Zdeněk Jirotka: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 82 bajtů ,  před 4 lety
== Dílo ==
Kouzlo Jirotkova humoru tkví v inspiraci „suchým“ anglickým humorem a často v kouzlu nedořečeného a skrytého. Za Jirotkův vzor jsou často označováni [[Jerome Klapka Jerome]] nebo [[Pelham Grenville Wodehouse]].
 
Humoristický román ''[[Saturnin (román)|Saturnin]]'' vyšel roku 1942 a vypráví příběhy svérázného sluhy Saturnina, jeho pána a dalších; postav, z nichž zejména Teta Kateřina se svou oblibou přísloví, zlidověla. Saturninův pán, který je zároveň vypravěčem, si jej najme, aniž tuší, kolik jeho výstředních nápadů bude muset přežít. Typ hrdiny svérázného sluhy proslavil zejména Pelham Grenville Wodehouse svou postavou sluhy Jeevese. Saturnin byl roku 1994 adaptován jako čtyřdílný televizní seriál, pod režií Jiřího Věrčáka. seriál byl zároveň sestříhán do podoby stejnojmenného celovečerního filmu. Kniha se stala v České republice mimořádně populární, roku 2009 dokonce zvítězila v anketě České televize Kniha mého srdce - podle tohoto výsledku ji lze dokonce označit za nejpopulárnější knihu Čechů vůbec.
 
Roku 1944 vyšla humorná parodie na detektivní román o hloupých podvodnících a neomylném amatérském detektivovi, který odhalí zločince, a to pod názvem ''Muž se psem''. I tento román byl zfilmován, avšak nikoli u nás, ale v Polsku, roku 1961 pod názvem Walet pikowy. Scénáristou a režisérem byl Tadeusz Chmielewski. Roku 1968 Jirotka knihu rozšířil o čtyři povídky.
6 469

editací

Navigační menu