Nedvěd.

Hokejová kariéra

Po emigraci hrál jednu sezonu za Seattle Thunderbirds v juniorské Western Hockey League a po sezoně byl draftován jako druhá volba celkově do Vancouver Canucks, když v sezoně nastřádal skvělých 145 bodů v 71 zápasech. Předpokládalo se, že se stane hvězdou NHL, ovšem jeho první dvě sezony převládalo mírné zklamání, jeho styl byl označován za příliš měkký. Ve své třetí sezoně 1992–93 však zazářil s 38 góly a 71 body a rekordní klubovou sérií 15 utkání v řadě, ve kterých bodoval. I přesto si pohněval fanoušky Canucks, když po vyřazení ve druhém kole play off požádal svůj idol, kterým byl protihráč z klubu Los Angeles Kings Wayne Gretzky, po prohraném rozhodujícím zápase o hokejku. Pro fanoušky to znamenalo ukázku malé klubové oddanosti tohoto hráče, který dal pouhé 3 góly v 28 zápasech play off v dresu Canucks.

Prioritou před sezonou 1993–1994 bylo si získat lepší smlouvu, což vyústilo ve spory s vedením Canucks a Nedvěd tak nezahájil ročník. Během své stávky získal Nedvěd kanadské občanství a reprezentoval Kanadu na Olympijských hrách v Lillehammeru, odkud si odvezl stříbrnou medaili. Svou situaci v NHL vyřešil před uzávěrkou přestupů, kdy podepsal smlouvu s klubem St. Louis Blues, když byl on a kanadský hokejista Craig Janney klubem získani za kompenzaci od Canucks. Nedvěd získal 20 bodů v 19 zápasech, ale v play off se St. Louis nepřešel již přes první kolo.

Jeho působení v St. Louis nebylo příliš dlouhé, protože byl vyměněn do New York Rangers během výluky NHL v úvodu ročníku 1994–95. Ve zkrácené sezoně nastřádal 23 bodů ve 46 zápasech.

Před sezonou 1995–1996 opět změnil působiště, tentokrát byl vyměněn do Pittsburgh Penguins. Zde zažil nejlepší léta kariéry v ofenzivně laděném týmu okolo superhvězd typu Mario Lemieux, Jaromír Jágr či Ron Francis. Ve své první sezoně za Tučňáky dosáhl osobního rekordu 45 branek a 99 bodů. Úspěšně si vedl i v play off, kde i jeho 20 bodů pomohlo Penguins do finále konference. Během tohoto tažení vstřelil svůj neslavnější gól do sítě Washington Capitals v napínavém utkání, které se čtyřikrát muselo prodlužovat, než jej Nedvěd v čase 79:15 rozhodl. Bylo to nejdelší utkání za předešlých 60 let. Sezona 1996–97 byla dalším povedeným ročníkem, ve kterém nasázel 33 branek a celkem 71 bodů.

Připadal si zde podceněný v nabízeném novém kontraktu a tak kvůli sporům o jeho výši nehrál NHL v sezoně 1997–98. Během sezony nastupoval za několik klubů, odbyl si i premiéru v české extralize v dresu pražské Sparty. Smlouvu v NHL neměl podepsanou ani na začátku ročníku 1998–99, sezonu začal v dresu Las Vegas Thunder v nižší americké soutěži IHL. Situace se vyřešila nakonec dva měsíce po začátku soutěže, kdy byl vyměněn zpět do New York Rangers společně s Rusem Alexejem Kovaljovem. Osobní stávka byla zřejmě chybným tahem hráče, jelikož ve finále na ní nevydělal finančně a navíc opustil klub, ve kterém patřil mezi hvězdy NHL.

Jeho druhé působení v New Yorku bylo podařenější než předchozí a šest sezon, co strávil v Rangers, bylo nejstabilnější angažmá v jeho kariéře. Přestože mužstvu se nedařilo probojovat během této éry do play off, stabilně ukazoval své ofenzivní kvality, dvakrát vyhrál klubové bodování a jednou se umístil na druhém místě. V sezoně 2000–01 vytvořil formaci s dvojicí Jan Hlaváč a Radek Dvořák - trojice si vysloužila přezdívku „Czech Mates“ - pro Nedvěda to byla druhá nejlepší sezona kariéry, dokončil jí s 32 góly a 78 body.

Během méně povedené sezony 2003–04 byl vyměněn do Edmonton Oilers během uzávěrky přestupů. Edmonton sice nezvládl kvalifikovat se do play off, ale on sám v závěru sezony získal solidních 15 bodů v 16 zápasech.

V létě 2004 podepsal smlouvu s Phoenix Coyotes, ale kvůli výluce v NHL strávil sezonu 2004-2005 v klubu HC Sparta Praha v české extralize. Do NHL naskočil opět v ročníku 2005–2006 v dresu Coyotes, ovšem výkonnost nebyla příliš vysoká, vstřelil jen 2 góly a nastřádal 11 bodů v 25 zápasech. Byl vyměněn do Philadelphia Flyers, kde jeho výkonnost šla nahoru a tak získal 14 bodů ve 28 zápasech a pomohl mužstvu do play off, které si zahrál poprvé od roku 1997.

Ročník 2006–2007 pro něj začal slabě a tak jej 18. října zařadil klub na listinu nechráněných hráčů po prohře 9:1, kterou klubu uštědřilo Buffalo Sabres. Poprvé v kariéře byl poslán do farmářské AHL. Po putování mezi NHL a AHL v následujících dvou měsících, si jej vybralo mužstvo Edmonton Oilers, které si slibovalo, že zde naváže na své krátké úspěšné působení v týmu během roku 2004. Trápení ale pokračovalo i v Edmontonu a tak zní vyčíslení sezony takto - pouze 2 góly a 12 bodů ve 40 zápasech za Edmonton a Philadelphii.

Dne 19. června 2007 podepsal roční kontrakt se Spartou Praha, kde odehrál sezonu 2007-08.[2]

V létě 2008 se pokusil o comeback do NHL, když byl pozván do tréningového kempu New York Rangers. Ten však 26. září opustil a nastupoval v extralize za svůj rodný Liberec v dresu Bílých Tygrů.

Dne 13. března 2014 po nepovedeném předkole play off proti týmu HC Vítkovice Steel ukončil hráčskou kariéru.[3] O čtyři roky později, 3. února 2018, si zahrál jeden soutěžní zápas za prvoligové Benátky nad Jizerou proti Kladnu, za které nastoupil Jaromír Jágr, jenž se do Česka vrátil z angažmá v NHL. V utkání, které se odehrálo v Liberci, dal Nedvěd jeden gól a na další přihrál.[4] Zápas pojal jako rozlučku se svou kariérou, kterou o den později následovalo slavnostní vyvěšení dresu s jeho číslem 93 pod strop libereckého stadionu.[5]

Ocenění

Poznámka

  • Byl označen jako číslo 71 v knize o stovce nejlepší hokejistů, co kdy oblékali dres New York Rangers, která se jmenuje 100 Ranger Greats (John Wiley & Sons, 2009).

Statistika

Sezona Klub Soutěž Základní část Play off
Z G A B TM Z G A B TM
1988/89 HC Litvínov - junioři TCH-jun 20 32 19 51 12
1989/90 Seattle Thunderbirds WHL 71 65 80 145 80 11 4 9 13 2
1990/91 Vancouver Canucks NHL 61 10 6 16 20 6 0 1 1 0
1991/92 Vancouver Canucks NHL 77 15 22 37 36 10 1 4 5 16
1992/93 Vancouver Canucks NHL 84 38 33 71 96 12 2 3 5 2
1993/94 St. Louis Blues NHL 19 6 14 20 8 4 0 1 1 4
1994/95 New York Rangers NHL 46 11 12 23 26 10 3 2 5 6
1995/96 Pittsburgh Penguins NHL 80 45 54 99 68 18 10 10 20 16
1996/97 Pittsburgh Penguins NHL 74 33 38 71 66 5 1 2 3 12
1997/98 HC Sparta Praha CZE 5 2 3 5 8 6 0 2 2 52
Las Vegas Thunder IHL 3 3 3 6 4
1998/99 New York Rangers NHL 56 20 27 47 50
Las Vegas Thunder IHL 13 8 10 18 32
1999/00 New York Rangers NHL 76 24 44 68 40
2000/01 New York Rangers NHL 79 32 46 78 54
2001/02 New York Rangers NHL 78 21 25 46 36
2002/03 New York Rangers NHL 78 27 31 58 64
2003/04 New York Rangers NHL 65 14 17 31 42
Edmonton Oilers NHL 16 5 10 15 4
2004/05 HC Sparta Praha CZE 46 22 13 35 44 5 2 3 5 10
2005/06 Phoenix Coyotes NHL 25 2 9 11 34
Philadelphia Flyers NHL 28 5 9 14 36 6 2 0 2 8
2006/07 Philadelphia Flyers NHL 21 1 6 7 18
Philadelphia Phantoms AHL 14 4 7 11 10
Edmonton Oilers NHL 19 1 4 5 10
2007/08 HC Sparta Praha CZE 45 20 5 25 98 4 0 1 1 20
2008/09 Bílí Tygři Liberec CZE 33 14 14 28 72 3 0 1 1 6
2009/10 Bílí Tygři Liberec CZE 35 15 20 35 94 15 8 9 17 16
2010/11 Bílí Tygři Liberec CZE 45 14 41 55 74 7 7 3 10 12
2011/12 Bílí Tygři Liberec CZE 49 24 37 61 64 11 6 7 13 34
2012/13 Bílí Tygři Liberec CZE 48 20 33 53 151 18 7 11 18 32
2013/14 Bílí Tygři Liberec CZE 49 19 31 50 103 3 0 0 0 10
NHL celkem 982 310 407 717 708 71 19 23 42 64
Extraliga celkem 355 150 197 347 708 72 30 37 67 192
Konec hokejové kariéry AnoAno

pozn: u sezony 2012/13 je v kolonce play off kurzívou uvedena bilance ze skupiny o umístění a baráž extraligy

Během stávkování v sezoně 1997/1998 nastoupil i v nižších českých soutěžích. Za Liberec nastoupil i v prvoligovém utkání v úvodu sezony 2001/2002. V roce 2018 absolvoval jeden prvoligový zápas jako rozlučku s kariérou. Jeho bilance v nižších českých soutěžích vypadá takto:

Sezona Klub Liga Základní část
Z G A B TM
1997/98 HC Liberec 1. liga 2 0 3 3 0
1997/98 Nový Jičín 2. liga 7 9 16 25 0
2001/02 Bílí Tygři Liberec 1. liga 1 3 0 3 2
2017/18 HC Benátky nad Jizerou 1. liga 1 1 1 2 0

Reprezentace

Start na olympijském turnaji v roce 1994 za Kanadu mu znemožnil hrát za českou reprezentaci na akcích pořádaných mezinárodní hokejovou federací IIHF. V přípravě na olympijské hry sehrál za Kanadu 17 utkání a nastřádal v nich 31 bodů (19 gólů a 12 asistencí). Za Česko nastoupil na Světovém poháru 1996, který pořádala NHL. V rámci přípravy sehrál na turnaji Pragobanka Cup ve Zlíně utkání proti Finsku, ve kterém skóroval.

V sezóně 2011/2012 se stal opět způsobilým nastupovat za český tým a byl nominován na Karjala Cup,[6] kde vstřelil tři branky ve třech utkáních. Odehrál také 2 další série Euro Hockey Tour (celkově 1. místo) a v květnu 2012 nastoupil poprvé na mistrovství světa za Českou republiku a získal bronzovou medaili. Naposledy se velkého turnaje zúčastnil při olympijských hrách v Soči 2014 (7.místo).

Celkově za reprezentaci sehrál 39 utkání a nastřílel 11 branek.[7]

Reprezentační statistiky

Statistiky reprezentace:[8]

Turnaj Místo konání Z G A B Umístění Soupisky
ZOH 1994 NorskoNorsko Norsko (Lillehammer) 8 5 1 6 Stříbrná medaile Soupiska ZOH 1994
SP 1996 Severní Amerika, Evropa 3 0 1 1 4. místo v ZČ Soupiska
MS 2012 FinskoFinsko Finsko a ŠvédskoŠvédsko Švédsko (Helsinky, Stockholm) 9 3 2 5 Bronzová medaile Soupiska MS 2012
ZOH 2014 RuskoRusko Rusko (Soči) 5 0 1 1 6. místo Soupiska ZOH 2014
Celkem na MS (1x) 9 3 2 5
Celkem na ZOH (2x) 13 5 2 7

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Petr Nedvěd na anglické Wikipedii.

  1. Blesk.cz. 23. ledna 2014. Dostupné online. [cit. 2020-11-04]
  2. Associated Press. Czech forward Petr Nedvěd leaves NHL to play for Czech club on 1-year deal [online]. International Herald Tribune, 2007. Dostupné online. 
  3. http://hokej.idnes.cz/rozhovor-petr-nedved-po-konci-kariery-dx4-/hokej.aspx?c=A140313_224150_hokej_tp
  4. TOMAS, Jaroslav. Jágrův comeback: tři asistence a ovace publika. Zářil i Nedvěd [online]. Idnes.cz, 2018-02-03 [cit. 2018-02-04]. Dostupné online. 
  5. ZATLOUKAL, Tomáš. Hokejová sebevražda? Tři dny jsem nespal, měl jsem strach, přiznal Nedvěd [online]. Idnes.cz, 2018-02-04 [cit. 2018-02-04]. Dostupné online. 
  6. http://hokej.cz/index.php?lng=CZ&view=clanek&id=54260
  7. hokej.cz - seznam reprezentantů
  8. http://www.hokej.cz/hrac/3880

Externí odkazy

Výběr v prvních kolech vstupního draftu NHL týmem Vancouver Canucks
Předchůdce:
Jason Herter
1990
Petr Nedvěd
Nástupce:
Shawn Antoski

Šablona:Medailisté - Lední hokej na Zimních olympijských hrách 1994